Dominvrt.si

redkvica

Zelenjava, ki jo v tem trenutku lahko posejete na balkon

Prihod pomladi v marsikomu vzbudi željo po vrtnarjenju. A nič zato, če nimate svojega vrta. Nekatere vrste zelenjave se odlično obnesejo na balkonu. Pripravili smo seznam tistih, ki jih sadimo v marcu in aprilu.

Zelenjava, ki vsebuje kar 40-krat več fitokemikalij od drugih

Gojenje mikrozelenja ima veliko koristi in je sploh v zimskih dneh, ko ostale zelenjave ni na pretek, dobrodošla alternativa. Poleg tega, da zanjo ne potrebujete veliko prostora, je prednost tudi ta, da jo lahko gojite vse leto, ne glede na podnebje, v katerem živite.

Kaj moramo na vrtu postoriti v avgustu?

Avgust je mesec, ki je precej podoben mesecu juliju, vsaj kar se tiče temperatur in vročinskih valov, predvsem pa dela na vrtu.

Kako preprečiti, da so kumare grenke?

Se je tudi vam že zgodilo, da so bile kumare grenke? Verjetno ni vrtnarja, ki se mu vsaj enkrat to ne bi že zgodilo, na srečo pa obstaja nekaj trikov, s pomočjo katerih bo letošnja letina kumar svežega okusa!

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Kako začeti z delom na vrtu?

Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Še je čas, da svoj balkon spremenite v vrtiček

Vsi nimamo na voljo velikega vrta pred ali ob hiši, a to ne pomeni, da se ne moremo lotiti vrtnarjenja! Balkon, pa četudi majhen, je odlična rešitev za vse tiste, ki želite začeti z vzgojo lastnih vrtnin. Takšna oblika vrtnarjenja je sicer nekoliko zahtevnejša, vendar je odlična rešitev za vse, ki drugače do zelenjavnega vrta ne morete priti.

Tekmovalec MasterChefa iskreno o tem, ali bi se raje odpovedal kuhanju ali vrtnarjenju

Nika Marolta je širna Slovenija spoznala po tem, ko je v kuharskem tekmovanju Masterchef pokazal in dokazal, da kuhanje zanj ni le sprostitev in hobi, ampak gre za način življenja, pri katerem se trudi delovati čim bolj trajnostno. In prav na tak okolju in denarnici prijazen način obdeluje tudi svoj vrt. Še več, Niku posebno veselje predstavlja uporaba tistih delov pridelka, ki jih sicer navadno zavržemo – ali ste na primer vedeli, da redkvica tvori tudi plodove v obliki strokov, ki so prav tako užitni in zdravi kot gomolji?

Zakaj redkvice popokajo?

Če ste na svojem vrtu kadarkoli gojili redkvice, potem poznate občutek razočaranja, ko iz zemlje potegnete veliko kroglico v čudoviti roza barvi – a ta je videti, kot bi pod zemljo počila ali se razcepila. Če vas zanima, kaj povzroča to težavo in kako jo preprečiti, potem ste na pravem mestu.

Je najbolj uporabljeno in izjemno zdravilno zelišče

Peteršilj se je že od 10. stoletja pojavljal na samostanskih vrtovih in tudi naše babice so imele vedno kakšno gredico v bližini kuhinje. Spada med kobulnice in je dvoletnica – za vse, ki želite pridelati semena. Sicer pa velja za eno najbolj znanih in najpogosteje uporabljenih začimb pri nas. Jedi obogati in skoraj nikoli ne pokvari okusa. Imejte ga vedno pri roki ...

Kako vzgojiti zdrave kumare?

Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev.

So nezahtevne za vzgojo in izjemno koristne za zdravje

Ste vedeli, da če sanjaš redkvice na vrtu, to pomeni uspešen posel in dobre prijatelje?! Sicer pa so redkvice ene prvih zelenjadnic na vrtu, so bogate s hranili in odlična popestritev jedilnika.

Čas je za vrtnarjenje!

Začeli so se sončni in s tem tudi toplejši dnevi in kmalu bo napočil čas za urejanje naših vrtov. Najpomembnejše pravilo je, da nikoli ne vrtnarite brezglavo, temveč vedno spremljajte dogajanje v naravi in mu prisluhnite. Delo na vrtu se praviloma začne ob prvih toplejših pomladnih dneh, kar pa ne pomeni, da v drugih letnih časih počivamo. Predstavljamo vam, kako negovati vaš vrt skozi celotno leto.

Če želite hitro dobiti zelenjavo, posadite te vrtnine

Če tudi vi iščete načine, kako v teh časih priti do domače predelane zelenjave, predvsem pa do večje in boljše količine le te, vam predstavljamo nekaj vrtnin, ki jih boste najhitreje 'dobili na krožnik'.

Zelenjava in začimbnice, ki jih je preprosto in enostavno gojiti

Pomlad je pred vrati, prvi žarki težko pričakovanega sonca in toplejše vreme pa bodo marsikoga spodbudili, da začne razmišljati o ureditvi vrta ali balkona.

