pušenjak

Popolno darilo za ljubitelje vrtnarjenja
Knjiga VRTNARIMO Z MIŠO PUŠENJAK

Zakaj na vrtu posaditi bob?
Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Kako se znebiti polžev na vrtu?
Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

'Pridelamo precej manj zelenjave, kot bi jo lahko'
V Sloveniji imamo dobre podnebne pogoje, zato bi lahko pridelali precej več zelenjave, namesto da dve tretjini potreb pokrijemo z uvozom, meni Miša Pušenjak. Treba pa bi bilo povezati pridelovalce in zvišati zavest o pomenu lokalno pridelane zelenjave, je prepričana.

Solata je na naši mizi od nekdaj
Solata sodi med vrtnine, pri katerih je zelo pomembna sorta. Ni vseeno, katero sejemo spomladi, katero poleti, vsi pa tudi vemo, da jih le malo prezimi. Specialistka za zelenjadarstvo, Miša Pušenjak, nam je naredila pregled nekaterih najpomembnejših sort solate pri nas.

Imam senčni vrt! Katera zelenjava mi bo uspevala?
V naši rubriki Vprašaj strokovnjaka se je pojavilo vprašanje, za katerega smo prepričani, da se je z njim srečal že marsikdo. Bralka ima vrt, ki ima le dopoldansko sonce. Zanima jo, katera zelenjava v takih pogojih najbolje uspeva.

Se spomnite tople grede?
Ker smo navajeni vse leto kupovati sadje in zelenjavo v trgovini, so tople grede na naših vrtovih vse redkejše. Pa vendar so te lahko na vrtu zelo uporabne, zato se preizkusimo v pridelovanju zelenjave v njih! O topli gredi, njeni postavitvi in o tem, katere vrtnine sodijo vanjo, smo povprašali Mišo Pušenjak, strokovnjakinjo za zelenjavni vrt.

VIDEO: Posadimo kapusnice
Zelje, ohrovti, brokoli, cvetača – vse spadajo med kapusnice in člane velike družine križnic. Sadimo jih spomladi, njihove plodove pa uživamo takrat, ko se zaključi sezona poletne zelenjave. Vrtnarska strokovnjakinja Miša Pušenjak nam razloži, kako kapusnice pravilno saditi.

Kje je slovenski česen?
V naših trgovinah danes praktično skoraj ni več slovenskega česna, čeprav je tega na domačih kmetijah še veliko.

VIDEO: Izbira sadik in semen
V teh dneh marsikoga že premami neustavljiva želja po sejanju in sajenju prvih vrtnin. Vrtnarska strokovnjakinja Miša Pušenjak svetuje, na kaj moramo biti pri nakupu sadik in semen posebej pazljivi.