problematika

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?
Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu
V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?
Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo
V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

Je rodovnik res nekaj, kar je brez pomena?
Človeku je navadno družina poznana. Vemo, kdo sta naša mati in oče, poznamo svojo sestro in brata, navadno tudi vemo in poznamo svoje stare starše, včasih pa imamo celo srečo, da vemo, kdo so naši pradedje in prababice. Ljudem je poznavanje svoje rodbine nekaj navadnega in skoraj vsi spoštujemo svoje korenine ter se zavedamo njihovega pomena. Nekoliko drugačna zgodba pa je pri človekovem najboljšem prijatelju.

Udobje v vašem domu ni misija nemogoče!
Že sama misel, da nekega dne nečesa ne bomo zmogli in bomo potreboval pomoč, je obremenjujoča. A prav je, da se o tem pogovarjamo in v ta namen so članice študijske skupine Dom, kultura bivanja, oprema in prenova pod mentorstvom arhitektke Barbare Železnik Bizjak izdelale vodnik po varnem stanovanju za starejše.

50 odtenkov slovenskih fasad: To je skrivnost njihovega uspeha!
Zagotovo ste že naleteli na fotografijo živobarvne fasade, ki enkrat asociira na rubikovo kocko, spet drugič na risane junake iz otroštva ali celo na jagodno torto. Širšo javnost na družbenih omrežjih z njimi zabava skupina petih študentov pod imenom 50 odtenkov slovenskih fasad, ki hkrati opozarja na aktualno problematiko tovrstnega poseganja v prostor. Skupina ima že več kot 7300 všečkov, številka pa vztrajno raste. Kaj je skrivnost njihovega uspeha in od kod navdih, preverite v intervjuju.

Pomembno za lastnike mačk in psov
Sterilizacija in kastracija sta najboljši način za zmanjševanje mačjih in pasjih legel ter števila zapuščenih živali. Vsaka občina je po zakonu o zaščiti živali dolžna poskrbeti za zavržene živali. V občini Medvode se je letošnja akcija začela pred kratkim, v nekaterih občinah poteka celo leto. Za poseg občine prispevajo od 20 do 25 evrov.

Ne spreglejte! Popusti na sterilizacijo in kastracijo psov in mačk
Znano je, da sta sterilizacija in kastracija edina dolgročna rešitev, s katero lahko postopoma zajezimo ali vsaj občutno zmanjšamo problem brezdomnih živali, zato v okviru projekta Srce za tačke oktobra v štirih vererinarskih ambulantah po Sloveniji nudijo 30-odstotoni popust na poseg sterilizacije in/ali kastracije psov in mačk.

Spoznajte biocide v vašem domu
Statistični podatki kažejo, da v slovenskih gospodinjstvih v povprečju porabijo največ biocidov z insekticidnim delovanjem in sredstev za razkuževanje. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so podrobneje predstavili sestavo nekaterih biocidnih proizvodov, ki jih pogosto uporabljamo in jih lahko kupimo pri nas.

Kmetje in lastniki gozdov zahtevajo ukrepe za zmanjšanje škode zaradi divjadi
Sindikat kmetov Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije sta danes v Hočah pripravila javno tribuno, na kateri so kmetje in lastniki zemljišč opozorili na problematiko upravljanja z divjadjo in zvermi, ki povzročajo vse večjo škodo. Zahtevali so ukrepe za zmanjšanje škode in evropsko primerljivo zakonodajo o gospodarjenju z divjadjo.

Sporočite lokacije, kjer se zadržujejo zapuščene mačke
Mestna občina Kranj za preprečevanje nekontroliranega razmnoževanja zapuščenih mačk in širjenja morebitnih bolezni že pet let dvakrat letno izvaja akcije sterilizacije in kastracije zapuščenih mačk. Ta teden se začenja letošnja jesenska akcija, zato ljudi pozivajo, naj sporočijo lokacije, kjer se zadržujejo zapuščene živali.

Resnica o 'nevarnih' pasmah
Problematika tako imenovanih "nevarnih pasem" je v medijih izzvala že vrsto takšnih in drugačnih člankov. Žal pa ljudje prevečkrat preberejo le naslov in ne cele zgodbe, kot na primer: Rotvajlerja raztrgala žensko, Pitbul pogrizel manjšega psa in tako naprej. Pa se to res zgodi kar tako, brez razloga?

Kje je slovenski česen?
V naših trgovinah danes praktično skoraj ni več slovenskega česna, čeprav je tega na domačih kmetijah še veliko.

Sterilizacija in kastracija psov in mačk
Živali so skozi evolucijo postale nepogrešljivi spremljevalci ljudi. Proces udomačevanja je za njih prinesel tudi nekaj novih težav, saj zdaj spolno dozorijo hitreje kot njihovi predniki v naravi, imajo pogostejše gonitve, večja legla mladičev, samci so vse leto sposobni paritve ... Ker je vse te preglavice živalim povzročil človek, jih je tudi dolžan omiliti in to na način, da bo čim več živali zaželenih in da bodo živele današnjemu času primerno in dostojno življenje.

Ptič čisto zmedel znanstvenike
Do nedavnega so bili znanstveniki mnenja, da zmorejo glasbenemu ritmu slediti le ljudje. Plešoči kakadu je dokazal, da bo dosedanje znanje treba dopolniti. Poglejte in se nasmejte!

Brazilci v pomoč žrtvam poplav
Ob vse pogostejših naravnih ujmah, ki kot kaže ne prizanašajo prav nobenemu delu sveta, se arhirtektom in oblikovalcem postavlja praktično vprašanje: „Kaj potem?“ Brazilski arhitekt je rešitev našel v „parazitskih hišah“.