Dominvrt.si

raznovrstnost

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono

Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

10 zanimivih dejstev o drevesih

Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?

Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Sveto drevo, ki vas bo zaščitilo pred zli duhovi

Jerebika ni le čudovito drevo za okras vrta, ampak tudi koristno drevo za privabljanje ptic, izboljšanje tal in zdravilne pripravke. In če ste vsaj malo vraževerni, potem boste jerebiko na vrtu zagotovo želeli imeti, saj naj bi odganjala zle duhove.

Znana igralka v prostem času daleč od blišča in glamurja

Jennifer Garner se na družbenih omrežjih rada pohvali z bujnim vrtom, ki ga kljub razgibanemu tempu življenja skrbno neguje. Kakšne vrtnarske nasvete je delila s svojimi oboževalci?

Kako se pravilno lotiti izbire božičnega drevesa

Čeprav naj bi se božično drevo tradicionalno postavljalo dan pred božičem, se večina okraševanja loti že v začetku decembra ali še prej. Pri tem se vsako leto znova znajdemo pred veliko dilemo: okrasiti domovanje z umetnim drevesom popolnega videza ali se raje odločiti za naravno jelko, ki bo dom napolnila s pristnim božičnim vonjem?

So mravlje koristne ali škodljive za vaš vrt?

Mravlje so med najuspešnejšimi žuželkami, saj po številu presegajo vse druge živalske vrste. So tudi ene najstarejših, ker so prisotne že od časa dinozavrov in naseljujejo vsak kotiček zemlje. Morda se sprašujete, kakšen vpliv imajo na vaš vrt in ali so nemara celo škodljive in bi jih morali pregnati.

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?

Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Uživajte v popolnem udobju brez zvišanja računa za energijo

Različni ljudje in različne okoliščine lahko zahtevajo zelo različne rešitve klimatiziranja zraka. Za izbiro najprimernejše enote za vaš dom ter za zagotovitev popolne klime skozi vse leto morate upoštevati niz ključnih dejavnikov.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu

Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove

Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. 

Dunaj stavi na leseno gradnjo subvencioniranih stanovanj

Dunajski župan je predstavil projekt lesene in hibridne stanovanjske gradnje, ki bo do leta 2023 potekala na šestih lokacijah po mestu. Načrtujejo gradnjo manjših dvo- do štirinadstropnih stavb s skupno tisoč subvencioniranimi stanovanji.

Kuharski mojstri prisegajo na plin

Večina kuharjev svetovnega slovesa se od plina nikakor ne more posloviti, saj plinski žari omogočajo hitro in specifično obdelavo hrane s pridihom vonja po ognju.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost

Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Pomagajmo opraševalcem

20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

10 let urbanega čebelarjenja v Ljubljani

Aprila 2021 mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Slovensko kulturno in kongresno središče je tako postalo eden od začetnikov sodobnega urbanega čebelarstva v Sloveniji.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!

Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Preživimo čas tudi v jesensko obarvanem gozdu

Lepi jesenski dnevi vabijo na obisk gozdov, ki so obarvani v najrazličnejše odtenke jesenskih barv in so prava paša za oči.

Odprte so prijave na razpis za evropski zeleni dogovor

Na milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor, ki naj bi s spremembo t. i. zelenih izzivov v inovacijske priložnosti spodbudil okrevanje Evrope po koronavirusni krizi, se lahko prijavijo raziskovalni in inovacijski projekti za reševanje podnebne krize ter varovanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti.

Dunajčanom milijon evrov za ozelenitev stavb

Mesto Dunaj v okviru številnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam in vročini v mestu spodbuja meščane, da ozelenijo svoje stavbe. Za ozelenitev fasade lahko vsak meščan prejme do 5.200 evrov subvencije, za zeleno streho do 20.200 evrov, za zasaditev notranjih dvorišč pa do 3.200 evrov.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?

Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Nova pandemija: iz Amazonije bi lahko prišel nov nevaren virus

Naslednja pandemija bi se lahko začela v pragozdu Amazonije, opozarja brazilski ekolog. Dodaja, da so človeški posegi v živalske habitate tam prestopili vse meje zaradi neusmiljenega krčenja gozdov.

Vse več organizacij se zavezuje k varovanju okolja

Prejšnji teden, natančneje v torek, se je 11 organizacij pridružilo skupini okoljsko odgovornih podjetij in inštitucij, ki so se odzvale na družbene potrebe in pereče okoljske problematike ter uvedle ukrepe za zmanjšanje odpadkov in spodbujanja pitja vode iz pipe.

Mednarodni teden gozdov

Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Mednarodni dan biotske raznovrstnosti

Letos pod geslom "Rešitve so v naravi!"

Vrtnarjenje bistveno vpliva na samooskrbo

Tisti, ki imajo lasten, pa čeprav majhen, vrt, vedo, kako cenjena je hrana, ki jo pridelamo z lastnimi rokami. Tega se, zaradi časa, v katerem smo, počasi začenjamo zavedati tudi drugi, k temu pa je zdaj spodbudilo tudi ministrstvo.

Mednarodni dan gozdov

Generalna skupščina Združenih narodov je 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in osveščanja o pomenu ter nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pravi, da se letošnje geslo glasi: Gozdovi in biotska raznovrstnost – predragoceni, da bi jih izgubili.

Vse bolj je priljubljena

Kmetijske površine, posejane z ajdo so se od leta 2011 povečale za osemkrat, je ob zaključku letošnjega projekta Kar sejemo, to žanjemo pojasnil Janko Božič z biotehniške fakultete v Ljubljani. S projektom želi Čebelarska zveza Slovenije spodbuditi setev predvsem medovite ajde.

Stanje je zaskrbljujoče

Vsako leto 4. oktobra obeležujemo svetovni dan živali. Njegov namen je ljudi opozoriti na zaskrbljujoč položaj ogroženih živalskih vrst ter jih tako opomniti na pomembno vlogo živali v vsakdanjem življenju in pri ohranjanju pestrosti življenjskih okolij, so ob tej priložnosti zapisali na državnem statističnem uradu.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860