ptiči

Naravno sredstvo, s katerim boste rešili marsikatero težavo na vrtu
Kis je nepogrešljiv v vsakem gospodinjstvu, saj je veliko več kot le preliv za solate ali konzervirno sredstvo za vlaganje domače zelenjave. Z njim lahko očistimo številne površine in predmete v stanovanju, še kako koristen pa je tudi na vrtu, saj nam bo pomagal pregnati neželene goste, osvežiti cvetlični šopek in še mnogo več.

Kaj vse lahko gojimo na svojem balkonu?
Pred nami so vse toplejši dnevi, ko radi sanjarimo tudi o svojem vrtu, ki bi nam pomagal, da bi se sprostili, odmislili vsakdanje tegobe in uživali v plodovih svojega dela. In priznajmo si, da bi bilo lepo imeti svoj lasten kotiček, kamor bi se lahko odmaknili, ustvarjali in si postregli s svežim paradižnikom, listom bazilike, sladkimi jagodami in tako naprej. In zakaj ga tudi ne bi imeli na svojem balkonu?

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti
Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Je najbolj uporabljeno in izjemno zdravilno zelišče
Peteršilj se je že od 10. stoletja pojavljal na samostanskih vrtovih in tudi naše babice so imele vedno kakšno gredico v bližini kuhinje. Spada med kobulnice in je dvoletnica – za vse, ki želite pridelati semena. Sicer pa velja za eno najbolj znanih in najpogosteje uporabljenih začimb pri nas. Jedi obogati in skoraj nikoli ne pokvari okusa. Imejte ga vedno pri roki ...

'Če se zgodaj selijo ptiči, bo huda zima ob božiči'
Meteorološko poletje se je zaključilo prvega septembra. Kdor bolj verjame v koledar, pa bo v koledarskem poletju užival še tri tedne. No, vreme bo najbrž postavilo svojo mero, kdaj bomo tudi v praksi stopili v jesen. Za nami je sicer v povprečju eno najtoplejših poletij do sedaj.

Naši gozdarji so včasih tudi reševalci
Očitno je čas gnezdenja lesnih sov, kajti na družbenem omrežju so gozdarji objavili prikupno fotografijo reševanja mladičkov, ki so padli iz gnezda.

Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo
Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo, ugotavljajo brazilski nevrološki raziskovalci v najnovejši študiji. Ugotovili so, da imajo tudi glavonožci dve fazi spanja, eno zelo podobni t. i. fazi REM, ki jo imajo sesalci, ptiči in nekateri plazilci.

Tudi živali zbolijo za rakom
Rakava obolenja žal ne prizanašajo niti živalim. Bolezen je bila v Živalskem vrtu Ljubljana usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja.

Ko gre luč v vodo ...
Na gregorjevo gre luč v vodo in se prične pomlad. Voda odnese ogenj, s tem pa odnese tudi vse slabo, vse skrbi in seveda tudi zimo. Tako pravi staro ljudsko izročilo. Kakšne šege so povezane z gregorjevim in zakaj na predvečer praznika po vodi spuščamo barčice s svečkami?

Lastniki psov, tudi vi delate te napake?
Ste se kdaj vprašali, kako bi se počutili, če bi vas nekdo silil v neprestano objemanje in dejstvo, da morate biti prijazni povsod in do vseh? April Olshavsky, ki raziskuje vedenje psov, pravi, da se točno tako počutijo naši štirinožni prijatelji.

Verjetno imate rešitev ves čas blizu, pa sploh ne veste!
Imate radi mineralno vodo? Prijetno ohlajeno s koščkom limone? Verjetno niste vedeli, da jo lahko uporabite v zares številne namene v gospodinjstvu.

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Spoznajtne vrtne 'stanovalce'
Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Spoznajte se z njimi.

Kakšno hrano vaši ljubljenčki potrebujejo poleti?
Da bodo vaši hišni ljubljenčki lažje prenašali poletne temperature, jim morate spremeniti prehrano in biti pozorni, da bodo zaužili dovolj vode. Preberite, kako poskrbeti za vsakega izmed njih.

Kako do čudovite zelene trate?
Namen zelene vrtne preproge ni le v občudovanju, ampak mora biti trata tudi dovolj trpežna, da lahko na njej brezskrbno hodimo, poležavamo, se igramo ali si na njej privoščimo piknik. Preberite, kateri so ključni koraki do brezhibne domače zelenice.

Juhuhu, čas trgatev je tu!
Naj gre za debele grozdne jagode namiznih sort, ali tiste kiselkaste s peškami, ki dajejo vino, vsem je skupno eno: izjemno bogate so z vitamini in minerali in zelo koristne za zdravje. Zato v sezoni kar posezite po osvežilnih grozdih. Če je le mogoče, se udeležite tudi katere od trgatev!

