Dominvrt.si

rovi

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Kako se znebiti bramorja?

Ponosno opazujete svoj vrt, nato pa vidite, da so določene vrtnine uvele? Ko jih potegnete iz zemlje, pa so korenine obglodane? Na delu je bil najbrž bramor.

Kako uspešno pregnati voluharja z vrta?

Kot da ni že dovolj drugih dejavnikov, ki ogrožajo naš pridelek, tako ljubiteljskim kot profesionalnim vrtnarjem sive lase povzroča tudi voluhar. Pravzaprav gre za najbolj osovraženega vrtnega škodljivca, ki ga je treba čim prej pregnati z naših gredic. Toda, kako?

Krt na vrtu – bi ga morali preganjati ali pustiti?

V določenih okoliščinah imajo krti pomembno funkcijo, saj skrbijo za prezračevanje tal, poleg tega pa se hranijo z ličinkami, deževniki in drugimi škodljivimi podzemnimi žuželkami – tako so lahko pri gojenju zelenjave celo dobrodošli. A če želite na svojem travniku ohraniti lepo zelenico, vam lahko krt s svojim kopanjem in delanjem krtin pogosto prekriža načrte.

Pazite se teh vrtnih škodljivcev

Ni vrtičkarja, ki se ne bi vsaj enkrat v svoji vrtnarski karieri srečal s kakšnim vrtnim škodljivcem. Vrtnih škodljivcev je na našem območju res veliko, so pa eni bolj uničujoči za naš pridelek kot drugi, predvsem zato, ker se jih ne da izkoreniniti in se vračajo.

Sploh veste, kako zelo so pomembni?

Deževniki so tihi, mali, neopazni prebivalci na vrtu. Sploh vemo, kako pomembno je njihovo neutrudno delo za rodovitnost naših gredic? Nekatere vrste deževnikov namreč rijejo tudi od pol metra do meter globoko, s tem pa dan za dnem neutrudno rahljajo in gnojijo vrtno prst.

Ukrajinsko podzemlje še vedno buri duhove

Sredi 19. stoletja so v današnji Ukrajini v mestu Lviv pod zemljo usmerili zelo pomembno plovno reko Poltvo. In seveda v tistih časih in na tistem koncu sveta ni šlo brez tega, da v podzemnih rovih ne bi zgradili še bunkerja. V fotogaleriji poglejte podzemlje, ki še danes buri domišljijo.

Kaj skriva pariško podzemlje?

Pariz, to mesto romantike, pod svojim površjem skriva tudi drugačne zgodbe. Njegova temna stran, skrivnostni labirinti v dolžini več kot 300 kilometrov, so od julija spet odprti za javnost.

Odkritje pod domačo kuhinjo

Med prenovami in brkljanjem po svoji hiši je nemška družina naletela na nenavadno odkritje – ugotovili so, da je iz njihove kuhinje mogoče vstopiti v skrivnostni, podzemni tunel.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860