Dominvrt.si

rožmarin

Tega nikar ne počnite na vrtu

Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

Ta sadež se odlično obnese pri čiščenju doma

Z uporabo pravih sestavin je lahko domače čistilo prav tako učinkovito kot trgovinsko. Če pri tem uporabimo še sadež, po katerem bo dišalo celo stanovanje, izbira sploh ni težka. Njegova prednost, da ne vsebuje škodljivih in nevarnih kemikalij, pa bi nas morala dokončno prepričati v njegovo uporabo.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Sobne rastline, ki odlično uspevajo v vsaki kuhinji

Sobne rastline predstavljajo hiter in enostaven način za popestritev prostora, ko gre za kuhinjo, pa ima zelenje lahko tudi praktično vrednost. Če izberete pravo rastlino, lahko ta pomaga prečistiti zrak, doda nekaj barvitosti in je celo uporaben dodatek k vašim jedem.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Zanimiv način shranjevanja svežih zelišč

Če ste na svojem vrtu letos pridelali veliko zelišč, potem je čas, da jih nekaj shranite tudi za zimske dni. Del vašega pridelka ste morda posušili, a če vam še vedno ostajajo, lahko iz njih pripravite zeliščno sol.

Znana igralka v prostem času daleč od blišča in glamurja

Jennifer Garner se na družbenih omrežjih rada pohvali z bujnim vrtom, ki ga kljub razgibanemu tempu življenja skrbno neguje. Kakšne vrtnarske nasvete je delila s svojimi oboževalci?

5 načinov, kako vrt zavarovati pred vročino in sušo

Prilagajanje vrta na ekstremno vročino, ki jo v zadnjih letih doživljamo, zahteva nekaj sprememb v načinu vrtnarjenja. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako lahko prilagodimo svoj zelenjavni in zeliščni vrt, da bo bolje preživel visoke temperature in sušo.

To je najboljši način za shranjevanje česna

Ste letos pridelali veliko česna? S temi preprostimi nasveti boste ohranili njegovo svežino in okus.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem

Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Ste že slišali za 'pica' vrt?

Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

Zunanje rastline, ki bodo v toplih dneh prijetno odišavile vaš vrt

Le kaj je prijetnejše kot stopiti na svojo teraso in vdihniti svež, pomirjujoč vonj najljubših rož, obsijanih s toplim spomladanskim soncem? Za vse, ki iščete rastline, ki bodo vaš vrt prijetno odišavile, smo zbrali osem najbolj dišečih.

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?

S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi

Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo

Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!

Raste v listnatih in mešanih gozdovih, našli pa jih boste tudi na travniku. Poleg jurčkov in lisičk jih v Sloveniji najraje nabiramo. Že veste o kateri gobi je govora?

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico

Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Teh rastlin ne sadite v bližino sivke

Sivko s svojimi aromatičnimi listi in sladko dišečimi cvetovi pogosto štejemo med zelišča ali začimbe, a je v resnici zelnata trajnica. Če iščete ideje in nasvete, kaj posaditi zraven nje, in še bolj pomembno, česa ne, ste na pravem mestu.

Ste vedeli, da lahko nekatera zelišča gojite tudi v vodi?

Da bi lahko v aromi in vonju svežih zelišč uživali celo leto, ne potrebujete velikega vrta – nekatere je mogoče gojiti kar v steklenem lončku, v katerega nalijete nekaj vode. Poglejmo torej, kako si lahko kar na okenski polici v kuhinji ustvarite svoj zeleni zeliščni kotiček.

Kaj vse lahko gojimo na svojem balkonu?

Pred nami so vse toplejši dnevi, ko radi sanjarimo tudi o svojem vrtu, ki bi nam pomagal, da bi se sprostili, odmislili vsakdanje tegobe in uživali v plodovih svojega dela. In priznajmo si, da bi bilo lepo imeti svoj lasten kotiček, kamor bi se lahko odmaknili, ustvarjali in si postregli s svežim paradižnikom, listom bazilike, sladkimi jagodami in tako naprej. In zakaj ga tudi ne bi imeli na svojem balkonu?

