ravnanje z odpadki

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.

Ne le, da je nevarno, kazen je 5.000 evrov!
V vsakem domu se najdejo embalaže čistil, lakov, barv in kozmetičnih izdelkov. Na večini izmed njih boste našli oznake, kot so dražilno, jedko, okolju nevarno, oksidativno, vnetljivo ali strupeno. Zato ni vseeno, kako te snovi v domu shranjujete in kako se znebite njihovih ostankov in embalaž. Kazen za kršitelje je lahko visoka.

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam
Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Količina porabljene vode se je povečala
Celotna količina porabljene vode je bila leta 2020 za 18 % večja kot v predhodnem letu.

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se je zmanjšala
Lani je v Sloveniji nastalo za 7,7 milijona ton vseh odpadkov, kar je za skoraj 9 % manj kot leto prej. Največ je bilo gradbenih odpadkov, sledijo komunalni odpadki. Na žalost pa se je povečala količina odpadkov, ki so nastali zaradi pandemije – to so odpadki, ki zahtevajo posebno ravnanje pri zbiranju in odstranjevanju.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki
Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se povečuje
V Sloveniji je v 2019 nastalo 8,4 milijona ton vseh vrst odpadkov, od tega skoraj 5,1 milijona ton ali 60 % gradbenih. Celotna količina v Sloveniji nastalih odpadkov sicer v 2019 ni bila veliko večja kot v 2018 (za manj kot 1 %), večja pa je bila med temi odpadki količina komunalnih odpadkov (za 4 %).

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo
V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Z zaščitnimi maskami bodite pazljivi
Maske so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Zato se znova nizajo opozorila – maske ne sodijo med embalažo!

Dunajčanom milijon evrov za ozelenitev stavb
Mesto Dunaj v okviru številnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam in vročini v mestu spodbuja meščane, da ozelenijo svoje stavbe. Za ozelenitev fasade lahko vsak meščan prejme do 5.200 evrov subvencije, za zeleno streho do 20.200 evrov, za zasaditev notranjih dvorišč pa do 3.200 evrov.

Tega nikoli ne počnite
Stranišče je ključni del sodobnega vodovodnega sistema. Veliko ljudi funkcijo svojih stranišč jemlje kot samoumevno in o tem ne razmišlja veliko, dokler ne pride do zamašitve. Zamašeno stranišče pa je lahko prava vodovodna nočna mora.

Pozdravljajo interventno rešitev za odpadno embalažo
Vlada je med intervencijske ukrepe za boj z epidemijo vključila tudi reševanje nakopičene neprevzete komunalne odpadne embalaže, kar Zbornico komunalnega gospodarstva veseli. Kot so izpostavili, je stanje s skladiščeno odpadno embalažo skrajno zaskrbljujoče in v tem spomladanskem času pomeni veliko sanitarno, okoljsko in požarno tveganje.

Pred svetovnim dnevom voda spomnili na preudarno ravnanje z odpadki
V nedeljo, 22. marca 2020, je svetovni dan voda. Na ta dan se spomnimo, da je voda najdragocenejša dobrina, brez katere življenje na Zemlji ne bi moglo obstajati.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži
Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Zbornica komunalnega gospodarstva opozarja na alarmantne razmere
Slovenija se po deležu ločeno zbranih komunalnih odpadkov uvršča med vodilne države v Evropi, zahvaljujoč odgovornemu ravnanju in sodelovanju občin, komunalnih podjetij in uporabnikov. Pa vendar ti isti ločeno zbrani odpadki zaradi kolapsa sistema postajajo resna okoljska in varnostna grožnja.

Kljub sodobnim tehnologijam marsikje še vedno trpijo smrad
Marsikje po Sloveniji imajo prebivalci, ki živijo v bližini kompostarn in bioplinarn, pa tudi odlagališč odpadkov in industrijskih objektov, težave zaradi širjenja smradu. Na ministrstvu za okolje in prostor, kjer že več let pripravljajo t.i. uredbo o smradu, so njen osnutek napovedali za naslednje leto.

Država še ne bo znižala praga za plačevanje embalažnine
Ministrstvo za okolje in prostor si je premislilo in opustilo sprejemanje spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Predlog je predvideval ukinitev količinskega praga dajanja embalaže v promet za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo, a bo ministrstvo s spremembami počakalo na nov zakon o varstvu okolja.

Odpeljali so že več kot 5600 ton odpadne embalaže
Še pomnite lanskega decembra? Podatki okoljskega ministrstva kažejo, da je bilo v skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih svež do letošnjega 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže. Slabih 8000 ton embalaže še čaka na odvoz, skupno pa naj bi država v ta namen namenila 1,8 milijona evrov.

Jadransko morje eno od najbolj onesnaženih s plastiko
V ameriškem znanstvenem časopisu Marine Pollution Bulletin so objavili, da je dno Jadranskega morja eno najbolj onesnaženih s plastiko po severovzhodnem delu Sredozemskega morja in Keltskem morju. Mednarodni strokovnjaki opozarjajo, da do 80 odstotkov plastičnih odpadkov v Jadransko morje prihaja s kopnega!

Odpadki v Sloveniji velik posel, ministrstvo predlaga poseben zakon
Na ministrstvu za okolje in prostor so se ob številnih težavah na področju odpadkov in okolja odločili, da gredo v pisanje priprave posebnega zakona.

Odpadna embalaža: novi postopki odvoza
Na ministrstvo za okolje in prostor prihajajo pogodbe o odvozu odpadne embalaže na podlagi nove uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Koliko jih je prispelo, zaenkrat ni znano, a v Zbornici komunalnega gospodarstva opozarjajo na zahteven položaj bolj oddaljenih izvajalcev javnih služb.

Namesto prižiga svečk storite to
Bliža se prvi november, ko bomo na grobove naših pokojnih sorodnikov in prijateljev polagali cvetje in prižigali sveče. V spomin na mrtve se lahko poklonite z bolj premišljeno izbiro sveč, lahko se tudi pridružite ekološko-humanitarni akciji Manj svečk za manj grobov.

Slovenec lani proizvedel 481 kilogramov odpadkov
Prebivalec Slovenije je lani proizvedel povprečno 481 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je skoraj šesti kilogramov več kot v letu prej, je danes sporočil državni statistični urad. Med komunalnimi odpadki jih je bilo 70 odstotkov zbranih ločeno, kar pomeni zvišanje za tri odstotne točke.

Zato vam ponekod ne ponudijo slamice
Ne, ne zato, ker bi jo pozabili vtakniti v kozarec ali bi jih zmanjkalo – številni lokali, restavracije plastičnih slamic ne uporabljajo več v skladu s smernicami predlagane direktive, s katero bi prepovedali uporabo nekaterih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo.

Od 1. junija je potrebno prijaviti
Od 1. junija, ko je v veljavo stopil nov gradbeni zakon, morajo vsi investitorji obvezno prijaviti začetek gradnje, opozarja Ministrstvo za okolje in prostor.

Ko boste videli, kaj prikazuje, boste šokirani
Vsak Slovenec naj bi proizvedel 1,3 kilograma odpadkov na dan. Ne, ni napaka. Na dan. Četudi jih pridno ločujemo in odlagamo na za to namenjena mesta, je po Sloveniji še vedno okoli 10.000 divjih odlagališč. Kaj to pomeni za našo prihodnost?