ptičje

Takšna so bila jajca v preteklosti
Jajca, kot jih poznamo danes, so različnih velikosti – od velikanskega nojevega do za grah velikega, ki ga znese samica kolibrija. Toda ali ste vedeli, da je največje jajce, kar so jih kadarkoli odkrili, v preteklosti nesla izumrla ptica z nenavadnim imenom – slonji ptič?

To morate vedeti, če imate na svojem vrtu obešeno ptičjo hišico
Zimski čas je za ptice – vsaj tiste, ki ne odletijo v tople kraje – zahteven. Postavitev ptičje krmilnice pred hišo zato ni le način, kako jih privabiti na svoj vrt, ampak jim dejansko lahko pomaga preživeti. Toda za to boste morali storiti več kot le vreči nekaj ptičjih semen v krmilnico.

Pomagajte jim preživeti neusmiljen mraz
Zima je za prostoživeče živali čas preizkušnje. Z zagotavljanjem hrane, vode in zavetja ter odgovornim ravnanjem jim lahko pomagamo preživeti mrzle mesece.

Top trendi okrasnih vrtov v 2025
Čeprav se zdi, da je pomlad še daleč, nekateri najbolj navdušeni lastniki vrtov že komaj čakajo, da bodo lahko začeli z urejanjem okolice svojega doma. Preden pa prav zares pride ta čas, si je čakanje mogoče krajšati s prebiranjem zanimivih vsebin o tej tematiki. Pripravili smo pregled najnovejših trendov, ki jih bomo na področju vrtnarstva videvali v letu, ki je pred nami.

Kako se lotiti opremljanja novega doma?
Selitev v nov dom je ena največjih življenjskih radosti, vendar nam po drugi strani lahko povzroči nemalo sivih las. Pred vami je vprašanje, kako poskrbeti, da bo vaš prostor kar najbolj funkcionalno izkoriščen, hkrati pa bo odražal vas in vaš osebni slog ter se boste v njem počutili zares domače.

6 idej, kako porabiti buče po noči čarovnic
Noč čarovnic je mimo in čas je, da s svojih okenskih polic, balkonov in teras pospravimo strašljive buče. Ena možnost je, da jih odvržemo v koš za smeti, čeprav, roko na srce, ta ni najbolj okolju prijazna. Če jih nameravamo zavreči, naj bo to vsaj na kompost, še bolje pa je, da jim poiščemo nov namen. Mi imamo kar nekaj idej, kako lahko buče uporabimo ponovno!

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

So se v vašo shrambo naselili žitni žužki?
Kljub vsem prizadevanjem, da bi bila naša kuhinja ves čas bleščeče čista in urejena, včasih to še vedno ni dovolj, da bi preprečili vdor nezaželenim obiskovalcem. Eni izmed bolj nadležnih so žitni žužki (Sitophilus granarius), ki na srečo niso škodljivi, a boste zaradi njih morali zavreči precejšnje količine hrane.

Tako boste odgnali mrčes iz vaše hiše
Škodljivci kaj hitro najdejo pot v vaš dom, zato je dobro, da imate stvari, ki jih privlačijo, stran od njihovega dosega.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Delo na vrtu še ni končano
Oktobra se na zelenjavnem vrtu dela počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vinogradniki in gobarji. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo in poskrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato rodil.

Veste, kaj je senzorični vrt oziroma vrt čutil?
Naši glavni čuti so vid, dotik, voh, sluh in okus. Toda kaj, če oseba ne vidi? Senzorični vrt oziroma vrt čutil za slepe in slabovidne poskrbi za dotik, voh, sluh in okus. Takšen vrt imamo tudi pri nas, obiskal ga je Taiji Tokuhisa. Takšen zanimiv vrt pa lahko ustvarite tudi sami.

Ko gre luč v vodo ...
Na gregorjevo gre luč v vodo in se prične pomlad. Voda odnese ogenj, s tem pa odnese tudi vse slabo, vse skrbi in seveda tudi zimo. Tako pravi staro ljudsko izročilo. Kakšne šege so povezane z gregorjevim in zakaj na predvečer praznika po vodi spuščamo barčice s svečkami?

Odlične ideje za ptičje krmilnice
Zima je že pokazala svoje zobe. Zato poskrbite, da bodo ptice na vašem vrtu pozimi dobile nekaj dodatne hrane, vi in vaši malčki pa odlično priložnost za opazovanje ptic. Poglejte si nekaj idej, kako iz odpadnih materialov narediti krmilnico.

Blejsko jezero: ga bomo popolnoma uničili?
Ekološko stanje Blejskega jezera, ki je bil dolgo med zmernim in dobrim, se slabša. Razlog za to so skokovit porast turizma, povečanje prometa ob in na jezeru ter povečanje števila ribičev in kopalcev.

Ukrepi, da jim ne boste škodovali
Pozimi vas bodo prostoživeče ptice v zameno za hrano razveseljevale s svojo družbo. Pri tem morate upoštevati nekaj osnovnih pravil, da jim ne boste škodovali.

