prvo sajenje

Je to najbolj okusna sorta jagod?
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Izguba hišnega ljubljenčka: Žalost bo minila, ostali bodo lepi spomini
Ko umre oseba, ki smo jo imeli radi, ob tem občutimo globoko žalost in povsem pričakovano je, da pri bližnjih iščemo sočutje in podporo. Enako velja tudi ob smrti hišnih ljubljenčkov, ki so nenazadnje naši družinski člani. Naravno je, da se počutimo na tleh, ko nas zapusti mačka ali pes. O slednjem smo se pogovarjali z dvema strokovnjakinjama, psihoterapevtko Mojco Gubina ter psihologinjo Veroniko Zupan.

Lovorikovec je ena najbolj hvaležnih rastlin za živo mejo
Lovorikovec je ena izmed najbolj priljubljenih rastlin za živo mejo. Poleg tega, da s svojimi velikimi zelenimi listi odlično opravlja svojo funkcijo varovanja zasebnosti in ločevanja meje, je praktična, nezahtevna in prijetna na pogled.

S tem izdelkom sta osvojila srca Slovencev
Ines Confidenti in Tilen Pahor sta primer, kako lahko s trdim delom, vztrajnostjo in sanjami ustvariš nekaj izjemnega. S svojimi izdelki naravne kozmetike iz sivke, ki jih zdaj predstavljata v oddaji Štartaj Slovenija, sta osvojila srca mnogih Slovencev. A pot do tja ni bila vedno lahka. To je zgodba o tem, kako sta zapustila življenje v mestu in se preselila na demografsko ogroženo območje, kjer sta ustvarila svojo ekološko kmetijo in blagovno znamko O'kras.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Žajbelj: zdravilna dišavnica, ki je ena najpreprostejših za vzgojo
Žajbelj, zelišče izjemne zgodovine in številnih koristnih lastnosti, je že stoletja prisoten v različnih kulturah in tradicionalni medicini. Zelo verjetno je tudi ena izmed dišavnic, ki jih lahko najlažje gojite doma. Preberite, zakaj je tako zelo cenjen in kako si lahko čudovit lonček ali gredico žajblja vzgojite sami doma.

Tako ustvarite čudovito lazanjo iz čebulnic
Le kdo ne mara spomladanskega pogleda na čudovito gredico tulipanov, narcis, hijacint in drugih čebulnic v pisanih barvah? Eden od načinov, kako iz teh cvetlic ustvariti kar najlepšo postavitev, je sajenje v cvetlična korita. Če pri tem upoštevate še postavitev v obliki 'lazanje', pa boste sploh dosegli učinek, ki vam ga bo zavidal vsak sosed.

Zimska zelenjadnica, ki jo lahko pobiramo tudi, ko zapade sneg
Brstični ohrovt je počasi rastoča dvoletnica s precej dolgo rastno dobo, čeprav se običajno goji kot enoletnica. Kot lahko sklepamo že po videzu, je sorodnik zelja in kodrolistnega ohrovta. Te majhne kroglice, ki spominjajo na velike zeljne glave, zrastejo na debelih steblih skupaj s širokimi listi. Ti listi so prav tako užitni in jih je mogoče pripraviti na podoben način kot preostalo zelenolistnato zelenjavo.

To okrasno cvetje se sadi konec poletja
S koncem meseca se počasi poslavljamo od poletja in se začenjamo pripravljati na vse, kar s sabo prinaša jesen. Dolge dneve, pripekajočo vročino in tople poletne večere na terasi bodo počasi zamenjala sveža jutra in nekoliko hladnejše noči, kljub temu pa so temperature čez dan lahko še precej visoke. Kako se torej v tem času lotiti izbire cvetja ob upoštevanju, da mora biti odporno na še vedno vroče in suho vreme, preživeti zimo, hkrati pa želimo v cvetočem nasadu uživati kar se da dolgo?

Še je čas, da svoj balkon spremenite v vrtiček
Vsi nimamo na voljo velikega vrta pred ali ob hiši, a to ne pomeni, da se ne moremo lotiti vrtnarjenja! Balkon, pa četudi majhen, je odlična rešitev za vse tiste, ki želite začeti z vzgojo lastnih vrtnin. Takšna oblika vrtnarjenja je sicer nekoliko zahtevnejša, vendar je odlična rešitev za vse, ki drugače do zelenjavnega vrta ne morete priti.

