Dominvrt.si

propad

Čudovita cvetoča grmovnica, ki se odlično obnese kot živa meja

Rododendron je cvetoča grmovnica, ki razcvet doživi v spomladanskih mesecih. Njegovi cvetovi različnih barv so v tem času prava paša za oči, listi pa poskrbijo za privlačen videz skozi vse leto. Čeprav bi glede na njegove nežne in krhke cvetove lahko sklepali, da je precej zahteven za vzgojo, pa temu sploh ni tako. Preberite vse, kar morate vedeti o tej čudoviti zunanji rastlini.

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?

Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Ali lahko sneg poškoduje lepo zeleno trato?

Močno sneženje, čeprav je videti čarobno, lahko na vrtni trati povzroči opustošenje. Če ste vse leto skrbeli zanjo in jo skrbno negovali, lahko mraz in obilno sneženje, ki ga ta prinaša s seboj, povzročita, da bo ves trud zaman. Ali lahko sneg res poškoduje vašo trato? In če je tako, obstaja način, da posledice vsaj malo ublažimo?

Tako morate skrbeti za svojo orhidejo pozimi

Orhideje veljajo za zahtevne in muhaste, a če poznamo in upoštevamo njihove zahteve, lahko uspevajo vse leto. Še posebej pomembno je, da zanje poskrbimo v zimskem času, ki v osnovi ni njihov najljubši.

Pri čiščenju teh jesenskih listov velja izjemna previdnost

Kompostiranje je ključni proces pri ohranjanju zdravih tal, vendar pa vsi organski materiali ne spadajo na kompostni kup. Med kočljivimi snovmi so zagotovo orehovi listi, predvsem zaradi nevarne spojine juglon, ki jo najdemo v njih. Kako škodljivi so v resnici?

Opozorilo veterinarja: Nikoli ne delajte tega s svojo mačko

Lastniki mačk vedo, da so mačke zelo samosvoje in da ima vsaka svojo osebnost, toda nekatere stvari bi morali vedeti vsi lastniki hišnih ljubljenčkov.

Trik z ledenimi kockami lahko reši vaše rože

Za propad sobnih rastlin je pogosto krivo nepravilno zalivanje. Preveč vode, ki zastaja na dnu lončka hitro povzroči gnitje korenin, zaradi premalo vlage pa se rastlina izsuši, kar je prav tako lahko usodno. Če ste eden tistih, ki jim gojenje sobnih rastlin nikakor ne gre od rok, morda še niste preizkusili zadnjega trika, ki vas lahko reši. Zanj boste potrebovali le nekaj zamrznjenih kock vode.

Vam nagajajo listne uši? Tako se jih lahko znebite.

V resničnostnem šovu Kmetija, ki ga na POP TV lahko spremljate od ponedeljka do petka ob 21.00, se tekmovalci s pomočjo Kmečke pratike pripravljajo na dvoboje znanja. Kmečka pratika v sebi skriva vse potrebne informacije, ki tekmovalcem lajšajo življenje na posestvu, prav tako pa vsebuje tudi pester nabor nasvetov, kot je denimo ta, kako se lahko znebimo listnih uši.

Zakaj imajo drevesa deblo pobarvano belo?

Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.

Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?

Videz je lahko zavajajoč, in če je rastlina videti mrtva, še ne pomeni, da je mrtva tudi v resnici. Poskusite s temi vrtnarskimi triki oživiti svojo dragoceno rastlino.

Eksotika v domu: mesojede rastline

Naša domovanja krasijo krasne in barvite rastline, ki nam polepšajo dom in dvignejo naše razpoloženje. Med njimi pa se najdejo tudi zelo zanimive in nenavadne rastline, ki se prehranjujejo z mrčesom. Poglejte, katere so to in kako za te posebne rastline skrbeti.

Kako jeseni poskrbeti za čebele?

Tretjina svetovne proizvodnje hrane oziroma vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja, čebele oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Čebele z opraševanjem povečujejo kmetijsko pridelavo. Po podatkih mednarodne študije iz leta 2016 opraševalci letno k vrednosti svetovne proizvodnje hrane prispevajo med 192 do 472 milijonov evrov.

Vzgojimo slasten paradižnik v loncu

Vlažno in deževno vreme ni idealno za vzgojo paradižnika, ker preži velika nevarnost bolezni. Obstaja pa nekaj smernic, po katerih lahko vzgojimo povsem naraven, ekološki paradižnik.

Slovenski risi dobili pomoč

Po 46 letih je v slovenski gozd znova vstopil ris iz tujine. Iz prilagoditvene obore v Loškem Potoku so namreč danes v naravo spustili risa z imenom Goru, prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov. Ta živalska vrsta je pri nas ne le ogrožena, temveč že na robu izumrtja zaradi parjenja v sorodstvu.

Zaradi ene neposekane okužene smreke do 150 milijonov novih lubadarjev na sezono

Visoke poletne temperature so kot nalašč za razvoj smrekovih lubadarjev, saj samica hitreje zalega jajčeca, veliko hitrejši pa je tudi celoten razvoj, je za STA pojasnila Andreja Kavčič z Gozdarskega inštituta Slovenije. Zaradi ene neposekane z lubadarji napadene smreke se lahko v sezoni število hroščev poveča za več kot 150 milijonov.

