rane

Naravna sredstva, s katerimi lahko zajezimo širjenje stenic
Stenice so trdoživa bitja, ki se, čeprav ni znano, da bi prenašale kakršnekoli bolezni, prehranjujejo s krvjo in lahko zato na koži pustijo srbeče rane. Ker so tako trdovratne, se jih je tudi precej težko znebiti. Toda, če sumite, da so zavzele vašo posteljo, proti njim lahko uporabite nekaj naravnih sredstev, ki bodo vsaj zajezila njihovo širjenje, če že ne dokončno odpravile invazije.

Tako nevarna rastlina, da odžene tudi voluharja in krta
Križnolistni mleček je rastlina, ki razdvaja. Nekateri jo sadijo, ker naj bi odganjala voluharje in krte, drugi se je bojijo, ker je izjemno strupena, celo tako, da je že majhna kapljica njenega mlečka dovolj za opeklino na koži. Dejstvo pa je, da se je, ko se enkrat zasadi na vašem vrtu, težko znebite.

Veterinarka razkriva, kaj morate vedeti, preden sterilizirate psa ali mačko
Lastništvo živali s seboj prinaša marsikatero pomembno odločitev, mednje pa spada tudi ta o kastraciji ali sterilizaciji živali. Nenazadnje to, ali boste vašega ljubljenčka sterilizirali oz. kastrirali dolgoročno pozitivno vpliva tudi na njegovo zdravje. Kot vsaka operacija pa tudi ta prinaša določena tveganja - o možnih zapletih smo zato povprašali vodjo veterinarske ambulante BIC Ljubljana, Nušo Schumet.

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali
V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

Zdravilna rastlina, o kateri so nam pripovedovale že babice
Trpotec je rastlina iz družine Plantaginaceae, ki obsega približno 265 vrst zdravilnih zeli. Gre za nižje rastočo rastlino, ki jo pogosto tretiramo kot plevel, a je v resnici zelo zdravilna. Kljub temu, da je v naravi precej pogosta, pa jo nekateri zaradi njene uporabne vrednosti tudi gojijo. Preberite več o tej rastlini.

Ste že slišali za netresk? Pomaga tudi proti pikom
Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu.

Tako prikupne, a zelo nevarne
Morda izgledajo ljubke, a so vse prej kot to. Nekatere živali so lahko izjemno nevarne in v nekaterih primerih tudi smrtonosne.Preberite, katere so to - in kakšna nevarnost vam preti, če jih slučajno srečate.

Katere kače so v Sloveniji strupene?
V Sloveniji živi 11 vrst kač, med katerimi so tri strupene – modras, navadni gad in laški gad. Ugriz teh kač je lahko nevaren za zdravje ljudi, a da bi odrasel človek umrl zaradi ugriza strupene kače iz naših krajev, je zelo majhna verjetnost, poudarja Damjan Grenc, dr. medicine. Kaj storiti, ko srečate kačo ali v primeru, da vas ta ugrizne?

Tudi vam težave povzroča plevel?
Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

To so najbolj tipične azijske začimbe
Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

Poznate vse njene pozitivne učinke?
Aronija, rastlina, ki izvira iz Severne Amerike, gojili pa so jo že stari Indijanci, je znana po svojih izjemno zdravilnih učinkih, zato jo posadite na svojem vrtu, če le imate to možnost.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Straniščna školjka še zdaleč ni najbolj umazan predmet v vašem stanovanju
Če ste ob omembi najbolj umazanega mesta v svojem domu pomislili na stranišče, ste se zmotili. Izkaže se namreč, da je stranišče navadno eno bolj čistih mest, medtem ko se resnična umazanija skriva povsem drugje – na predmetu, ki ga pravzaprav nikoli ne čistimo, a bi ga morali.

Uhec, ušnik, uhovnik - ga poznate?
Poznate netresk? Je nezahteven za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu. Zasadite jih lahko na več načinov in s pomočjo okrasnih loncev, tudi razbitih, ter drugih dekorativnih elementov naredite prave umetnine.

Buča, ki že v imenu skriva okus po maslu in oreščkih
Jesen nam prinaša oblilo okusnih pridelkov in če kdo, potem je maslena buča kraljica tega obdobja. Spada med zimske buče, kar pomeni, da lahko v njenem okusu uživamo še mesece po tem, ko smo jo pobrali z vrta ali njive. Ime je dobila po svoji teksturi in prijetno maslenemu, rahlo oreškastem okusu, idealna pa je za pripravo najrazličnejših slanih in sladkih jedi.

To so rastline, zaradi katerih boste bolje spali
Ste vedeli, da večina sobnih rastlin kisik sprošča podnevi, ponoči pa ne? Naslednje štiri rastline pa so poznane po tem, da ne le prečiščujejo zrak, temveč so pri tej aktivnosti najbolj dejavne prav ponoči.

