Dominvrt.si

presajanje

Čili najbolje uspeva na sončnem in svetlem balkonu

Obstaja na tisoče vrst čilijev v široki paleti barv, oblik, velikosti in stopenj pekočnosti, od blagih do izjemno pekočih. Dobra novica za vse ljubitelje je, da jih je mogoče zelo enostavno vzgojiti tudi na balkonu. Poleg tega, da jih boste tako imeli vedno pri roki, so namreč že rastline čilija same po sebi čudovita zelena dekoracija.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Grmovnica z okusnimi plodovi in še lepšimi cvetovi

Šmarna hrušica je manjše drevo ali grm, priljubljen zaradi množice zvezdastih spomladanskih cvetov in intenzivne jesenske barve. Njegova dodana vrednost so okusni užitni plodovi, uporabni v najrazličnejših jedeh – surovi, v palačinkah, tortah in kolačih. Ti sadeži, ki jih obožujejo tudi ptice, na pogled spominjajo na borovnice, prav tako pa bi jih zlahka zamenjali zanje tudi po okusu. Zaradi svoje velikosti in uporabnosti skozi večino leta je grm šmarne hrušice odlična izbira za manjše vrtove.

To morate storiti, če si v 2025 želite več denarja

Pileja Peperomioides ali poprovkasta pileja je sobna rastlina, ki velja za kitajsko rastlino denarja. Morda si je takšen sloves prislužila tudi zaradi svojih okroglih, sijočih listov, ki prav zares spominjajo na kovance. A če pustimo ob strani denar, je poprovkasta pileja zelo nezahtevna in hvaležna za vzgojo ter hkrati čudovita zelena dekoracija v vsakemu domu.

Druga najbolj iskana sobna rastlina v letu 2024 prihaja iz Mehike

Sobne rastline so čudovit dodatek in poživitev vsakega doma. Na vrhu lestvice najbolj priljubljenih že nekaj let prednjači monstera in tudi v letu 2024 ni bilo nič drugače. Toda tik za petami ji je juka, še ena zanimiva rastlina, ki je prava kombinacija lepote, edinstvenega izgleda in nezahtevnosti. Poglejmo, katera je to.

Kamelija: presajanje, svetloba in zalivanje

Kamelija je cvetoč zimzelen grm s temnimi, svetlečimi listi in velikimi, bujnimi cvetovi, ki se pojavljajo v obdobju od konca jeseni do zgodnje pomladi. Ker cveti pozimi, se jo je prijel vzdevek zimska čajna vrtnica. Po videzu nekoliko spominja na potonike, s katerimi si deli še eno lastnost, in sicer dolgoživost. Grm kamelije namreč raste zelo počasi, a ima ob ustreznih pogojih precej dolgo življenjsko dobo.

Zdravilna rastlina, o kateri so nam pripovedovale že babice

Trpotec je rastlina iz družine Plantaginaceae, ki obsega približno 265 vrst zdravilnih zeli. Gre za nižje rastočo rastlino, ki jo pogosto tretiramo kot plevel, a je v resnici zelo zdravilna. Kljub temu, da je v naravi precej pogosta, pa jo nekateri zaradi njene uporabne vrednosti tudi gojijo. Preberite več o tej rastlini.

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje

Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Kako pripraviti bugenvilijo na nižje temperature?

Bugenvilija je priljubljena okrasna rastlina zaradi svojih pisanih cvetov, vendar kot tropska rastlina ni odporna proti mrazu. Da bi ohranili njeno zdravje in lepoto tudi v hladnejših mesecih, jo je treba znati ustrezno negovati in zaščititi. Kako to storiti?

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti

Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

To je najboljša poletna solata

Solata je zagotovo kraljica naših vrtov. Vse od zgodnje pomadi do pozne jeseni, se domača solata znajde na naših krožnikih. Za vas smo pripravili seznam sort, ki vas bodo razveseljevale poleti.

Čudovita sobna rastlina, ki spominja na srebrne kamenčke

Mesečev kamen ali Pachyphytum Oviferum je rastlina, ki jo pri nas najdemo pod imenom tolstovec. Izvira iz Mehike, kot lončnica pa lahko raste tudi pri nas. Gre za sočnico ali sukulento, ki je lahko čudovit dodatek vaši zbirki rastlin, saj se ponaša z mesnatimi srebrnkastimi, včasih tudi rahlo roza ali zelenimi listi.

Skrivnostni sadež, ki po okusu spominja na grozdje in kivi

Josta je razmeroma nov hibrid jagodičastega sadja, ki po okusu spominja na nekakšno mešanico grozdja, borovnic in kivija. Dobro se obnese v toplejših podnebjih, sicer pa je razmeroma nezahteven za vzgojo. Preberite vse, kar morate vedeti o tem zanimivem sadežu!

Flamingovec: sobna rastlina z zanimivimi 'nepravimi' cvetovi

Anthurium, pri nas bolj znan kot flamingovec, je eksotična sobna rastlina z rdečim 'cvetom' in velikimi, sijočimi listi. Rod obsega okoli 1000 trajnic, ki izvirajo iz Amerike in Karibov. Medtem ko jih je v toplih podnebjih mogoče gojiti na prostem na vrtu, se pri nas dobro obnesejo kot sobne rastline. Poglejmo, kakšne pogoje za to potrebujejo.

