prebivalci

Takšna so bila jajca v preteklosti
Jajca, kot jih poznamo danes, so različnih velikosti – od velikanskega nojevega do za grah velikega, ki ga znese samica kolibrija. Toda ali ste vedeli, da je največje jajce, kar so jih kadarkoli odkrili, v preteklosti nesla izumrla ptica z nenavadnim imenom – slonji ptič?

Tako se božičnega drevesa znebijo na Finskem
Ko se prazniki iztečejo, je čas, da svoje domove očistimo in odstranimo praznično dekoracijo – vključno z božično smreko. Medtem ko so danes bolj pogosta umetna drevesa, ki jih preprosto zložimo in pospravimo v škatlo, kjer bodo počakala do prihodnjega leta, se morda poraja vprašanje, kaj storiti, če je naš dom med prazniki krasila naravna smreka. Pogledali smo, kako imajo to urejeno v nekaterih evropskih državah in kako je pri nas.

Kako ravnati v primeru potresa?
Potres se lahko zgodi kadarkoli in kjerkoli. Če ste takrat doma, v pisarni ali šoli ostanite v prostoru, v katerem ste. Oddaljite se od oken in drugih steklenih površin, zavetje poiščite pod masivnim pohištvom.

Prebivalci tega mesta veljajo za najsrečnejše
Vas zanima, v katerem mestu boste prav zagotovo našli srečo?

(Pre)drago parkiranje v Vratih, PZS pričakuje pocenitev in ugodnosti
Letošnja uvedba parkirnine v dolini Vrata je dvignila veliko prahu. Največ kritik je bilo na račun zneska, pa tudi glede alternativnega javnega prevoza, saj ni bilo omogočenega poznega prihoda in odhoda. Planinska zveza Slovenije zato od Občine Kranjska Gora za naslednjo sezono pričakuje dostopnejšo in ugodnejšo rešitev.

Poglejte si ta spektakel na nebu
Prebivalci Filipinov so bili priča spektaklu, ki je razsvetlil nočno nebo.

Obmetavanje s paradižniki - tradicija ali umazan kaos?
Mesto Bunol na vzhodu Španije so zadnjo avgustovsko sredo preplavile množice obiskovalcev, ki so se udeležili tradicionalnega festivala obmetavanja s paradižniki. Po podatkih organizatorjev se je letošnje 77. izvedbe festivala udeležilo okoli 22.000 oseb, ki jim je bilo na voljo za obmetavanje več kot 120 ton prezrele povrtnine.

Z ograjo odgnali nadležne turiste
Prebivalci japonskega mesta, kamor so se dnevno zgrinjale množice turistov, da bi se fotografirale s slavno goro Fuji, so se uprli množičnemu turizmu in pogled na najvišjo japonsko goro zastrli z ograjo. Ukrep je deloval, saj je pritisk turistov na mesto precej manjši, zato so se lokalne oblasti odločile, da začasno umaknejo ograjo.

Olimpijska vas v Parizu: od lesenih barak do stolpnic
Ste vedeli, da je ideja o prvi olimpijski vasi plod francoskega učitelja in zgodovinarja Pierra de Coubertina in da so prvo vas zgradili ravno pred 100 leti za potrebe OI v Parizu? Prej so športniki večinoma bivali v hotelih, gostiščih, pa v raznih šolah in celo na ladjah, s katerimi so pripluli na tekmovanje. Pogledali smo, kako je bila videti prva olimpijska vas in kakšne objekte imajo na voljo športniki stoletje pozneje.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Priljubljena izletniška destinacija spreminja pravila vstopa
Po uvedbi pilotnega projekta je bilo za dnevni obisk starega mestnega jedra Benetk od konca aprila do sredine julija treba plačati turistično takso, in sicer 5 evrov na osebo. Vstopnina je bila obvezna za enodnevne obiskovalce, ki so si želeli ta turistični biser ogledati ob koncih tedna, in sicer med 8.30 in 16.00 uro, v mestu pa niso prespali.

Zato bi ponoči morali zapreti vrata spalnice
Morda se vam to ne zdi velik problem ali razlog, toda ko gre za varnost vas in vaše družine, je zapiranje vrat lahko ključnega pomena. Poglejte, zakaj.

To je 6 najbolj zdravih mest
Naše zdravje ni le stranski produkt tega, kaj jemo in kako pogosto se gibljemo. Velik pomen imata tudi kraj in okolje, v katerem živimo. V nadaljevanju predstavljamo mesta, ki so se uvrstila na seznam najbolj zdravih za življenje.

Zaklad pod Grmado, ki je k nam privabil kraljevi obisk
Le redki obiskovalci priljubljene Polhograjske Grmade, 898 metrov visokega vrha, ki se nahaja v osrčju Polhograjskih Dolomitov, se zavedo, kakšen botanični zaklad se te dni skriva le nekaj metrov pod samim vrhom.

To je edini politik, ki ga imajo ljudje res radi
Najbolj priljubljen politik v ZDA sliši na ime Max in je na čelu manjšega gorskega mesteca Idyllwild. Mladi župan Max, natančneje Maximus Müller, Max tretji, je labradorec, ki ima kar 90-odstotno podporo, in sicer tudi po volitvah. Še več, verjetno je edini politik, ki na ukaz utihne.

