Dominvrt.si

radič

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji

Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Solata, ki jo obožujemo pozimi

Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?

Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

To zelenjavo si lahko privoščijo le najbogatejši

Ste kdaj izračunali, koliko denarja porabite za hrano, konkretno za zelenjavo in sadje? Kljub temu da se vam morda številka zdi visoka, to ni nič v primerjavi s ceno najdražje zelenjave, ki obstaja na trgu. Razlogi za tako visoko ceno so različni, dejstvo pa je, da si teh 6 vrst zelenjave ne more privoščiti vsak.

Tako se znebite kumarične plesni

Je tudi vaše kumare napadla pepelasta plesen? Prepoznate jo po belih madežih, ki se pojavijo na listih kumar.

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!

Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper

David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

Čudežna nalepka, ki ohranja svežino sadja

Če sadja in zelenjave ne shranimo pravilno, se hitro lahko začne proces gnitja, in takšna živila lahko samo še zavržemo. Izdelali so nalepko, ki bo pomagala svežino sadja ohraniti veliko dlje.

Kako uspešno pregnati voluharja z vrta?

Kot da ni že dovolj drugih dejavnikov, ki ogrožajo naš pridelek, tako ljubiteljskim kot profesionalnim vrtnarjem sive lase povzroča tudi voluhar. Pravzaprav gre za najbolj osovraženega vrtnega škodljivca, ki ga je treba čim prej pregnati z naših gredic. Toda, kako?

Solato lahko na balkonu gojite skozi vse leto

Gojenje solate na balkonu? In to skozi vse leto? Solatnice veljajo za manj zahtevno vrtnino. Poleg tega ne potrebujejo veliko prostora, zato dobro uspevajo tudi, če jih posadimo v lonec na terasi ali balkonu. Le nekaj napotkov se je dobro držati in skozi vse leto boste lahko jedli domačo solato z lastnega urbanega vrtička.

Pazite se teh vrtnih škodljivcev

Ni vrtičkarja, ki se ne bi vsaj enkrat v svoji vrtnarski karieri srečal s kakšnim vrtnim škodljivcem. Vrtnih škodljivcev je na našem območju res veliko, so pa eni bolj uničujoči za naš pridelek kot drugi, predvsem zato, ker se jih ne da izkoreniniti in se vračajo.

Je čudovit hišni ljubljenček

Morski prašiček je idealna izbira za tiste, ki nimate dovolj časa ali prostora, da bi imeli psa, še vedno pa bi radi imeli doma kosmato kepico, ki je prijazna in se rada crklja. Če razmišljate, da bi kakšnega sprejeli v svoj dom, v nadaljevanju preberite, kaj vse potrebuje, da bo zdrav, srečen in vam bo družbo delal več let.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja

S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Pravilno skrbite za svoj vrt?

Ko je govor o lastnih pridelkih in vrtninah na našem vrtu, se veliko ljudi zaveda pomena domačih semen in sadik. Zakaj so ta pomembna in zakaj je pomembno ohranjevanje teh?

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?

V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

Čas za sajenje priljubljene vrtnine je tu!

V marcu sadimo in sejemo vrtnine, ki jih bomo pobirali ob koncu pomladi oz. na začetku poletja. Dela na vrtu ni priporočljivo hiteti, vsaj dokler zemlja še ni dovolj topla. A čas za solato je vsekakor že tu!

Novembrska opravila na vrtu

November, ki mu slovensko pravimo tudi listopad, je mesec, ko drevje počasi odmetava svoje listje, vrt je že osiromašen in se pripravlja na zimski spanec in čas je za še zadnja jesenska opravila. Kaj še postoriti na zelenjavnem, okrasnem vrtu in v sadovnjakih, preden jih pobeli prvi sneg?

Za vedno preženite voluharje

Številni vrtičkarji kar pozelenijo, ko slišijo besedo voluhar. V gonji proti tem malim, na videz prikupnim, živalim imajo številni v mislih le eno: kako ga uničiti? Predstavljamo vam nekaj bolj prijaznih nasvetov, kako ga ODGNATI.

