raba energije

10 ukrepov za manjši račun elektrike
Da elektrika ni nekaj samoumevnega, ker je vedno na voljo, ugotovite, ko obiščete državo, ki ne zagotavlja preskrbe ves čas. Električno energijo bi se morali naučiti porabljati odgovorno. Preverite, ali jo v svojem vsakdanu kdaj po nepotrebnem tratite. Marsikdo ugotovi, da nekatere spremembe ne zmanjšajo ravno življenjskega udobja, zato pa lahko znižajo številke na položnicah. Za povrh odgovorna raba energije pomeni skrb za okolje.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?
Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Nina Savič: 'Ob zbiranju kosov pohištva in luči me vedno zanimajo tudi zgodbe, povezane z njimi'
Mlada umetnica Nina Savič je po izobrazbi arhitektka, ki jo je pot zanesla v oblikovalske vode. Kot pravi sama, jo je k temu med drugim navdahnilo življenje v Istanbulu, ki ga je vzljubila predvsem zaradi kreativnih možnosti, ki jih ta ponuja. Med študijsko izmenjavo je tako prišla v stik z najrazličnejšimi obrtniki ter se nasploh spoznala z oblikovanjem materiala, od tu naprej pa se je 'začelo dogajati samo od sebe'. Nekaj časa je delovala tudi v kolektivu Prostorož, ki snuje nove ideje in išče priložnosti za boljšo in prijaznejšo rabo javnih površin, in tudi to delo je med drugim od nje zahtevalo precejšnjo mero iznajdljivosti na področju uporabe 'odsluženih materialov'. Zdi se, da so jo vse poti vodile do sem, kjer je zdaj in kjer se odlično znajde – v svoj atelje, kjer starim predmetom daje novo priložnost.

Slovencev, ki si ne morejo privoščiti primerno toplega stanovanja, je vedno manj
V torek, 20. 9. 2022, se je začel evropski teden trajnostnega razvoja 2022, namenjen organiziranju dejavnosti, projektov in dogodkov, ki podpirajo trajnostni razvoj in njegove cilje ter skrbijo za njihovo prepoznavnost. Aktivnosti bodo potekale do ponedeljka.

Raba obnovljivih virov energije narašča
V Sloveniji se iz obnovljivih virov proizvede tretjina električne energije.

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti
Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Imate ustrezno ogrevanje v vašem domu?
Ogrevanje predstavlja enega največjih stroškov, ki ga ima na ramenih posameznik oz. posamezna družina. Svoja gospodinjstva ogrevamo kar 2/3 mesecev, le 1/3 pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Če v gospodinjstvih ali različnih institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko dodatno udarijo po denarnici. Katero ogrevanje se torej najbolj izplača, ne zgolj z vidika financ, temveč tudi in predvsem z vidika energetske učinkovitosti?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?
Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Svetovni dan varčevanja z energijo
6. marca obeležujemo svetovni dan varčevanja z energijo. Namenjen je osveščanju o potrebi po zmanjšanju porabe energije z racionalnim in trajnostnim pristopom. Večina Slovencev po ugotovitvah raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS razmišlja o učinkoviti rabi energije, ključni dejavnik pa ostaja predvsem znižanje stroškov.

Gradbena zakonodaja: da ne boste ostali pred lastnimi vrati!
Ministrstvo za okolje in prostor je zakonodajno področje prenovilo z zakonom o urejanju prostora, gradbenim zakonom ter zakonom o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki so začeli veljati novembra lani, uporabljati pa so se začeli s 1. 6. 2018. Samo avgusta se je število izdanih gradbenih dovoljenj povečalo za četrtino, a vse ni tako svetlo.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom
Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Slovenci smo največ energije porabili za ...
V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

To so letos najbolj energetsko prodorne občine
V Ljubljani je potekala že osma konferenca En.občina & En.management, na kateri so bile razglašene in nagrajene energetsko najbolj prodorne občine v Sloveniji. Častni naziv gre letos občinam Bovec, Medvode in Koper, posebno priznanje za aktivnosti na področju obnovljivih virov energije (OVE) in učinkovite rabe energije (URE) pa tudi Občini Divača.

Fasada kot naložba
Ali ste vedeli, da kar 78% vse porabljene energije v gospodinjstvu porabimo za ogrevanje? In da največ toplote (kar 35%) »uide« skozi zidove? Varčevanje z energenti je vse bolj pomembna tema še posebej zato, ker je to pomembna postavka vsakega družinskega proračuna.

Vsak si jih lahko ogleda od blizu
Med 15. in 17. aprilom bo potekal največji arhitekturno nepremičninski festival v Sloveniji - Odprte hiše Slovenije (OHS), kjer si lahko od blizu ogledate kar 100 objektov po vsej Sloveniji. Mi smo vsopili v Skandinavsko hišo nad Igom ter v prizidek Biotehniške fakultete v Rožni družini.

To je resnica, zakaj plačujemo visoke račune!
Pomembno je, da znamo elektriko pravilno uporabljati. Preverili smo, kakšna je razlika med eno- in dvotarifnim merjenjem električne energije, kdaj je smotrneje uporabljati določene aparate in kakšni so v tem primeru lahko prihranki. Preberite!

Tako boste lahko končno znižali račun za elektriko!
Učinkovita in varčna raba električne energije je pomembna tako glede okoljske odgovornosti kot zaradi prihranka, ki je lahko s smotrno rabo kar precejšen. Strokovnjakinja za varčno rabo energije Uršula Krisper iz podjetja Elektro Energija nam je pokazala, kako lahko s pomočjo spletne aplikacije spremljamo električno energijo v svojem domu in s tem posledično privarčujemo.

Privarčujte z roletami
V hladnejšem delu leta se poveča pomen vseh elementov, ki vplivajo na izolacijo doma. V članku preberite, kako prihraniti energijo s pomočjo rolet.

Prihranite z ekološko izolacijo
Za ekološko izolacijo se po naših podatkih odloča vedno več Slovencev. Dejansko se zanjo odloči vsakdo, ki razume v čem se ekološka izolacija razlikuje od anorganskih in umetnih izolacij. Zanjo se odločajo tudi tisti, ki si želijo boljši efekt, saj naj bi bile ekološke izolacije v primerjavi z klasičnimi bolj učinkovite. Primerna pa je tako za tiste, ki šele začenjajo graditi svoj dom, kot tiste, ki so se odločili obnoviti staro gradnjo.

Sonce naše edino!
Na okolju prijazen način lahko zmanjšamo stroške ogrevanja z izkoriščanjem obnovljivih virov energije, med katerimi je vsekakor najbolj enostavna in učinkovita raba sončne energije.

So to sanje Slovencev?
Ali ob vsem modernizmu, komunikacijski tehnologiji, digitalni revoluciji in tesnem življenju z računalniki kaj pogrešate svobodo bivanja, veter v laseh in življenje brez strogo določenih ciljev?

Varčujete z elektriko?
S prekomerno in nepremišljeno porabo električne energije po nepotrebnem višamo stroške v gospodinjstvu. In ne le to, prispevamo tudi k obremenjevanju okolja. Zato je vsake toliko smiselno premisliti, kako svoje navade preoblikovati tako, da bi energijo rabili čim bolj učinkovito!

Les v gradnji
Slovenija se ponaša z velikimi zalogami lesa, ki predstavljajo pomemben potencial za vse tiste, ki se odločajo o gradnji ali opremi doma. O lesu smo se pogovarjali s prof. dr. Katarino Čufar, strokovnjakinjo s področja lesarstva. Povprašali smo jo o prednostih in slabostih te naravne surovine.