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu

Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?

Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Poznate mini 'sestrico' priljubljene monstere?

Vsi vemo, kako je videti klasična monstera, ki je bila še nedolgo nazaj rastlina, ki je nabirala prah, zdaj pa je znova postala kraljica domov. Tokrat vam predstavljamo še eno predstavnico monster - in sicer monstero adansonii.

Najpogostejša napaka, ki jo delate pri presajanju

Nekatere rastline s časom prerastejo svoj lonček ali pa iz zemlje izčrpajo vsa hranila. Ko vidimo, da rastlina v svojem dosedanjem okolju ne uspeva več tako, kot bi morala, je čas za presajanje. Kako se tega lotiti in na kaj biti pozoren, nam je zaupala Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi

Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Solata, ki je najboljša jeseni

Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Ali veste, kaj je asimina?

Asimina je manjše listopadno drevo, ki izvira iz severne Amerike, kasneje pa se je razširila tudi na države jugovzhoda ZDA in v Kanado. V zadnjem času jo zasledimo tudi na naših vrtovih. Razlog za njegovo priljubljenost, ki je rastlino 'ponesla' po svetu, so najverjetneje njeni okusni in izjemno hranilni plodovi, vendar pa je kljub vsemu pri nas še dokaj nepoznana. Eden izmed pridelovalcev tega sadeža pri nas, Andrej Krašna, ocenjuje, da se je z njo že srečala ali zanjo vsaj slišala, približno ena petina prebivalcev. V nadaljevanju vam podamo nekaj napotkov, kako se vzgoje tega drevesa lotite na svojem vrtu.

Odlični triki za neizkušene vrtnarje

Vsak vrtnarski začetnik se kdaj vpraša, zakaj mu nekatere rastline nikakor nočejo uspevati. Četudi se vam je katera od rož ali zelenjavnih sadik posušila, še ne pomeni, da nimate dovolj "zelenih prstov" in da morate odnehati. Manjka vam le nekaj izkušenj in trikov, ki jih imajo dolgoletni vrtnarji na pretek. Nekaj izmed njihovih nenavadnih, a učinkovitih nasvetov vam ponujamo v nadaljevanju.

Preprosti nasveti, kako gojiti limonovec v loncu

Ste vedeli, da obstajajo obstajajo miniaturne sorte limon, ki jih je mogoče odlično gojiti tudi lončkih, tako da za njihovo gojenje ni nujno, da potrebujete vrt? Enako lepo bo namreč rasla na balkonu in terasi.

Ruj: sredozemsko drevo z impresivnimi roza cvetovi

Ruj, drevo z latinskim imenom Cotinus coggygria, je zaradi svojih čudovitih vpadljivih vijolično rožnatih cvetov pogosta izbira na vrtovih in dvoriščih. V angleščini ga poimenujejo kar 'smoke tree', kar v prevodu pomeni 'dimljeno drevo' ali 'drevo dima'. Kako in zakaj si je prislužil takšno poimenovanje, kakšne pogoje potrebuje za rast in uspevanje ter nenazadnje, zakaj bi ga sploh posadili na svoj vrt, izveste v nadaljevanju.

Zamija: zalivanje, svetloba in presajanje

Zamija ni zahtevna rastlina, zaradi svoje prilagodljivosti pa se uvršča med najbolj priljubljene lončnice. Za povrh v domovanju vsekakor ne bo neopažena, saj gre za rastlino višje rasti, ki pozornost vzbuja s svojo podobo skulpture, bleščeče smaragdno zelene barve.

6 osnovnih pripomočkov, ki jih za začetek potrebuje vsak domači vrtnar

Ne glede na to, ali boste gojili rastline v lončkih na balkonu ali začenjate z urejanjem zelenjavnega vrta, je uporaba pravih orodij izjemno pomembna. Izbira na trgu je ogromna, med ponujenimi pa so tudi orodja, ki jih prav zares ne potrebujete, saj bi vam le zavzemala prostor. Četudi kasneje ugotovite, da potrebujete kakšno dodatno orodje ali pripomoček, je še vedno bolje, da ga kupite kasneje, ko se pojavi potreba.

Takšen je pravilen postopek presajanja sobnih rastlin

Ne glede na to, ali ste dolgoletni zbiratelj sobnih rastlin ali pa se s skrbjo za lončnice soočate šele kratek čas, vam bodo nasveti za presajanje prišli še kako prav. Prav vsaka sobna rastlina namreč po določenem času potrebuje nov lonček ali novo zemljo, morda pa kar oboje. Kaj o tem svetuje Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, preverite v prispevku.

Sobna rastlina, ki je dobila ime po svojih značilnih cvetovih

Voščenka ali hoja je zimzelena vzpenjavka iz družine pasjestrupovk (Apocynaceae). Gre za azijsko avtohtono rastlino, ki jo je v 18. stoletju prvi opisal škotski botanik Robert Brown in jo poimenoval v čast botanika Thomasa Hoya. Danes je med ljubitelji sobnih rastlin poznana predvsem kot dišeča roža, ki jo pogosto gojimo v notranjih prostorih. Zahteva malo vzdrževanja, njena rast pa je razmeroma počasna. Več o skrbi zanjo preberite v nadaljevanju.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 830