Konec težav v vrtu

Rastline, naše vsakodnevne spremljevalke, nam poživijo dom, v vrtu pa nudijo prostor za sprostitev, nas oskrbijo z vitaminsko polno hrano, nam dajejo senco ter našo okolico napolnijo s prijetnim vonjem in barvami. Vendar je naš vrt lep le, če so rastline zdrave, zato nas bolezni, hiranje in odmiranje naših izbrank vedno znova spravi v slabo voljo.

Velja za enega najnevarnejših rastlinskih škodljivcev

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi velikega tveganja, da bi bakterijski ožig oljke zaneslo tudi v Slovenijo, kupce sadilnega materiala oljke in nekaterih drugih vrst opozarja, naj bodo še posebej pozorni na izvor navedenih rastlin. Nevarna bakterija, ki povzroča bakterijski ožig oljk, se je pojavila na jugu Italije.

Mlad igralec se je odločil za nov začetek

Ameriški igralec, ki si ga je večina najbolj zapomnila po vlogi v Srednješolskem muzikalu, je zadnja leta, predvsem odkar se je preselil na svoje, veliko popival, se zabaval, govorilo se je celo, da je bil odvisen od kokaina. No, sedaj je čas za spremembe!

Zvezdnici skupine RBD v nekoliko drugačni vlogi

Anahi in Dulce Mario poznamo predvsem kot zvezdnici popularne mehiške telenovele Rebelde, ki je pred leti obnorela tudi Slovenijo, izza kamer in odrskih desk pa sta preprosti dekleti s izjemnim čutom do živali, predvsem štirinožnih pasjih prijateljev, katerim sta obe že pomagali.

Resnica, ki si jo je Slovenec upal objaviti!

V sporočilu, ki ga je v naše uredništvo dominvrt.si poslal naš uporabnik Rok Jerenko, se je glasilo: Pred kratkim sem doma naredil test svežih, kupljenih jajc z oznakami, kot so kakovost A, kakovost iz Slovenije, okus podeželja in pa domačih jajc od kokoši, ki se mi pasejo doma na vrtu. Razlika je očitna …

V zeliščarskem raju

V toplem julijskem popoldnevu, ki ga je prijeten poletni vetrič ravno prav hladil, smo se odpravili v osrčje Slovenskih goric. Na Sv. Ani smo obiskali zeliščarko Danico Kolarič in čebelarja Jožeta Kolariča, ki sta z veliko domišljije in še več spretnosti na svojem posestvu ustvarila pravcati podeželski raj.

Mesto legend še danes buri duhove

Mesto Bhangarh velja za eno najbolj srhljivih krajev v Indiji in zgodbe o njem prevevajo številne legende. Ruševine templjev so v zadnjem času postale prava turistična atrakcija, vendar pa je v mestu še danes prepovedano ostati ponoči. Le zakaj?

Fotografije razkrivajo življenje zloglasnega mafijca!

Gotovo ste že vsi slišali za ime Al Capone. Vsi pa še niste imeli priložnosti videti notranjosti njegovega nekdanjega doma. Kako bi bil v vaših glavah videti dom enega največjih in bogatejših »mafijcev« vseh časov?

V deželi kozolcev

V Šentrupertu na Dolenjskem so se domislili prav posebnega projekta, in sicer edinstvenega muzeja na prostem, v katerega prenašajo stare kozolce, ki jih tu potem obnavljajo in uporabljajo kot del muzeja.

Resnica o izgubljenem mestu

Leta 373 pred našim štetjem naj bi silovit potres in cunami povzročila propad grškega mesta Helike, ki naj bi bilo po starodavnih virih prebivališče boga morja in potresov Pozejdona.

Poglejte, kaj je ostalo do nje

V enem najlepših delov Savdske Arabije se iz sivih pečin dviga Marmorna vas. Kljub starosti in zapuščenosti njena lepota še zmeraj vznemirja popotnike, ki zaidejo v njena nedrja.

Turško skrivnostno mesto

Mesto Ani je bilo s svojo dolgoletno zgodovino priča mnogim političnim in kulturnim prelomnicam. Od sredine 19. stoletja je armensko mesto, ki leži v Turčiji, le še propadajoče mesto duhov. Poglejte!

Kaj takega: Najbizarnejša ameriška ločitev!

Ameriška zakonca Taub sta se, ko sta ugotovila, da je njun zakon obsojen na propad, lotila nenavadnega projekta. Ker nobeden od njiju ni hotel zapustiti razkošnega doma, v katerem sta živela, sta sredi hiše postavila zid.

Skrb za božično zvezdo

Glavna zvezda prazničnih dni je skoraj v vsakem domu prelepa sobna rastlina - božična zvezda. Da njena bleščava ne izgine prehitro, moramo poznati njene osnovne potrebe in ji na tej osnovi posvetiti nekaj naše pozornosti, svetuje Davor Špehar, strokovnjak Kluba Gaia.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860