Teh 7 rastlin bo mravlje zanesljivo pregnalo iz vaše kuhinje

Ko gre za škodljivce, so mravlje eden pogostih nezaželenih gostov. Te majhne, a vzdržljive žuželke se kaj hitro naselijo v našem domu in v nekaj dneh zelo razmnožijo. Čeprav nimajo neposrednega škodljivega učinka, jih v svojem domu seveda ne želimo. Če jih opazite, zato ne čakajte, ampak ukrepajte takoj. Da pa mravlje zavetja sploh ne bi iskale v vašem domu, lahko dosežete s sajenjem nekaterih rastlin.

Rastline, ki z vrta pomagajo pregnati škodljivce

Sajenje 'obrobnih rastlin' je tehnika oz. način, ki se zlasti za gojenje zelenjave uporablja že dolga leta. To starodavno vrtnarsko načelo temelji na dejstvu, da nekaterim živalim določene rastline 'dišijo' in drugim ne, kar lahko izkoristimo tako, da ob robu vrta ali na prazne gredice posadimo le tiste, ki bodo odganjale škodljivce in privabljale koristne žuželke. Katere so torej živalice, ki jih na svojem vrtu želimo in katere bomo poskušali pregnati na naraven način, z obrobnim sajenjem zelišč, cvetlic in drugih rastlin?

Pred novim letom poskrbite za to

Čeprav današnja kulinarika sloni na modernih pristopih, tehnikah in okusih, večina še vedno najraje gradi na tradicionalni osnovi. Ta sestoji iz različnih pristnih okusov, ki se na koncu morajo povezati v uglašeno harmonijo. Pri tem imajo izjemno pomembno vlogo zelišča, s katerimi lahko do potankosti izpopolnite okus in vonj osnovnih sestavin – če le veste, kako jih pravilno uporabiti in kombinirati. V pomoč nam je lahko nekaj trikov in nasvetov, ki jih utegnemo preizkusiti že čez nekaj dni: pri pripravi nepozabne silvestrske ali novoletne pojedine.

Super ideje za shranjevanje česna

Česen je pravi eliksir zdravja in odličen dodatek številnim jedem, zato je že skoraj nujno, da ga imamo ves čas pri roki. Če ga pridelamo ali kupimo večje količine, ga moramo seveda ustrezno skladiščiti oziroma shraniti, sicer ne bo dolgo užiten. V nadaljevanju preverite, kako poskrbeti, da boste imeli česna celo zimo na pretek.

Katera zelišča je treba prestaviti na toplo?

Ko na vrata potrka jesen, z njo pa nizke temperature, je čas, da nekatera zelišča prestavite na toplo. Le tako vas bodo lahko razveseljevala tudi čez zimo. Za nekatera izmed njih pa je to nujno potrebno, v nasprotnem primeru ne bodo preživela.

Vse kar morate vedeti o česnu

Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Tako vam bodo zelišča odlično uspevala

Četudi imate hišo in vrt, je priročno imeti zelišča tudi na okenski polici ali balkonu. Tako so vedno pri roki, ko kuhate. Za povrh lepo odišavijo vaš dom in so v okras.

Rožmarin izboljšuje prebavo, odganja mrčes in začini hrano

Tisti, ki radi kuhate, se zavedate, kako dobrodošlo je, da imamo vedno pri roki sveža zelišča. In eno najbolj priljubljenih zelišč je zagotovo rožmarin, ki ga lahko uporabljamo tako pri pripravi mesnih kot zelenjavnih jedi. Če želite imeti svoj grmiček na vrtu ali na balkonu, ga lahko vzgojite iz potaknjencev.

Preženite negativno energijo z žajbljevim kadilom

Najbrž ste že slišali, da lahko snopek posušenega žajblja uporabite kot kadilo. Zakaj bi to naredili? Že starodavna ljudstva so tako izganjala iz prostorov negativno ali neželeno energijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836