predelava

Jesenska dekoracija doma niso samo buče
Čeprav so buče v takšnih in drugačnih oblikah in barvah že dolgo stalnica jesenske dekoracije, obstaja veliko domiselnih načinov, kako okrasiti svoj dom s toplino in bogastvom sezone brez njih. Poglejmo nekaj zanimivih in sodobnih rešitev, če ste se tega dekorativnega elementa že nekoliko prenajedli – v prenesenem ali pa dobesednem pomenu.

Triki arhitekta, ki tudi majhno stanovanje spremenijo v razkošen dom
Le kdo ne sanjari o svojem domu, ki bi bil kar najbolje prilagojen našim potrebam, hkrati pa bi bil še vizualno izjemno privlačen? Priznanemu slovenskemu arhitektu se je želja uresničila, saj je sodeloval pri prenovi lastnega stanovanja po svojem okusu, hkrati pa so mu prišle prav tudi večletne dragocene izkušnje.

Jesenska dekoracija doma niso samo buče
Čeprav so buče v takšnih in drugačnih oblikah in barvah že dolgo stalnica jesenske dekoracije, obstaja veliko domiselnih načinov, kako okrasiti svoj dom s toplino in bogastvom sezone tudi brez njih. Poglejmo nekaj zanimivih in sodobnih rešitev, če ste se tega dekorativnega elementa že nekoliko prenajedli – v prenesenem ali pa dobesednem pomenu.

Osnovne vrste žit in nasveti za gojenje
Skupina pravih žit, ki spadajo v družino trav, vključuje pšenico, koruzo, rž, oves, piro, ječmen, riž, kamut in proso. Poleg pravih žit pa med žitarice prištevamo tudi nekatere druge pridelke, ki sicer botanično gledano to niso, a je njihova uporaba v prehrani precej podobna pravim žitom. Poglejmo, katera so prava in neprava žita ter kakšne so njihove zahteve za gojenje.

Trik za pranje perila, ki je precej škodljiv
Uporabniki TikToka na družbenem omrežju vsakodnevno delijo trike za čiščenje, pranje perila in druga gospodinjska opravila. Medtem ko so nekateri zares koristni in nam lahko delo precej olajšajo, so drugi povsem neuporabni ali pa celo škodljivi. V zadnjo kategorijo sodi tudi pranje perila z boraksom. Objava je postala viralna predvsem zato, ker naj bi boraks v primerjavi s komercialnimi detergenti predstavljal bolj 'zeleno' izbiro. Pa to zares drži?

Spoznaj slovensko ekološko kmetijo Pr Šmajd!
Slovenija je dežela gozdov in neokrnjene narave. Njen košček pa boste doživeli tudi na ekološki kmetiji Pr Šmajd, kjer se boste naužili prelepih pogledov na Kamniško-Savinjske Alpe z najvišjim vrhom Grintovcem.

Nina Savič: 'Ob zbiranju kosov pohištva in luči me vedno zanimajo tudi zgodbe, povezane z njimi'
Mlada umetnica Nina Savič je po izobrazbi arhitektka, ki jo je pot zanesla v oblikovalske vode. Kot pravi sama, jo je k temu med drugim navdahnilo življenje v Istanbulu, ki ga je vzljubila predvsem zaradi kreativnih možnosti, ki jih ta ponuja. Med študijsko izmenjavo je tako prišla v stik z najrazličnejšimi obrtniki ter se nasploh spoznala z oblikovanjem materiala, od tu naprej pa se je 'začelo dogajati samo od sebe'. Nekaj časa je delovala tudi v kolektivu Prostorož, ki snuje nove ideje in išče priložnosti za boljšo in prijaznejšo rabo javnih površin, in tudi to delo je med drugim od nje zahtevalo precejšnjo mero iznajdljivosti na področju uporabe 'odsluženih materialov'. Zdi se, da so jo vse poti vodile do sem, kjer je zdaj in kjer se odlično znajde – v svoj atelje, kjer starim predmetom daje novo priložnost.

Slovenca, ki sta svoj dom zamenjala za življenje v kombiju
Kako je videti, ko svoj 'pravi dom' za pol leta zamenjaš za tistega na štirih kolesih? O tem smo se pogovarjali z Aljo in Mihaelom, ki sta pred nekaj več kot pol leta zaklenila vrata svoje nepremične in se podala na avanturo, na kateri ni manjkalo dih jemajočih razgledov, neverjetnih sončnih zahodov, dolgih sprehodov in zavitih kolesarskih poti. Poleg vsega lepega pa življenje v kombiju zahteva tudi določene prilagoditve in s seboj prinese tudi kakšno nevšečnost. Kako sta se spopadala s tem in kje je pravzaprav njun dom, izveste v nadaljevanju.