Lahko so tudi čudovit dekor na vrtu ali balkonu
Tudi naši pernati prijatelji si zaslužijo najboljše. Vsaj tako menijo v podjetju Sourgrassbuilt, ki je specializirano za izdelavo lesenih ptičjih hišic in drugih lesenih izdelkov. A njihove hišice so daleč od povprečja; slovijo namreč po dovršenem dizajnu in so lahko tudi čudovit dekor na vrtu ali balkonu.

Noro, kakšen hotel!
Konec prihodnjega leta bodo v švedskem mestu Harads, ki leži ob reki Lule in je znano po zanimivem hotelu Treehotel, odprli še en hotel, ki je že sedaj, ko je v fazi gradnje, deležen veliko medijske pozornosti. Gre namreč za plavajoč kompleks, ki na prvi pogled spominja na ptičje gnezdo.

Presenečeni boste nad najnovejšim odkritjem
Ljudje po svetu na leto pojedo približno 400 milijonov ton mesa in rib, kar se morda sliši veliko, a pajki celega sveta zmorejo še več. Gomazeča bitja s štirimi pari nog na leto pojedo od 400 do 800 milijonov ton pretežno žuželk, so preračunali znanstveniki iz Nemčije, Švedske in Švice.

Tako lahko poskrbite za ptice
V prvi oddaji Vrtičkanje nove sezone, ki bo na sporedu v nedeljo 19. Februarja ob 17.45 na POP TV, nam bosta Metka in Tina med drugim pokazali, kako lahko doma pripravimo pogače iz domačih sončničnih semen in tako poskrbimo za ptičke v hladnih dneh. V nadaljevanju si lahko več preberete o krmljenju ptic.

Spoznajte kraljico poletja
Čudovite poletne rastline, z velikanskimi rumenimi cvetovi, ki se obračajo za soncem, v vrt privabljajo ptičje petje, zelo dobrodošle pa so tudi za ustvarjanje pozitivnega vzdušja v domu. Zaradi kombinacije lepote in uporabnosti so si te poletne lepotice prislužile kraljevski status med rastlinami.

Če se bojite pajkov, se boste zgrozili
Peter Mazič iz okolice Ljubljane je velik ljubitelj eksotičnih živali. Doma ima med drugim strupene in nestrupene kače, jemenskega kameleona in druge vrste kuščarjev ter ptičje pajke iz različnih koncev sveta. Z ekipo smo ga obiskali in pobližje spoznali njegove hišne ljubljenčke, predvsem pajke.

Za popolno sproščanje ...
Številne študije so dokazale, da glasba močno vpliva na naše razpoloženje in ima včasih celo terapevtske učinke, enako pa naj bi bilo tudi pri drugih vrstah. V to je povsem prepričan David Teie, ki je zadnjih šest let razvijal primerno glasbo za mačke in posnel tudi album, ki je trenutno na voljo na Kickstarterju.

Stanovanje v Ljubljani vas bo navdušilo
Idilično okolje ene najbolj priljubljenih ljubljanskih četrti Zelena jama je prepričalo štiričlansko družino, da si v enem izmed blokov v novem naselju Atrium uredi udoben, sodoben in funkcionalen dom. Pri tem jim je na pomoč priskočila mlada ekipa arhitektov, ki je na podlagi izkušenj, znanja in kreativnosti svoje delo opravila več kot odlično.

Kako do sence na terasi?
Seveda je ni čez naravno senco, ki jo meče bujna krošnja drevesa. A ker nimamo vsi te sreče, se bomo morali za zaščito pred močnimi sončnimi žarki v poletnih mesecih čim bolje znajti sami. Poglejte si nekaj možnosti.

Naključje ali neslana šala arhitektov?!
Arhitekti se tu in tam radi pozabavajo in tako njihove stavbe dobijo zanimive in včasih celo ’poredne’ oblike. Po svetu je kar nekaj znanih stavb, ki imajo obliko moškega spolnega uda, te dni pa so po spletu zaokrožile fotografije kanadskega zdravstvenega centra, katerega oblike se do sedaj sploh ni nihče zavedal.

Lahko jih izdelate sami
Ptice so nam vse leto pomagale pri doseganju naravnega ravnovesja na vrtu in v sadovnjaku, poleg tega pa so nas razveseljevale s svojim petjem in brezskrbnim letom. V zahvalo jim postavimo krmilnico ali gnezdilnico. Ideje poiščite v naši fotogaleriji!

Na predprazničnem vrtu ...
Zrak že v novembru zadiši po snegu in iz dimnikov se že kadi. Zima vsak dan najde nov način najave in kmalu bo prispela. Vroče jesenske barve zamenjujejo sivi dnevi, ki so le kratkotrajen uvod v mirno belino. To pričakajte na svojem vrtu: z iznajdljivimi pozornostmi izpod lastnih rok.

Fotografije, ki nas pustijo brez besed!
Jezero Hillier se nahaja na tako imenovanem Srednjem otoku izmed večjih otokov otočja Recharche v zahodni Avstraliji. Gre za naravni fenomen, zaradi katerega turisti stegujejo vratove iz letal, da bi ga videli v vsej njegovi lepoti.