To je najnevarnejša žival na svetu
Če ste bili do sedaj prepričani, da so severni medvedi mehka, prikupna in povsem nedolžna bitja, ste živeli v veliki zmoti. Izkaže se, da vsaj ena od teh stvari zanje ni resnična. Kljub svojemu čudovitemu videzu so namreč ena najnevarnejših vrst medvedov, če ne kar najbolj krvoločna vrsta živali nasploh.

Kakšne vrste poplav imamo v Sloveniji?
Poplave so ena najpogostejših naravnih nesreč, ki prizadenejo različne dele sveta. Gre za pojav, pri katerem voda prekrije območja, ki so običajno suha, kar lahko povzroči obsežno škodo na infrastrukturi, kmetijskih površinah, premoženju in ogrozi življenja.

Kako je urejen odvoz kosovnih odpadkov po posameznih občinah?
Odpadni material, poškodovano pohištvo in belo tehniko ter druge kosovne odpadke, uničene v nedavnih poplavah, lahko prebivalci Slovenije odložijo na različnih lokacijah, glede na posamezne regije. V času sanacije in čiščenja domov so tako v krajih po Sloveniji organizirane možnosti za odvoz odpadnega materiala. Spodaj so navedene informacije o krajih ter datumih zbiranja za nekatere občine in kraje, ki so utrpeli največjo škodo.

Ste že postavili jaslice?
Postavljanje božičnih jaslic je že od nekdaj del božične tradicije v mnogih družinah. Medtem ko se nekateri držijo navade, da se jaslice vedno postavljajo na prvo adventno nedeljo, drugi počakajo vse do 24. decembra, ko praznujemo sveti večer. Običaj, ki ima korenine v svetem pismu, tudi danes ostaja isti – še vedno imamo Marijo, Jezuščka in Jožefa, a vendar se tako kot povsod drugod tudi tukaj pojavljajo trendi, ki izpodrivajo klasične figure osrednjih in stranskih likov zgodbe o rojstvu Jezusa. Dopolnjevanje tradicije z modernim se tokrat kot v številnih drugih primerih še enkrat dokaže kot izvrstna ideja.

Nina Savič: 'Ob zbiranju kosov pohištva in luči me vedno zanimajo tudi zgodbe, povezane z njimi'
Mlada umetnica Nina Savič je po izobrazbi arhitektka, ki jo je pot zanesla v oblikovalske vode. Kot pravi sama, jo je k temu med drugim navdahnilo življenje v Istanbulu, ki ga je vzljubila predvsem zaradi kreativnih možnosti, ki jih ta ponuja. Med študijsko izmenjavo je tako prišla v stik z najrazličnejšimi obrtniki ter se nasploh spoznala z oblikovanjem materiala, od tu naprej pa se je 'začelo dogajati samo od sebe'. Nekaj časa je delovala tudi v kolektivu Prostorož, ki snuje nove ideje in išče priložnosti za boljšo in prijaznejšo rabo javnih površin, in tudi to delo je med drugim od nje zahtevalo precejšnjo mero iznajdljivosti na področju uporabe 'odsluženih materialov'. Zdi se, da so jo vse poti vodile do sem, kjer je zdaj in kjer se odlično znajde – v svoj atelje, kjer starim predmetom daje novo priložnost.

Zabavna okrasitev doma za noč čarovnic
Noč čarovnic praznujemo 31. oktobra oziroma v noči iz 31. oktobra na 1. november. Dobeseden prevod angleške besede za ta praznik bi bil bolj: večer vseh svetih oziroma večer pred vsemi svetimi. Začeli naj bi ga praznovati Kelti, seveda so se običaji od tedanjih časov nekoliko spremenili. Stari Kelti tako niso rezljali buč, naj bi si pa nadeli kostume.

Kako uporabiti sveto baziliko?
Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren sta se tokrat odpravila na Kras, ki se po grozovitih požarih že počasi postavlja na noge. Obiskala bosta Ferrarijev vrt v Štanjelu, se udeležila trgatve, mojster kamnoseka ju bo poučil o pomenu kamna in raznolikih izdelkih iz tega preprostega, a izredno zanimivega materiala, zeliščarica Magda Rogelja pa bo Tanji izdala skrivnost, kako okrepiti imunski sistem in telo pripraviti na prihajajočo zimo.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?
Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?
Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Vreme za Ljubljano
Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

V Podkorenu nov trop volkov, križancev med psom in volkom
V javnem zavodu Triglavski narodni park so desetletja na območju parka občasno opažali le posamezne volkove, od leta 2018 dalje pa je volk stalno prisoten. Odtlej se število živali iz leta v leto povečuje.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu
V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo
Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

S skoraj izumrlo pasmo na zemljevid postavila Slovenijo
Christiana Sands in Armando Bonivento sta se pred nekaj leti iz Italije preselila v Slamnjak, kjer vzrejata redko pasmo ruskih psov jakutska lajka.

Zelo popularno in kontroverzno vprašanje: ali so delfini inteligentni?
Ste vedeli, da živi na območju Tržaškega zaliva stalna populacija delfinov, ki šteje okoli 150 živali, slovenske vode pa so tudi zelo pomemben del njihovega habitata? Delfini se na tem območju prehranjujejo, razmnožujejo in vzgajajo mladiče.