Čas je za pirhe

Ne imejte slabe vesti, če si boste med velikonočnimi prazniki privoščili kakšno jajce več kot ponavadi. Ne samo da so jajca zdrava že sama po sebi, ponujamo vam tudi nekaj nasvetov, katera izbrati in kako jih obarvati na zdrav in naraven način.

Kolobar olajša delo v vrtu

Kolobarjenje nam pomaga urejati sistem gnojenja in obdelave tal, s čimer bomo dolgoročno privarčevali na času in denarju. Če začnemo o vrtnarjenju razmišljati dovolj zgodaj in delo v vrtu skrbno načrtujemo, bomo vrtne površine tudi bolje izkoristili.

Istrski kmetje že čutijo posledice suše

Do zdaj precej sušno poletje v Slovenski Istri se že pozna tudi na kmetijskih pridelkih. Najbolj prizadete so plodovke, kot sta paradižnik in paprika, pa tudi jajčevec. Dež pa bi bil dobrodošel tudi za zimsko-jesensko proizvodnjo zelenjave, ocenjuje predsednica Kmetijske zadruge Agraria Jožica Bolčič. Nevšečnosti blažijo s kapljičnim namakanjem.

Le tako bo vaš zelenjavni ali okrasni vrt popoln

Tako rekoč v vsaki živilski trgovini ali na tržnici je mogoče kupiti sadje in zelenjavo, a roko na srce, ni bolj svežih in ukusnih zelenjadnic in sadežev od tistih, ki jih pridelamo sami. Pomanjkanje časa in prostora za urejanje lastnega vrtička pa je dandanes samo izgovor. Z malce dobre volje in časa ter s pomočjo nasvetov izkušenih vrtnarjev in kvalitetnih sredstev si lahko vsak, četudi še nikoli ni držal motike v roki, uredi vsaj manjši zelenjavni, zeliščni ali okrasni vrtiček.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu

Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Ni še prepozno!

Čeprav je v teh dneh vreme še skoraj preveč kičasto, jutra niso več najtoplejša in le še vprašanje časa je, kdaj bodo temperature padle krepko pod ničlo. In če še niste poskrbeli za svoj vrtiček, je sedaj skrajni čas, preden mraz pokaže zobe in uniči preostanek pridelka.

Se spomnite tople grede?

Ker smo navajeni vse leto kupovati sadje in zelenjavo v trgovini, so tople grede na naših vrtovih vse redkejše. Pa vendar so te lahko na vrtu zelo uporabne, zato se preizkusimo v pridelovanju zelenjave v njih! O topli gredi, njeni postavitvi in o tem, katere vrtnine sodijo vanjo, smo povprašali Mišo Pušenjak, strokovnjakinjo za zelenjavni vrt.

Bogastvo sveže zelenjave

Doma pridelana zelenjava je najboljša, saj vemo katero seme smo uporabili, kako smo jo gnojili in da v njej nismo uporabljali škropiv.

Aprilski zelenjavni vrt

V vremensko muhastem mesecu aprilu pričnemo na prosto sejati vrtnine, ki so manj občutljive na mraz, medtem ko v rastlinjaku posejemo paradižnik, papriko, kumare in jajčevce. April je tudi čas, ko na okenski polici posejemo baziliko, peteršilj, majaron in korinader ...

Katero solato imamo Slovenci najraje?

Slovenskega kosila si skorajda ne gre predstavljati brez velike sklede listnate solate. Če je ta zrasla na domačem vrtu, jo imamo še raje. Solata je zelenjadnica, ki ni zahtevna za pridelavo in jo lahko goji vsak, tudi tisti, ki nima vrta ali njive. Preberite, kako se lotiti domače pridelave solate in katere sorte so pri nas najbolj priljubljene.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854