pripravki

Recept za domači 'imunal'
Ameriški slamnik krepi naš imunski sistem, s tem ko krepi delovanje imunskih belih krvnih celic, ki se borijo proti vnetjem ter napadajo viruse in bakterije v našem telesu. Iz njega lahko izdelate svoj domači 'imunal'.

Sanacija fasade ob pojavu plesni
Gotovo ste že kdaj med dolgotrajno vožnjo opazovali raznolike stavbe, ki so drvele mimo vas. Raznolike v obliki in dizajnu, nekatere barvne, druge sivo ali črno-bele, nekatere obložene z lesom, spet druge s kamnom. Ljudje znajo vedno znova presenetiti z novimi idejami in te vedno z veseljem opazujem. Ste pa verjetno na marsikateri hiši tudi opazili vzorce na fasadi, ki nekako ne sodijo tja. Pri nekaterih so bili ti videti kot temne lise, pri drugih pa kot izraziti črni madeži. Zelo verjetno ste pomislili na plesen. Pa poglejmo, če to drži in ali lahko kaj ukrenemo glede tega.

Zdravilna rastlina s skrivnostno zgodovino
Bela omela je izjemna rastlina z bogato zgodovino in simboliko ter številnimi zdravilnimi učinki. Od njenega vpliva na krvni tlak do podpore pri zdravljenju raka je njena uporabnost vsestranska.

Kako se znebimo smrdljivcev?
"Na pomoč. Kako se znebim teh hroščkov? Polno se jih 'pase' na mojih kapusnicah," je zadnje čase pogosto vprašanje na družbenih omrežjih, nadležne žuželke pa so tudi na paradižniku, kjer sesajo sok.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi
S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Najboljša doma narejena zaščita proti klopom
S toplejšimi temperaturami se je začela tudi sezona klopov. Stroka, poleg trenutnih ukrepov, ki so še vedno v veljavi, svetuje povečano previdnost, zaščitimo pa se tudi z naravnimi repelenti, ki jih izdelamo sami doma.

Kako se znebiti česnove muhe?
Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli
Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Načini, kako se znebiti strun na vrtu
Strune so ena izmed največjih nadlog, ki se naseli v zemlji in pošteno prizadene pridelek na vrtu. Tako kot pri mnogih drugih škodljivcih škode ne povzroča odrasla žival, ampak njene ličinke. Iz te ličinke se kasneje razvije hrošč pokalica, ki je ime dobil po značilnem zvoku, ki ga proizvaja in se sliši kot rahel pok.

Zato morate v svoji omari imeti kostanj
Četudi v naših omarah vladata red in čistoča, moljev in drugih žuželk to ne odvrne od tega, da se naselijo med oblačili. In ko so enkrat tam, se jih zelo težko znebimo. Morda pa vam pri tem lahko pomagajo jesenski plodovi?

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?
Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Sivka dobro uspeva tudi na domačem vrtu
Omamno dišeča sivka, ki sicer izvira iz Sredozemlja, ob pravilni negi dobro uspeva tudi na domačem vrtu ali v cvetličnem lončku. Najbolj dišeča in cvetoča je od pomladi do poznega poletja, odvisno od sorte, njeni cvetovi pa so uporabni tako za dekoracijo kot celo v kulinariki. Četudi jo gojite le za okras, je po cvetenju ne pozabite obrezati. Še nekaj zanimivosti in koristnih nasvetov o sivki, pa najdete v nadaljevanju.

Pripravite domače pršilo proti škodljivcem na okrasnih lončnicah
Razni zeleni škodljivci, ki lahko hitro napadejo okrasne lončnice v našem domu, veljajo za pravo nadlogo. Kako se jih učinkovito znebimo z domačim pripravkom, ki ga naredimo kar sami, preverite v nadaljevanju.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode
Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Zdravilna rastlina, ki jo morate imeti doma
Pravi pelin je zdravilni trajnica, ki zraste od 60 do 120 centimetrov v višino, ima pahljačaste srebrnkasto zelene liste in številne blagodejne učinke na človeško telo. Že poznate vse?

Biodinamika – alternativna oblika ekološkega kmetovanja
Tanja Postružnik Koren je v tokratni epizodi priljubljene oddaje Zelena dežela obiskala biodinamičnega kmetovalca po imenu Drago Kladnik. Ta jo je poučil o alternativni obliki ekološkega kmetijstva po metodi kmetovanja legendarnega dr. Rudolfa Steinerja.