Strokovnjak odgovarja: Ali psa lahko namažemo s sončno kremo?
Večina ljudi se dobro zaveda, kako zelo nevarna je daljša izpostavljenost močnim sončnim žarkom, toda kaj pa psi, ali lahko tudi oni dobijo sončne opekline? Na žalost so tudi živali, če jih ne zaščitimo, izpostavljene tej nevarnosti, ki lahko povzročijo poškodbe kože, med katere sodi tudi kožni rak.

Ta zelo nevarna rastlina raste tudi pri nas
Orjaški dežen je zelo strupena rastlina, že najmanjši stik s sokom te rastline pa povzroči pordelost kože in srbečico. Ob izpostavljenosti sončni svetlobi lahko dobite boleče in pekoče izpuščaje, ki se lahko razvijejo v mehurje in rane, zelo nevarna pa je tudi za vaše oči.

Čemaž ima malo morje zdravilnih učinkov
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Vse o uporabi ognjiča
Tanja Postružnik Koren je v tokratni epizodi priljubljene oddaje Zelena dežela obiskala družino Kalan, ki že več kot 40 let gospodari na največji ekološki zeliščni kmetiji pri nas. Poklepetala je z Milanom in Jasno, ki sta razkrila inovativne nasvete o raznoliki uporabi ognjiča. Preberete si jih lahko v nadaljevanju.

Preverite, kako pravilno shranjevati krompir
Krompir je eno najbolj priljubljenih živil pri nas in tudi tisti, ki ga doma ne pridelujejo, ga v tem času po navadi kupijo večjo količino, da bo vso zimo na zalogi. A vendarle ni dovolj, da ga samo postavimo v klet. Da bi čim bolje ohranili zunanjo in notranjo kakovost krompirja, moramo poznati osnove pravilnega skladiščenja.

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad
Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Vse o balkonskem cvetju s prekrasnimi cvetovi
Gomoljna begonija je s svojimi čudovitimi cvetovi ena od priljubljenih rastlin, ki krasi številne balkone, terase in okenske police. Ker obstaja več različnih sort, ki se med sabo razlikujejo po cvetovih, boste zagotovo poiskali sebi najljubšo. Zakaj so gomoljaste begonije nezahtevne, kakšna lega jim paše in, kako je potrebno za njih skrbeti, si preberite v nadaljevanju.

Poznate rastlino, ki naj bi zdravila čustvene rane?
Zagotovo ste že slišali za šentjanževko. Že dolgo je znana kot izjemno učinkovito zdravilo za lajšanje bolečin. Različni viri navajajo, da so jo uporabljali in jo uporabljajo še danes za lajšanje pljučnih in želodčnih težav, glavobola, težav s srcem, pomagala pa naj bi tudi proti nespečnosti, za zdravljenje slabokrvnosti in mnoge druge neprijetne bolečine. Poglejmo si, za kaj vse je še dobra.

Bezeg ima številne pozitivne lastnosti
Že v antiki so v zdravstvene in lepotne namene uporabljali zdravilne cvetove bezga, za zdravljenje opeklin in beljenje polti so jih uporabljali Egipčani. V zadnjih letih je bezeg znova priljubljen in pravijo mu kar lekarna za preproste ljudi. V tednih, ki so pred nami, se torej le odpravite v naravo in naberite bezgove cvetove, liste ali lubje, lahko pa grm posadite kar doma na vrtu.

Tako preprosta je domača vzgoja ingverja
Slovi kot izjemno zdrav in vsestransko uporaben, zato je pametno, da ga začnete vzgajati kar doma. Pri nas to sicer ni pogosta praksa, a vendarle boste presenečeni, kako enostavna je vzgoja te aromatične rastline v loncih.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Presenečeni boste nad pozitivnimi učinki
Jabolčni kis je poln vitaminov, mineralov in snovi, ki jih potrebujemo za zdrav imunski sistem. V zadnjih letih oglašujejo celo paleto izdelkov z vsebnostjo jabolčnega kisa in zdi se, da vsak dan izvemo za nek nov pozitiven učinek tega naravnega eliksirja zdravja.

Se sploh zavedate, kaj imate doma?
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Jabolčni kis - pravi čudež narave
Jabolčni kis, katerega blagodejne vplive na naš organizem so poznali že dolgo tega, je v zadnjih letih, ko se je zavedanje o pomeni zdravega načina življenja in vplivu domačega sadja in zelenjave na naše zdravje močno okrepilo, postal nepogrešljiv v skoraj vsakem gospodinjstvu. Lahko ga kupite tako rekoč v vsaki trgovini ali pa ga naredite kar sami.