rastlinjaki

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Vsak letni čas ima svoje čare, a če mene vprašate, je jesen čas, ko vrt zasije v najtoplejših barvah in nam ponudi tisti prav poseben občutek miru, ko narava počasi prehaja v zimski počitek. A kot vrtičkarji vemo, da to še zdaleč ne pomeni počitka za nas! Jesen je ključni čas, ko lahko z nekaj pametnimi potezami poskrbimo, da bo naš vrt spomladi še lepši in bolj zdrav. Pa poglejmo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?
Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu
Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

Popolno darilo za ljubitelje vrtnarjenja
Knjiga VRTNARIMO Z MIŠO PUŠENJAK

V katerih primerih se gradbenemu nadzorniku ne smemo odreči?
Vsi, ki se lotijo kakšne gradnje, imajo seveda na prvem mestu vedno vizualizacijo tistega, kar so si zamislili, in kako to čim hitreje in kvalitetno izpeljati. V ozadju pa po navadi kljuje tista misel, kako pri vsem skupaj čim več prihraniti, oziroma lepo povedano, racionalizirati stroške. To vodi do tega, da pričnemo na spisku gledati, kje bi se dalo kaj oklestiti.

Toča, nočna mora vrtičkarjev - bomo ostali brez vrtnin?
Večina ljudi je komaj čakala na poletje, visoke temperature in čas dopustov. Vrtičkarji smo dodatno še v veselem pričakovanju vseh domačih zelenjadnic z našega vrta, ki že pridno zorijo. Že vse od zgodnje pomladi se pridno lotevamo vrta, z ljubeznijo in vnemo urejamo gredice in pridno obdelujemo vrtnine. A vreme nam poleti (pre)večkrat zagode, največ pridelka pa nam navadno uničijo prav visoke temperature in toča.

Na Dolenjskem plužili točo
Na območju Žužemberka je popoldne klestilo neurje s točo. Zaradi tega so morali posredovati gasilci, ki so črpali meteorno vodo, ki je na Dvoru zalila poslovni objekt s skladiščem. Neurje je uničilo tudi ves letošnji pridelek.

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček
Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

To je trenutno najdražja hiša na svetu
Na nepremičninskem trgu se je znašla vila Les Cèdres, ki je trenutno v lasti Davida Camparija. Nahaja se na polotoku Saint-Jean-Cap-Ferrat na jugu Francije, naprodaj pa je za vrtoglavih 353 milijonov evrov.

Preženite muhe
Sploh v poletnih mesecih, ko jih vlaga in vročina privabita na plano, se zdi, da se muhe množijo kot gobe po dežju, odganjanje muh pa je pravo Sizifovo delo. A z nekaj iznajdljivosti in potrpežljivosti lahko letečim nadlogicam preprečite, da vam pokvarijo še kakšen piknik ...

Burja poškodovala tudi rastlinjake
Silovita burja, ki je prejšnji teden več dni vztrajala na Primorskem, je poškodovala tudi številne rastlinjake v Istri. Kot je za STA povedala predsednica kmetijske zadruge (KZ) Agraria Jožica Bolčič, pa je za oceno škode še prezgodaj. Kljub temu kaže, da obseg škode ne bo tolikšen, da bi dosegli prag za prijavo škode po naravni katastrofi.

Zakaj si ga ne bi omislili?!
Ni ga slajšega sadeža zemlje od tistega, ki je zrasel pod delom naših rok. Takšni so tudi najbolj zdravi, njihova pridelava je ekološko najbolj prijazna in so najcenejši. Da boste imeli na svojih krožnikih pozimi poleg kislega zelja in repe še kakšno domačo zelenjavo, si omislite rastlinjak.

Vse kar morate vedeti o permakulturi
Permakultura naj bi po mnenju mnogih vse bolj postajala tudi način našega življenja in razmišljanja. Vse, kar morate vedeti o permakulturi, si lahko preberete v nadaljevanju.

To je najdražja hiša v Ameriki!
Na nepremičninskem trgu se je znašla hiša, ki je bila zgrajena lata 1890, ki stoji v ameriški zvezni državi Connecticut in jo obkroža več kot 20 hektarjev zemljišča z vrtovi, sadovnjaki, rastlinjaki in ima zasebno teniško igrišče. Od drugih razkošnih vil jo razlikuje predvsem njena cena, ki znaša 190 milijonov ameriških dolarjev, kar je približno 143 milijonov evrov in zaradi katere je uradno postala najdražja hiša v Ameriki.

V morju cvetočih orhidej
Ko prestopimo Muro, se nam v sončnem dnevu zazdi, da ne čutimo več naglice in da je urni kazalec prestopil v počasnejšo hitrost. Zima je umirila tudi zemljo in rastje, ki nabirata moči za spomladansko prebujanje. Zimski počitek se je izognil le majhni vasi Dobrovnik, kjer vse leto, ne glede na letni čas, gojijo orhideje.

Ameriški načrt, ki bo rešil svet?
Po projekcijah strokovnjakov bo do leta 2050, se pravi čez slabih 40 let, 80 odstotkov svetovne populacije živelo v mestih. Misel na to, da naj bi preostalih 20 odstotkov na podeželju pridelalo dovolj hrane za vse, je utopična. A vizionarji imajo rešitev.

Zaščita pred muhami
Topli dnevi prinašajo neželene goste, muhe. Strokovnjak Marko Devetak iz Kluba Gaia, prijaznega izobraževalnega kluba ljubiteljev vrtnarjenja, svetuje, kako se jih najlaže znebimo, saj povzročajo mnoge nevšečnosti in celo bolezni.