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev
Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Ogrevanje v vmesnem obdobju - kako?
Ob prvih hladnih dneh, potem ko se zidovi ohladijo in poletje izgine, kot bi mignil, že pomislimo na ogrevanje. Samo za kratek čas, ob hladnih večerih ali dopoldnevih, ko ni sonca in je megla, bi imeli radi na voljo neke vrste dopolnilno ogrevanje, dokler ne začnemo ogrevati hiše ali radiatorji v stanovanju niso topli.

Popolno živilo, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu
Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Na ta način ne bo potrebe, da bi si belili glavo s številnimi miti, ki krožijo o tem skoraj popolnem živilu za naš organizem.

Bi svojega ljubljenčka po slovesu upepelili?
Težko se je posloviti od ljubljenega hišnega ljubljenčka, ko nas le-ta zapusti. Skrb za ostanke vašega ljubljenčka po smrti pa je ena zadnjih stvari, o katerih želite razmišljati, ko se spopadate s svojo žalostjo. Ste kdaj pomislili, da bi ljubljenčka dali upepeliti?

Tako nas ne bo zeblo
Veseli smo bili toplega septembra, a dnevi so vse krajši, zrak se začenja ohlajati, vlaga je in ob večerih bi radi malo pogreli stanovanje, ne glede na to, kdaj se prične kurilna sezona. Hlad najprej zaznamo, kadar dlje časa sedimo in v kopalnici, kjer je tudi vlaga.

Sladko grenka zgodba ljubljanske Cukrarne
Cukrarna spada med najpomembnejše industrijske objekte v prvi polovici 19. stoletja na Slovenskem. A ko je leta 1858 nepazljivost povzročila požar, je šla njena pot navzdol, dobrega posla ni bilo več. Nato je postala zatočišče Ketteja, Murna in Cankarja in Župančiča, a tudi tukaj se je zgodba žalostno končala. Propadla stavba pa je zdaj končno dobila novo obleko in novo funkcionalnost.

Enostavne trendi police, ki jih lahko izdelate sami
Kljub poplavi zanimivih in uporabnih izdelkov za dom v pohištvenih salonih velikokrat enostavno ne najdemo točno tistega, s čimer bi radi okrasili svoj prostor - pa naj gre za kakšen večji kos pohištva ali zgolj majhen dekorativni element. A če smo vsaj malo iznajdljivi, to ni težava. Z malo spretnosti, nekaj brskanja po kleti, shrambi ali drvarnici ter ob pomoči pravega orodja lahko za opremo svojega domovanja poskrbimo sami. Danes vam predstavljamo tri ideje za izdelavo stenskih polic iz recikliranih materialov.

Tako bo vino še boljšega okusa
Na slovenskem podeželju velja rek, da nisi pravi Slovenec, če nimaš doma zasajenih vsaj nekaj trsov vinske trte. Dovolj je že domača brajda, ki v poletnih dneh nudi prijetno senco, jeseni sladko grozdje, pozimi pa rujno vino. A čeprav se sliši sila enostavno, je tisto pravo vinarjenje vse prej kot to. Tako nega trte kot tudi predelava in pravilno skladiščenje žlahtne kapljice zahtevajo veliko pozornosti in natančnosti. To pa še ni vse: tudi za ljubitelje vina je pomembno, da steklenice vina hranijo na pravilen način. Le tako bodo namreč lahko zares uživali v njegovih okusih in aromah.

Potrošnike pozivajo k trajnostnemu ravnanju
Slovenci na leto prižgemo okoli 16 milijonov nagrobnih sveč – od tega dve tretjini ob 1. novembru –, ki končajo kot odpadek, ob bližajočem se dnevu spomina na mrtve opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Količina sveč, poslanih na trg, po njihovih navedbah sicer nakazuje trend zmanjševanja: lani jih je bilo 15 odstotkov manj kot predlani.

Varna hrana je naša pravica
V teh vročih poletnih dneh je dobra higienska praksa pri ravnanju s hrano še posebej pomembna. Hrana je varna, kadar je ustrezna za uživanje in ne ogroža zdravja, kar predstavlja eno od osnovnih pravic potrošnikov.

Upravičenci lahko kandidirajo za pridobitev nepovratnih sredstev
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo Javni razpis za operacijo naložbe v predindustrijsko predelavo lesa iz PRP 2014-2020 za leto 2020.