Cvetlica, za katero stoji čudovita simbolika
Astra ali nebina je trajnica, ki cveti od poznega poletja do jeseni. Te pokončne cvetoče rastline, ki zrastejo od 30 do 180 centimetrov visoko, odvisno od sorte, so priljubljene predvsem zaradi svojih čudovitih zvezdastih cvetov modre, vijolične ali bele barve, po katerih so tudi dobile svoje ime.

Roža, ki je s svojo lepoto osvojila ves svet
Dalija sicer izvira iz Mehike, a njena lepota je prepričala ves svet. Obstaja več kot ogromno različnih vrst te čudovite rože, razlikujejo pa se med seboj, tako po barvi kot tudi velikosti. Poglejte, kako skrbeti za dalijo.

Obožujete hijacinte? Tako vam bodo čudovito uspevale
Hijacinte cvetijo s čudovitimi modrimi cvetovi in naznanjajo tople in sončne dni, njihov prijeten vonj pa je še dodaten razlog, zakaj jih morate imeti v svojem domu ali na vrtu.

Vzgojite jih lahko tudi na domačem vrtu
Čeprav mogoče niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov najdete v nadaljevanju.

Zelenjava, ki jo posadite enkrat, pobirate pa še mnoga leta
Predstavljamo pet vrst zelenjave, ki jo posadite le enkrat, v dobrotah pa boste uživali še dolga leta.

Lepota majhnih vrtov: nasveti za gojenje cvetja na oknu
Za lep, dišeč in barvit vrtiček, v katerem boste uživali vsak dan, ne potrebujete veliko prostora. Poglejte, kako se organizirati in uživati v čudovitem vrtičku, tudi če imate na voljo res majhen prostor, na primer okensko polico.

Zelenjava in začimbnice, ki jih je preprosto in enostavno gojiti
Pomlad je pred vrati, prvi žarki težko pričakovanega sonca in toplejše vreme pa bodo marsikoga spodbudili, da začne razmišljati o ureditvi vrta ali balkona.

Jagodičevje, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu
Ste vedeli, da so maline prava vitaminska bomba, ki pomagajo tudi pri izgubi kilogramov in so odlična ’hrana’ za kožo? Če želite, da bodo krasile tudi vaš vrt in da bodo bogato obrodilo, je pametno upoštevati nekaj osnovnih napotkov.

Vrtičkarji, zavihajte rokave!
Marec je za vrtičkarje izredno pomemben. Preberite si, katera opravila vas čakajo v tem mesecu in kaj vse morate v tem mesecu postoriti!

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?
Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Mlada čebula: to morate vedeti!
V 4. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nas Tina in Metka med drugim poučili o vzgoji in uporabi mlade čebule. Nekaj trikov vam razkrivamo v nadaljevanju ...

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Da boste imeli šparglje ves čas na zalogi
Čeprav niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov, vam bosta v 8. oddaji 4. sezone Vrtičkanje razkrili Tina in Metka.

Kolobar olajša delo v vrtu
Kolobarjenje nam pomaga urejati sistem gnojenja in obdelave tal, s čimer bomo dolgoročno privarčevali na času in denarju. Če začnemo o vrtnarjenju razmišljati dovolj zgodaj in delo v vrtu skrbno načrtujemo, bomo vrtne površine tudi bolje izkoristili.

Poznate to rastlino?
V tretji oddaji četrte sezone Vrtičkanja Tina in Metka med drugim predstavljata fizalis, rastlino, ki zaradi različnih poimenovanj povzroča nekaj zmede, je pa lahko čudovit okras na vrtu in tudi okusen sadež. Jo poznate?

Presenečeni boste nad pozitivnimi učinki
V zadnji oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta se Tina in Metka med drugim lotili sajenja malin, Metka pa nam je zaupala tudi recept za slastno in zdravo malinino dobroto. Ste vedeli, da so maline prava vitaminska bomba, ki pomagajo tudi pri izgubi kilogramov in so odlična ’hrana’ za kožo?

Sibirska borovnica ali majska jagoda
Zaradi hitrejše letošnje vegetacije so v drugi dekadi letošnjega aprila, ravno v času letošnjih pozeb začele kot prvo sadje v naših vrtovih zoreti sibirske borovnice. Izvor sibirske borovnice je Sibirija, rastišča kamčatk pa so prav tako v Rusiji, Japonski, Kitajski, Kanadi in Poljski.

Velika sprememba za slovensko pevko
Brigita Šuler je pred šestimi meseci stopila v zakonski stan, spomladi pa s soprogom pričneta z gradnjo svoje sanjske hiške, kjer si bosta ustvarila družino.