Preden se lotite dela na vrtu, morate vedeti ...

Topli sončni žarki, ki smo se jih razveselili po mrzli zimi, nas opominjajo, da v deželo prihaja pomlad, kar pomeni, da nas čaka tudi ogromno dela na vrtu. Za začetek je potrebno vrt pripraviti, si narediti načrt zasaditve, nekatere zeljenjadnice pa že lahko zasejemo v posode, da vzgojimo lepe in zdrave sadike. Zavihajte rokave in veselo na delo!

Kaj sadimo marca?

Nekateri menijo, da je dobro, da s presajanjem, s samo setvijo in s sajenjem začnemo čim bolj zgodaj, ker mislijo, da bodo tako prej prišli do vrtnin. To ni samo mit, temveč s tem vrtninam dejansko škodijo. Prehitro presajanje v hladno, še ne dovolj ogreto zemljo, ne bo pospešilo zgodnosti pridelka, temveč bomo s tem povzročili le to, da se bodo vrtnine v hladni zemlji dlje časa mučile. Pridelka pa na koncu ne bo, vsaj ne v takšni meri, kot si želimo.

Kmetijski inštitut vrtičkarjem: Nikar ne hitite s setvijo

Prehitro presajanje v hladno zemljo ne pospeši zgodnosti pridelka, ravno nasprotno, ker se rastlina več dni muči v hladni zemlji.

Nasveti in triki za urbane vrtičkarje

Ste tudi vi med tistimi, ki jih življenje v blokovskem naselju ne more odvrniti od želje po čudovitem vrtu? Z urbanim vrtnarjenjem si lahko morda na zelo majhnem balkonu ali okenski polici ustvarite lasten kotiček sreče.

Tega o redkvici zagotovo niste vedeli!

Mesečna redkvica ima tako ime z namenom, saj od žetve do setve potrebuje le mesec dni. Gospodarica Nada, ki je na letošnji Kmetiji sajenje redkvice v drugem tednu zaupala glavi družine Francu, bo torej lahko kmalu uživala v sadovih njihovega dela.

Niso le čudovit jesenski okras ...

Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na skoraj vsakem slovenskem vrtu.

Dejstva, ki jih o gorčici ne poznate

Gorčico so uporabljali že v antiki, in sicer najprej kot zdravilo, kot začimbo so jo začeli uporabljati Rimljani, v francoskem mestu Dijon pa so odkrili metodo za izdelavo dijonske gorčice. Po tej metodi pripravljajo izdelek še danes, seveda v različicah različne jakosti in ostrine okusa. Spoznajte še druge uporabne lastnosti gorčice, tako rastline kot tudi začimbe.

Ko boste videli, kako preprosto je, jo boste zagotovo večkrat pripravili

Tina in Metka sta 12. oddajo 4. sezone Vrtičkanje posvetili poletnim solatam, za piko na i pa sta nam zaupali recept za okusno solato v kozarcu, ki si jo večkrat pripravita tudi sami in je lahko tudi odlična malica, ki jo odnesemo v službo.

Za ljubitelje korenja ...

Brez slabe vesti lahko rečemo, da je korenček ena najbolj priljubljenih zelenjadnic in tudi stalnica na večini slovenskih vrtov. Če ste na področju vrtičkanja še 'zeleni', je pametno upoštevati nekaj osnovnih nasvetov za vzgojo. V nadaljevanju zato preverite, kako do zdravega, velikega in okusnega korenja.

Že skoraj pozabljen, a izjemno koristen zdravju

Pastinak je korenovka, sorodna korenčku, njegova posebna odlika pa je vsestranska uporabnost. Po daljšem zatišju si spet utira pot na slovenske vrtove.

Imate radi korenje? Potem berite dalje ...

V 12. oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka poleg bezga na dolgo in široko spregovorili o setvi, vzgoji in uporabi korenčka, ki velja za eno najbolj priljubljenih zelenjadnic. V nadaljevanju preverite, kako do zdravega, velikega in okusnega korenja.

To morate vedeti vsi ljubitelji kumar

Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev. V 9. oddaji tretje sezone Vrtičkanje je Tina razkrila, kako pravilno vzgajati kumare.

Noro, to pa je pridelek!

Tisti, ki doma na večji ali manjši zaplati zemlje pridelujemo zelenjavo, si ne moremo kaj, da ne bi bili še posebej ponosni, kadar so naše glavice, stroki ali plodovi večji od sosedovih. Včasih pa koga narava preseneti z rekordnim pridelkom, tako kot pred kratkim 53-letna dvojčka.

Buče se predstavijo

Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na vsakem slovenskem vrtu.

VIDEO: Kaj se dogaja na poletnem vrtu?

Tudi letošnje poletje je vremensko kar precej muhasto. A ne glede na to, za prave vrtičkarje tudi poleti ni časa za počitek. Na kaj moramo biti vrtnarji in vrtnarke še posebej pozorni, smo vprašali Andrejo Tomšič iz Semenarne Ljubljana. Poglejte!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854