Država z novimi ukrepi za pomoč kmetom in živilski industriji
Kmetijsko-živilski sektor je eden redkih, ki deluje od začetka epidemije koronavirusa. Kljub temu so na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaradi predvidenih motenj v delovanju sektorja kot posledice epidemije v prvi t. i. protikorona paket uvrstili številne ukrepe pomoči kmetijsko-živilskemu sektorju. Za drugi protikorona paket PKP2 so skupaj s deležniki pripravili ukrepe, ki pa se zaradi odločitve strokovne skupine in Vlade RS, da bo drugi paket namenjen izključno zagotavljanju likvidnosti gospodarstva, selijo v tretji protikorona paket.

Kako prilagoditi kuhinjo starostniku?
Na starost lahko sicer zelo praktična in dobro zamišljena kuhinja postane manj uporabna, prevelika ali pa celo nevarna za starostnika. Način kuhanja se spremeni iz več razlogov. Oseba morda ostane sama, poenostavi se kuhanje, mnogi upokojenci na žalost morda varčujejo tudi pri hrani. Kadar starejši in slabotnejši starostniki sicer še živijo doma, jim lahko hrano pripeljejo od drugod in tako ne uporabljajo veliko kuhinje za pravo kuhanje.

Kaj storiti, ko dom postane prevelik?
Ko se otroci odselijo, ostanemo s partnerjem ali sami in počasi ugotovimo, da se oklepamo ureditve stanovanja ali stanovanjske hiše, kot smo je bili vajeni in smo prostore uporabljali še kot družina, čeprav se je naše življenje morda zelo poenostavilo.

Pazljivo, če se prenove lotevate sami
Prenavljanje je lahko samo brušenje parketa po vsem stanovanju, menjava talne obloge, morda beljenje stanovanja na mah. Lahko je tudi menjava kuhinjskega pohištva z manjšimi ali večjimi predelavami, ki jih zahteva prestavitev korita, pomivalnega stroja in podobno. Ob predelavi ne pozabimo na leta, ki prihajajo, na čas, ko ne bomo tako gibki in spretni pri delu.

So šli veganski aktivisti tokrat predaleč?
Veganski aktivisti so včeraj vkorakali v eno od koprskih trgovin in speljali akcijo, ki je sicer v tujini že dobro poznana praksa 'ozaveščanja' med vegani, pri nas pa se je tokrat odvila prvič. Skupina ljudi se je na mesnem oddelku, z zalepljenimi usti, postavila v vrsto pred živalske izdelke, v rokah držala napise, dodatno pa so predvajali zvoke živali iz klavnic, ki so bile tik pred smrtjo.

Slovenija je v svetovni špici hmeljarstva
V torek je, ob odprtju 57. kongresa Mednarodne hmeljarske organizacije v Žalcu, državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu povedala, da je Slovenija v svetovni špici hmeljarstva, izvozi pa med 95 in 99 odstotki vsega hmelja. Poudarila je še, da ministrstvo podpira obnovo hmeljišč in žlahtnjenje hmelja.

Tako lahko vsi poskrbimo za okolje
Priča smo hitrim podnebnim spremembah, ki jih kot posamezniki in kot celotna družba ne jemljemo dovolj resno. Vsak človek bi lahko s spremembo svojih navad močno pripomogel k varovanju in ohranjanju planeta.

Tako plastenke škodujejo vašemu zdravju
V zavest potrošnikov počasi pronicajo podatki o škodljivih učinkih plastične embalaže na naše zdravje in okolje, ki pa je zaradi svoje praktičnosti in cenovne ugodnosti na trgovskih policah še vedno dominantna. Poglejmo samo podatke o slabostih plastenk, ki so resnično zaskrbljujoči, a na srečo so rešitve na dlani.

Suša bo oklestila tudi pridelek oljkarjev
Letošnje neugodne vremenske razmere za kmetovalce so prizadele tudi oljkarje v Slovenski Istri. Pridelek bo za več kot 40 odstotkov manjši kot v povprečnih letih, ocenjuje Viljanka Vesel iz Poskusnega centra za oljkarstvo. Se pa oljkarji letos ne pritožujejo nad škodljivci.

Mednarodni dan gozdov v znamenju obnovljive energije
Vsako leto na pobudo generalne skupščine Združenih narodov 21. marca obeležujemo mednarodni dan gozdov. Dan je posvečen promociji in ozaveščanju o pomenu trajnostne in skrbne rabe gozda, kot enega najpomembnejših naravnih bogastev. Skupna tema letošnjega mednarodnega dneva gozdov po vsem svetu je Gozdovi in energija.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.