rabljeno

Triki, s katerimi lahko polepšate svoj dolgočasni dom
Dom lahko hitro postane dolgočasen in brez življenja, ne da bi točno vedeli, kaj mu manjka. V tem članku bomo raziskali najpogostejše napake pri opremljanju doma in poiskali preproste rešitve, s katerimi ga lahko naredite bolj zanimivega in prijetnega.

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom
Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni na te stvari ...
Nakup lastne nepremičnine je ena od najbolj pomembnih finančnih odločitev v življenju. Še posebej, ko se za ta korak odločamo prvič. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete hišo ali stanovanje.

5 predmetov za dom, ki jih jih raje kupite rabljene kot nove
Kdo pravi, da bi moral biti prav vsak kos pohištva v našem domu popolnoma nov? Stari predmeti, ki nosijo zgodbo, imajo lahko še večjo vrednost kot pa tisti, ki smo jih prinesli iz trgovine šele pred nekaj dnevi. Preberite, za katere elemente notranji oblikovalci menijo, da je celo bolje, da izberemo rabljene.

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?
Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

Znaki, da imate doma posteljne stenice
Posteljne stenice so žuželke in zunanji zajedavci, ki se prehranjujejo s človeško krvjo. Najdemo jih praktično povsod, doma pa največkrat v postelji, razpokah in pohištvu.

DIY ideja, s katero boste 'reciklirali' svoje stare božične okraske
V predprazničnem času lahko na družbenih omrežjih najdemo številne zanimive ideje, kako polepšati stanovanje in prostore pripraviti na praznični december. Da bo vaše stanovanje kot iz škatlice, ne potrebujete gore denarja. To na svojem Instagram profilu pogosto dokazuje Mojca Sternad, ki sicer skozi celo leto deli zanimive domislice, kako brez velikega finančnega vložka, a z dosti zabave ob ustvarjanju predelati rabljeno in odsluženo pohištvo ter najrazličnejše predmete spremeniti v nekoliko bolj trendovske. Tokrat z vami delimo zamisel, s katero boste vašim starim okraskom podarili popolnoma nov videz.

Kako očistiti ročko za prho?
V glavi prhe za tuširanje se lahko sčasoma naberejo mineralne usedline, ki povzročijo, da šobe brizgajo vodo v vse smeri ali se popolnoma zamašijo, zaradi česar je pretok vode slabši ali pa celo močnejši in nekontroliran. To pomeni, da se je vaša glava tuša po nekaj letih vsakodnevne uporabe verjetno zamašila. Kljub temu da ste to težavo opazovali že nekaj časa, ste s čiščenjem najverjetneje odlašali – do tega trenutka. Vzroki za zamašeno prho so lahko različni, a težavo je na srečo mogoče rešiti enostavno in brez velikih stroškov.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?
V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Naredite doma več za bolj zdravo okolje
Dobra stran prizadevanja za bolj zdravo okolje je nemalokrat še prihranek denarja. Velikokrat bi se pred nakupom morali vprašati, ali to res potrebujete. Boste stvar uporabljali dolgo časa ali bo hitro končala v smeteh? Bi si kakšno orodje lahko denimo od koga izposodili? Boste komu kupili darilo, ki ga morda ne bo nikoli uporabil? Treba je začeti razmišljati drugače.

Prepoznate jih lahko tudi po vonju
Ste dobili nenavadno srbečico, ki ne izgine, ampak traja več dni ali celo tednov? Zaradi praskanja lahko nastanejo tudi zapleti in bakterijske okužbe ran. Ne veste, kaj je vzrok? Kaj pa, če so se v vašo posteljo naselile stenice?

So tudi v vaši postelji 'male pošasti'?
Posteljne stenice so zunanji zajedavci, ki se prehranjujejo s človeško krvjo in se skrivajo v postelji, razpokah in pohištvu. Ker živijo povsod, se lahko pojavijo tudi pri vas doma. Iz nekdanjega ljubljanskega hotela Lipa prihajajo grozljive zgodbe ljudi, ki jih stenice dobesedno žrejo. Več v prispevku ekipe Svet na Kanalu A.

Kako narediti več z manj?
Med 21. in 29. novembrom bo potekal Evropski teden zmanjševanja odpadkov, letos na temo dematerializacije. Kot so sporočili iz Zbornice komunalnega gospodarstva, se lahko tednu z aktivnostmi, ki bodo prebivalce osveščale o tem, kako ravnati, da odpadkov ne bodo proizvedli oziroma jih bodo proizvedli čim manj, priključijo vsi.

VIDEO: Porcelan malo drugače
Poglejte, kako enostavno je narediti unikatno stojalo za pecivo iz različnih kosov porcelanastih skodelic in krožnikov.

Švedom gre tako dobro
Reciklaža in ponovna raba na videz odsluženih predmetov sta lahko pravi izziv sodobnemu potrošništvu. V članku predstavljamo skandinavski dom, ki poleg tega, da ustreza obem zahtevam, navdušuje tudi z izbranim okusom.

Pisane kopalne kadi
Ko govorimo o kadeh, se ljudje delimo na dve skupini - na zagovornike prhanja oziroma tuša in zaprisežene ljubitelje namakanja v kadi. Tokrat se bomo posvetili tistim drugim.

Pohištvo iz druge roke
Pohištvo iz druge roke lahko reši marsikatero zadrego pri opremljanju doma, še posebej, kadar nimate na voljo veliko denarja, ali pa, če si želite nekaj nenavadnih, posebnih kosov, ki jih v trgovinah ni (več) mogoče najti.