redkev

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Ta zelenjava vsebuje kar šestkrat več vitamina C kot pomaranča
Ker so naši vrtovi trenutno v obdobju mirovanja, lahko kar na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Govorimo o kalčkih, ki so zelo enostavni za vzgojo.

Zelenjava, ki vsebuje kar 40-krat več fitokemikalij od drugih
Gojenje mikrozelenja ima veliko koristi in je sploh v zimskih dneh, ko ostale zelenjave ni na pretek, dobrodošla alternativa. Poleg tega, da zanjo ne potrebujete veliko prostora, je prednost tudi ta, da jo lahko gojite vse leto, ne glede na podnebje, v katerem živite.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo
Facelija izvira iz Severne Amerike, v preteklosti pa je bila pogosto obravnavana kot plevel. A časi so se spremenili in danes je še kako cenjena. Preberite, zakaj.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Kaj moramo na vrtu postoriti v avgustu?
Avgust je mesec, ki je precej podoben mesecu juliju, vsaj kar se tiče temperatur in vročinskih valov, predvsem pa dela na vrtu.

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti
Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

Kako preprečiti, da so kumare grenke?
Se je tudi vam že zgodilo, da so bile kumare grenke? Verjetno ni vrtnarja, ki se mu vsaj enkrat to ne bi že zgodilo, na srečo pa obstaja nekaj trikov, s pomočjo katerih bo letošnja letina kumar svežega okusa!

So vaš vrt napadli bolhači?
Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih
Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

Zakaj redkvice popokajo?
Če ste na svojem vrtu kadarkoli gojili redkvice, potem poznate občutek razočaranja, ko iz zemlje potegnete veliko kroglico v čudoviti roza barvi – a ta je videti, kot bi pod zemljo počila ali se razcepila. Če vas zanima, kaj povzroča to težavo in kako jo preprečiti, potem ste na pravem mestu.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta
Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Kaj lahko sadimo jeseni?
Sajenje ni samo spomladanska aktivnost. Če se sprašujete, kaj lahko sadimo jeseni, bi bil grobi odgovor – skoraj vse. Predstavljamo vam vrste rastlin, ki jih je pravzaprav priporočljivo saditi v jesenskem času.

Je najbolj uporabljeno in izjemno zdravilno zelišče
Peteršilj se je že od 10. stoletja pojavljal na samostanskih vrtovih in tudi naše babice so imele vedno kakšno gredico v bližini kuhinje. Spada med kobulnice in je dvoletnica – za vse, ki želite pridelati semena. Sicer pa velja za eno najbolj znanih in najpogosteje uporabljenih začimb pri nas. Jedi obogati in skoraj nikoli ne pokvari okusa. Imejte ga vedno pri roki ...

Kako vzgojiti zdrave kumare?
Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?
Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

So nezahtevne za vzgojo in izjemno koristne za zdravje
Ste vedeli, da če sanjaš redkvice na vrtu, to pomeni uspešen posel in dobre prijatelje?! Sicer pa so redkvice ene prvih zelenjadnic na vrtu, so bogate s hranili in odlična popestritev jedilnika.

Preverite, kako bodo vaše mikro rastlinice uspevale tudi na okenski polici
V hladnejši polovici leta smo prikrajšani za obilje sveže zelenjave, s katero krepimo naše zdravje. Ena od rešitev za zmanjšanje tega primanjkljaja je s hranili izjemno bogata mikro zelenjava, ki jo lahko gojimo tudi doma.

Je čudovit hišni ljubljenček
Morski prašiček je idealna izbira za tiste, ki nimate dovolj časa ali prostora, da bi imeli psa, še vedno pa bi radi imeli doma kosmato kepico, ki je prijazna in se rada crklja. Če razmišljate, da bi kakšnega sprejeli v svoj dom, v nadaljevanju preberite, kaj vse potrebuje, da bo zdrav, srečen in vam bo družbo delal več let.

Nasveti za gojenje zelišč in zelenjave v blokih
Vsekakor lahko zelenjavo in zelišča, slednje še najlažje, gojimo v omejenih prostorih. Upoštevati moramo le določene zakonitosti in poznati nekaj osnovnih pravil, da nam bodo zelišča in zelenjava dejansko uspevali.

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?
V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

Tega o redkvici zagotovo niste vedeli!
Mesečna redkvica ima tako ime z namenom, saj od žetve do setve potrebuje le mesec dni. Gospodarica Nada, ki je na letošnji Kmetiji sajenje redkvice v drugem tednu zaupala glavi družine Francu, bo torej lahko kmalu uživala v sadovih njihovega dela.

Zakladnica koristnih snovi, ki naj ne manjka na vašem vrtu
Tina in Metka sta v 2. oddaji 5. sezone Vrtičkanje med drugim pod drobnogled vzele črno redkev. Več o vzgoji pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Niso le čudovit jesenski okras ...
Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na skoraj vsakem slovenskem vrtu.

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

To morate vedeti vsi ljubitelji kumar
Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev. V 9. oddaji tretje sezone Vrtičkanje je Tina razkrila, kako pravilno vzgajati kumare.

Pol kozarčka vsebuje več vitamina C kot 6 kozarcev pomarančnega soka
Če želite svoj jedilnik popestriti z nečim okusnim in zares zdravim, so idealna izbira kalčki. Veljajo namreč za pravo vitaminsko bombo, hkrati pa so zelo enostavni za vzgojo. Več o nakaljevanju si lahko ogledate tudi v četrti oddaji tretje sezone Vrtičkanje.

Uspešno odpravlja težave z jetri in žolčem
V 10. oddaji druge sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka med drugim govorili o redkvicah, enih prvih zelenjadnic na našem vrtu. Ste vedeli, da če sanjaš redkvice na vrtu, to pomeni uspešen posel in dobre prijatelje?!

Noro, to pa je pridelek!
Tisti, ki doma na večji ali manjši zaplati zemlje pridelujemo zelenjavo, si ne moremo kaj, da ne bi bili še posebej ponosni, kadar so naše glavice, stroki ali plodovi večji od sosedovih. Včasih pa koga narava preseneti z rekordnim pridelkom, tako kot pred kratkim 53-letna dvojčka.