Dominvrt.si

prvi maj

Brez teh žuželk vaš vrt ne bo preživel

Čebele večina ceni predvsem zaradi pridelave medu in preostalih čebeljih pridelkov, s katerimi nas razvajajo. A to še zdaleč ni vse, kar zmorejo te marljive žuželke. Prav njim se lahko zahvalimo za večji in bolj raznolik pridelek hrane, pomembno prispevajo tudi k blažitvi podnebnih sprememb in ohranjanju okolja. Da bo tako ostalo tudi v prihodnje, si moramo prizadevati vsi: tako posamezniki kot velika podjetja. V Sloveniji se lahko pohvalimo s kar nekaj primeri dobre prakse, tudi z raziskovalnim čebelnjakom. Čemu je namenjen?

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Razkrivamo vzrok, da vam paradižnik ne zori

V vrtu se paradižnik že lepo bohoti, toda kljub temu, da je na rastlini veliko paradižnika, nikakor noče dozoreti. Kaj je vzrok?

Ledeni možje so tu. Kaj prinašajo?

Pankracij, Servacij, Bonifacij, Zofka. Lahko bi se potegovali za vloge v filmih o superjunakih – zakaj pa ne, namesto Supermana, Iron Mana in Batmana, Zofka pa kot Wonder Woman? No, šalo na stran. Kdo sploh so omenjeni liki oziroma svetniki?

Kakšni nagrobni aranžmaji so letos priljubljeni?

Od grških časov, ko so na grobove padlih bojevnikov polagali cvetje, pa do danes, ko okraševanje grobov postaja vedno večji ekološki problem, je preteklo kar nekaj časa, a pomen v osnovi ostaja enak – počastiti spomin na umrle. Ob prihajajočem prazniku smo raziskali, kako se je tradicija spreminjala skozi zgodovino, preverili, katere navade so se ohranile do danes, in povprašali, kam gredo trendi v teh časih.

Katero drevo zaznamuje vaš dan rojstva?

Ali ste vedeli, da so keltski druidi častili drevesa? V preteklosti so imela drevesa posebno mesto v keltski kulturi. Skoraj vsa drevesa, najdena v keltskih državah, so bila spoštovana in ljudje so verjeli, da imajo ti nežni velikani posebno moč.

Pred nami prvi letošnji vročinski val

Če je bil maj rekordno moker, pa se bo junij zagotovo odkupil za to. Še posebej z visokimi temperaturami, kajti pred nami so vroči dnevi. Zato poskrbite, da bodo vrtnine, ki so občutljive na vročino, zaščitene, seveda pa bo treba poskrbeti tudi za dodatno zalivanje.

Obeležujemo evropski dan parkov in začetek tedna gozdov

V Evropi je 24. maj vsako leto posvečen naravnim in narodnim parkom. Letošnji slogan je "Prihodnja generacija parkov", s čimer želijo pobudniki spodbuditi razprave o prihodnosti zavarovanih območij. Z današnjim dnem se začenja tudi Teden gozdov 2021, namenjen promociji gozdov in gozdarstva, ki letos poteka pod geslom "Načrtno z gozdom".

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Previdno pri kurjenju prvomajskih kresov

Uprava za zaščito in reševanje pred prihajajočimi prvomajskimi prazniki poziva vse organizatorje kresovanj, naj pri tem upoštevajo varnostne ukrepe. Zagotovljena mora biti požarna straža, ob požaru v naravnem okolju pa je treba poklicati na telefonsko številko 112 in nemudoma obvestiti pristojni regijski center za obveščanje, so še sporočili.

'Če pred Martinom zmrzuje, je pred božičem povodenj'

Pravijo, da korenine martinovanja segajo vse do keltskega praznika, ko so se ljudje poklonili rodovitnosti jesenskega časa na poljih in v vinogradih. Sv. Martin, škof iz francoskega Toursa, z madžarskimi koreninami, je tedaj bil najprimernejši naslednik in zaščitnik tega pomembnega časa.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo

Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Kmetje s ponedeljkom lahko oddajo vloge za letošnje subvencije

Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja bo v ponedeljek začela kampanjo zbiranja vlog za kmetijske subvencije, ki jih morajo kmetje oddati do 6. maja. Kmetje lahko za pridobitev plačil prijavijo le površine, ki jih obdelujejo zase, direktor agencije Benedikt Jeranko pa pričakuje, da bo letos oddanih približno 57.000 vlog.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu

Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Jagode gnijejo? Kako ukrepati?

Bralka ima težavo: ’Na vrtu imam veliko gredo jagod, sedaj že četrto leto in vsako leto so bile prekrasne, rodile so tudi do jeseni, letos pa sem v celem mesecu nabrala mogoče dva kilograma zdravih jagod. Težava je, da plodovi gnijejo. Ko je od peclja navzdol jagoda zrela in lepa, ima konico še želeno oziroma belkasto, ampak ta konica se izkaže za gnilo in ko jagodo prerežem, je v notranjosti po sredini tudi že gnila; ko jo povoham, smrdi po kislem. Kasneje so bile rjavkaste tudi že zelene jagode, nekatere so bile celo plesnive. Sedaj so zdravi samo še listi, plodovi so vsi popolnoma uničeni, gnili ali rjavkasti in mehki, če jih poskušam stisniti. Kaj je to, oziroma zaradi česa so jagode take? Kaj lahko naredim, kako jim lahko pomagam?'

VIDEO: Raj za 'pavšaliste'

Morje, sonce, dobra družba, pijača in jedača. Pet stvari, ki večini ljudi predstavljajo dopust. Jana Kobal, kolegica oddaje Preverjeno, je preverila, kako se dopusta lotijo tako imenovani 'pavšalisti'.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860