razprava

Težave grškega turizma: bodo bazeni ostali prazni?
Grške oblasti pred letošnjo turistično sezono iščejo hitre rešitve, tokrat v ospredju pomanjkanje vode.

Pri čiščenju teh jesenskih listov velja izjemna previdnost
Kompostiranje je ključni proces pri ohranjanju zdravih tal, vendar pa vsi organski materiali ne spadajo na kompostni kup. Med kočljivimi snovmi so zagotovo orehovi listi, predvsem zaradi nevarne spojine juglon, ki jo najdemo v njih. Kako škodljivi so v resnici?

Mačke niso igračke, ki jih po uporabi zavržemo
Danes je svetovni dan mačk. Za ene mačke bo to še en dan v varnem zavetju doma, za nekatere še en dan čakanja v zavetišču na par rok in toplo naročje. Kljub vsem akcijam ozaveščanja in preventivnemu delovanju zavetišč za živali, pa smo dnevno še vedno priča zgodbam o zavrženih in obnemoglih mačkah, ki so bile nekoč 'darilo za pridno šolarko' ali pa 'darilo za ostarela starša', zdaj, ko zanje ni več interesa, pa so nenadoma postale brezdomke.

Ste že naleteli na 'kosmato' jagodo?
Ste kdaj že naleteli na takšno 'kosmato' jagodo? Če ste, potem ste imeli veliko sreče, saj gre za precej redek naravni pojav – vsaj pri jagodah.V posebnih pogojih lahko iz semen zrele jagode poženejo majhni zeleni lističi, ki prekrijejo celotni sadež.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?
Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Bodo plinski štedilniki kmalu prepovedani?
Plinski štedilniki naj bi predstavljali veliko varnostno tveganje v naših domovih, pogosto slišimo v javnosti. Kot kažejo zadnje študije, pa je, kljub temu, da imajo v domačih kuhinjah dolgo zgodovino, v tem tudi nekaj resnice. S prihodom novejših oblik kuhalnih plošč, kot sta steklokeramična in indukcijska plošča ,se je negativnim učinkom mogoče izogniti, vprašanje pa je, če je to res potrebno. Bi nas res moralo skrbeti, če kuhamo na plin?

Poznate razliko med kavčem in zofo?
Čeprav se izraza kavč in zofa uporabljata enako, pa v resnici med njima obstaja razlika. To je pomembno predvsem takrat, ko opremljamo prostor in se tako določamo za eno ali drugo različico tega kosa pohištva. Poglejmo, kaj izbrati glede na to, kakšen vtis želimo ustvariti v prostoru ter čemu in komu je ta sploh namenjen.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse
»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

'Grozi nam razprodaja narave!'
Rok Rozman, nekdanji slovenski veslač, ki se danes bori za ohranjanje čistih vodnih virov, opozarja na problematiko, ki smo ji priča v zadnjem času. Vlada naj bi namreč sprejela zakon, ki bi omogočal podjetjem, da nekontrolirano posegajo v naravo.

Odstrela volkov in medvedov ne bo
Iz organizacije Aple Adria Green so sporočili, da je ustavno sodišče razveljavilo interventni zakon, ki je predvidel odstrel 175 medvedov in 11 volkov.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži
Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Za kmete se obetajo zakonske spremembe
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so začeli pripravljati predlog spremembe definicije kmeta in kmetijskega gospodarstva. S tem so v torek seznanili svet za kmetijstvo in podeželje, razprava pa se bo nadaljevala v okviru javne razprave o predlogu novele zakona o kmetijstvu.

Odpadki v Sloveniji velik posel, ministrstvo predlaga poseben zakon
Na ministrstvu za okolje in prostor so se ob številnih težavah na področju odpadkov in okolja odločili, da gredo v pisanje priprave posebnega zakona.

Evropski ministri manj ambiciozni glede obnovljivih virov energije
Evropski ministri za energijo in okolje so v ponedeljek poenotili svoje stališče glede ciljev na področju energetike in podnebja. Med drugim so menili, da bi morala EU iz obnovljivih virov do leta 2030 proizvesti najmanj 27 odstotkov vse energije v uniji, kar pa je manj od ambicij Evropskega parlamenta in pod pričakovanji okoljevarstvenikov.

Čebelarji spodbujajo sajenje sončnic
Čebelarska zveza med svojimi aktivnostmi spodbuja tudi sajenje medovitih rastlin. Ob tem izpostavljajo, da s tem lahko vsak posameznik pomembno prispeva k ohranjanju narave in razvoja čebel. Z letošnjo vseslovensko akcijo sejanja sončnic želijo spodbuditi setev rastline, ki je koristna paša tako za čebele kot tudi ostale opraševalce.

Nemški veterinarki uspel neverjeten preboj
Nemška znanstvenica Maria-Elisabeth Krautwald-Junghanns je dobila 30.000 evrov vredno nagrado za zaščito živali, ker ji je uspel preboj pri določitvi spola piščancev. Veterinarka iz Leipziga je namreč ugotovila način, kako piščančjim zarodkom določiti spol, ko so še v jajcih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Umetniške fotografije hrane, prerezane na pol!
Umetniki širom sveta znajo poskrbeti, da vsakodnevne stvari vidimo v popolnoma drugačni luči. Verjeli ali ne, nov pogled je mogoč tudi v primeru hrane. V nadaljevanju vam ponujamo fotografije, ki hrano prikazujejo nekoliko drugače, in sicer sta jo umetnici prerezali na pol.

Srce parajoča fotografija, ki je preplavila splet!
Srce parajoče fotografije psičke Amande in njenih mladičkov, so se po spletu razširile hitro kot »virus«. Medtem ko še vedno poteka razprava o tem, kdo je dejansko rešil Amandine mladičke pred požarom, so si komentarji pod fotografijo na različnih forumih po vsem svetu, skoraj enotni: fotografija pove več kot tisoč besed! Bravo Amanda!