Tako se lahko znebite strahu pred njimi!
Veliko ljudi se sooča z različni strahovi, med katerimi je pogost strah pred določenimi vrstami živali. Pedagoška vodja v ljubljanskem živalskem vrtu Irena Furlan je dejala, da pri njih izvajajo programe za premagovanje strahu pred kačami, pajki, žuželkami, podganami in ptiči. Obisk delavnic se iz leta v leto povečuje.

Vaščani naleteli na šokanten prizor ...
Pred dnevi so po spletu zaokrožile šokantne fotografije, na katerih piton golta celo antilopo. Ker kaj takega pač ni mogoče videti vsak dan, je strokovnjak za divje živali, ki so ga poklicali na ’kraj zločina’, dogodek ovekovečil ter pitona rešil pred prestrašenimi meščani, ki so ’pošast’ hoteli ubiti. Ogled fotografij odsvetujemo tistim z občutljivim želodcem!

Posnetek, ki vas bo šokiral
Za veverice je značilno, da se prehranjujejo pretežno z rastlinsko hrano, torej sadjem, semeni, glivami in zelišči, včasih pa tudi z jajci, mladimi ptiči ter žuželkami. A veverica na posnetku se je očitno naveličala lešnikov in se je raje lotila nevarne ’zverine’. Da, prav ste slišali!

Kaj se v maju dogaja v sadovnjaku?
Po sončnem začetku pomladi, ko so sadovnjaki cveteli v svojih najlepših barvah, je prišel čas rasti in zorenja. V naši fotogaleriji poglejte, katere plodove že nestrpno pričakujemo.

TINA - ČARLI
Je zlati prinašalec, star 1 leto. Ima malo daljšo dlako, ki pa se počasi spreminja iz umazano bele v rjavkasto. Ima nadpovprečno količino energije in trmavosti in izkoristi vsako najmanjšo priložnost, da odide raziskovat svet. Rad se igra z vsem, kar mu pride pred tačke, pa če je to dovoljeno ali ne. Najraje ima makarone, kosti in čokolado. Njegov najljubši letni čas je zima. Zelo ima rad vse ljudi, ne prenese pa, da mu pot prekrižajo mačke in ptiči.

Podobe v ograji ji ne dajo miru
Ko je angleška upokojenka v svoji popolnoma običajni ograji zagledala tri navihane obraze, ni mogla verjeti očem. Morda je celo pomislila, da se z njo poigrava njena domišljija, vendar ni bilo tako. Vsakdo, ki vidi fotografije, na njih vidi enake obraze.

Pa to ni res!
Živali so zares nepredvidljive in nas s svojim vedenjem velikokrat presenetijo. Poglejte, kaj je uspelo posneti fotografu na grškem jezeru!

VIDEO: Izdelava ptičje krmilnice
Ste se že kdaj lotili izdelave ptičje krmilnice? Za vas smo posneli prav poseben video prispevek, v katerem lahko iz prve roke dobite natančne napotke o izdelavi te za ptiče izjemno pomembne hišice v času, ko jim je pot do hrane otežena.

VIDEO: Izdelajte netopirnico
Netopirji v našem okolju opravljajo nevidno vlogo, saj zaživijo šele z nočjo. So edini aktivno leteči sesalci in edini lovci mrčesa, ki letajo ponoči in uničujejo mrčes, medtem ko ljudje (in ptiči) spimo sanje pravičnega.

Ljubljenčki poleti rabijo več skrbi!
V času poletne vročine naši hišni ljubljenčki potrebujejo še dodatno skrb. V kolikor ste lastnik oziroma lastnica psa, mačka, glodavca ali ptiča, si preberite, kaj je dobro vedeti, da bo vaš ljubljenček lažje prebrodil visoke temperature poletnih dni.

FOTOGALERIJA: Ptice v sadovnjaku
Če se spoštljivo in odgovorno obnašamo do narave, v svoje življenje privabimo tudi ptice, ki razveseljujejo s svojo prisotnostjo in nam pomagajo pri boju proti škodljivcem. V fotogaleriji poglejte nekaj rednih ptičjih obiskovalcev sadovnjaka naravovarstvenika Ivana Esenka.

Fotografija, za katero ni vedel, da jo je posnel!
Fotografija in ljubezen do ptic radi hodita z roko v roki. Neredko so iz ljubezni do ptic ujeti posebni in čarobni trenutki, za katere je včasih kar težko verjeti, da so iz našega sveta.

VIDEO: Esenkov čarobni svet
Obiskali smo Ivana Esenka, naravovarstvenika, pisatelja, fotografa in čebelarja, ki je svoj dom postavil v samoto narave in se naučil sobivati z živalmi.

Piton - kaj morate vedeti
Zaradi velike dolžine, ki jo dosegajo te vrste kač, večina vrst pitonov ni primerna za gojenje doma oziroma kot hišnega ljubljenčka. Pa vendar, če se tako odločite, bo treba predhodno razmisliti o mnogočem.