Kako uporabiti sveto baziliko?
Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren sta se tokrat odpravila na Kras, ki se po grozovitih požarih že počasi postavlja na noge. Obiskala bosta Ferrarijev vrt v Štanjelu, se udeležila trgatve, mojster kamnoseka ju bo poučil o pomenu kamna in raznolikih izdelkih iz tega preprostega, a izredno zanimivega materiala, zeliščarica Magda Rogelja pa bo Tanji izdala skrivnost, kako okrepiti imunski sistem in telo pripraviti na prihajajočo zimo.

Razkrila zdravilne lastnosti nekaterih zelišč
Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren vsako nedeljo odkrivata lepote Slovenije v novi magazinski oddaji Zelena dežela. Kaj zanimivega sta se tokrat naučila in katera zelišča sta spoznala?

Vsi koristni učinki divjega kostanja
Kostanj velja za enega najbolj priljubljenih jesenskih darov narave. A če se boste sprehajali po gozdu, poleg pravega naberite tudi divji kostanj. Sicer ni primeren za uživanje, a je vsestransko uporaben in izjemno zdravilen. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj receptov za domače pripravke iz divjega kostanja.

Kako se znebiti listnih uši?
Listne uši se pogosto pojavijo v spomladanskih in poletnih mesecih, ker je toplo vreme ugodno za njihovo razmnoževanje. Posebej rade se lotijo vrtnic in lahko popolnoma uničijo rastlino, popke in preprečijo cvetenje. Na srečo obstaja več naravnih in popolnoma varnih ter učinkovitih metod za njihovo odstranjevanje.

Tako zaustavimo srbečico ob piku komarja
Vsako leto se eni in isti ljudje soočamo z neprijetnimi piki komarjev. Ti prizadenejo ljudi na različne načine – nekaterim pik že po kratkem času izgine, drugi pa lahko še cel teden hodijo z večjimi oteklinami po celem telesu. Ko prizadeto področje zaradi srbečice še dodatno spraskamo, povzročimo še hujšo reakcijo. Na srečo pa obstaja več načinov, s katerimi si zagotovimo, da do srbečice sploh ne bo prišlo ali pa da ta mine zelo hitro.

Kako vzgojiti zdrave kumare?
Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev.

Glede na vse njene koristi bi jo morali pogosteje gojiti
Stročnice že od nekdaj veljajo za zelo pomemben del prehrane, zato jih je na slovenskih vrtovih veliko. To pa ne velja za čičeriko, čeprav je ta med najbolj zdravimi in je primerna za prehrano otrok, vegetarijancev in v makrobiotični prehrani. Glede na vse njene koristi in na dejstvo, da zelo dobro prenaša vročino in sušo, bi jo morali pogosteje gojiti. Poglejte, kako se tega lotiti.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu
Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.

6 domačih čajev proti (skoraj) vsem težavam!
Pri marsikateri bolezni si lahko, preden posežemo po farmacevtskih produktih, najprej poskusimo pomagati z naravnimi pripravki. Preverite, kateri čaji pomagajo pri katerih težavah in ne smejo manjkati v domači lekarni.

Konoplja ima v sebi več kot 1000 biološko aktivnih snovi
Konoplja oziroma Cannabis Sativa L. je vsestransko uporabna rastlina. Industrijska in medicinska konoplja se razlikujeta po vsebnosti tetrahidrokanabinola (THC). Prvo lahko vključimo v naš jedilnik, jo uporabimo pri gradnji, ogrevanju, v kozmetiki in še kje, druga je znana po svojih zdravilnih učinkih in seveda kot najbolj uporabljena droga na svetu.

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu
Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

Kdo vam 'krade' jagode in kako to preprečiti?
Izjemno okusne in aromatične, po količini vitaminov pa se lahko kosajo z limonami. Poleg tega vsebujejo polovico toliko železa kot špinača. Lahko si jih privoščite kadarkoli – za zajtrk, posladek, popoldanski prigrizek ali večerjo. Toda, jagode niso ljube samo vam ...

To se bo zgodilo z vašim telesom, če boste vsak dan pili čaj
Ste vedeli, da so različne študije v preteklosti dokazale pozitivne učinke čaja na človeško telo? Nesladkan čaj je bogat vir antioksidantov, ki pomagajo pri preprečevanju razvoja kroničnih bolezni in celo pri regeneraciji celic v našem telesu.

Preprosto se znebite trdovratnega plevela
Kisli dnevi so kot kaže za nami, zadostna količina vlage in višje temperature pa bodo naše vrtnine končno spodbudile k rasti. S tem pa žal tudi trdovratni plevel, ki lahko hitro zaduši oziroma omeji razvoj vrtnih posevkov. Preverite torej, kako se ga učinkovito znebiti brez uporabe škodljivih kemikalij.