rok nosan

Meteorolog 24ur o tem, kakšna jesen je pred nami
Jesen je čas, ko se vroči poletni dnevi umaknejo svežim večerom, zeleni listi postanejo živahnih pisanih odtenkov, dnevi so vse krajši, temperature pa vedno nižje. A zdi se, da smo letos praktično čez noč iz vročega in suhega poletja vstopili v hladno in mokro jesen. Kaj nam prinaša ta letni čas v nadaljevanju, smo preverili pri hišnem meteorologu 24ur Roku Nosanu.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Hude zime s snegom in mrazom si tudi letos ne moremo obetati
V preteklih dneh smo že pošteno zakorakali v hladno vreme, a čeprav nas do pričetka uradne koledarske zime loči še nekaj tednov, smo že dočakali prve snežinke. Ali nas bodo te letos končno razveselile tudi v času božičnih praznikov, nam je razkril prognostik 24UR, Rok Nosan.

To nas čaka v jeseni
Letošnje poletje je bilo, vremensko gledano, zagotovo eno ne najbolj tipičnih. Trditve potrjujejo tudi navedbe Agencije Republike Slovenije za okolje, po katerih je bilo meteorološko poletje na državni ravni nadpovprečno toplo, izjemno namočeno in povprečno osončeno. A čeprav smo se v zadnjih letih že dodobra navadili, da nas vreme vedno znova preseneti, bomo verjetno preteklo poletje želeli čim prej pozabiti. Namesto v preteklost zato raje poglejmo v prihodnost, kakšna jesen je pred nami.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Trenutno napovedi ne kažejo, da se bo vreme kaj kmalu stabiliziralo
Poletje je pred vrati in zdi se, da smo deževnih in mrzlih dni prav vsi že rahlo naveličani. Vremenskega prognostika 24UR Roka Nosana smo zato povprašali, kakšni bodo naslednji meseci in kdaj lahko pričakujemo začetek tistega pravega poletja.

Kakšno vreme nas čaka to pomlad?
Pomladni meseci so pred vrati, vendar pa, kot vse kaže, vremensko gledano zima še ni rekla zadnje. Kako mokra bo pomlad, ali nas znajo presenetiti nove snežinke in kaj še lahko pričakujemo v prihodnjih mesecih, smo povprašali dežurnega meteorologa 24ur Roka Nosana.

Bomo letos po 15 letih končno dočakali bel božič?
V pričakovanju najbolj čarobnega meseca v letu se marsikdo sprašuje s kakšnim vremenom nam bo letos postregla zima. In če sta v jeseni prevladovali dve skrajnosti – september je bil rekordno moker, oktober in začetek novembra pa sta bila nadpovprečno topla, se sedaj vračamo k bolj običajnim temperauram za ta čas, pravi meteorolog Rok Nosan. Od zadnjega belega božiča je v večjem delu Slovenije minilo 15 let, in če vas zanima, ali bomo letos končno spet dočakali bel božič ter kdaj lahko pričakujemo padec pod ničlo, berite naprej.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?
Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Se zima poslavlja?
"Zelo toplo vreme, ki ga bomo imeli v prihodnjih dneh, še ne pomeni, da se je zima zares poslovila," mi v pogovoru razloži Rok Nosan, vremenski prognostik na 24UR, ki se je letošnjo zimo lotil tudi zelo zanimivega projekta: postavil je vremensko postajo in meril, kako nizke so temperature med Ribniško in Loško dolino.

Poglejte, kdo poskrbi za najbolj slikovite rdeče odtenke listja
Po zaslugi nižjih temperatur in vse daljših noči je listje v višjeležečih krajih že začelo spreminjati svojo barvo, kmalu pa bomo spremembe lahko opazili tudi po nižinah. Poleg omenjenih dveh na obarvanost listja vplivajo še številni drugi dejavniki, zaradi česar je po intenziteti barv vsaka jesen malo drugačna. Med pomembnejšimi dejavniki sta še količina padavin in trajanje sončnega obsevanja.