rumeni listi

Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat
Navadni Lapuh ali podbel je cvetlica iz družine nebinovk, ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti cenjena že stoletja. Uporablja se v najrazličnejše medicinske namene, priljubljena pa je celo v kulinariki. Preberite več o tej zanimivi roži, ki je ena prvih, ki zgodaj spomladi pokaže svoje živo rumene cvetove.

DIY ideje za spomladanske venčke za vhodna vrata
Spomladanski venček na vhodnih vratih predstavlja čudovit način, s katerim pozdravite vašega obiskovalca in mu sporočite, da je dobrodošel v vašem domu. Pri nas je sicer nekoliko bolj razširjena tradicija adventnih venčkov, a zakaj ne bi svojih vhodnih vrat tudi v tem času popestrili s čudovito spomladansko dekoracijo?

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde
Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

Priljubljena sobna rastlina, ki spada v družino figovcev
Benjamin ali Fikus benjamin, kot je njegovo polno ime, raste kot veliko širokolistno zimzeleno drevo. V naravi ga najdemo na predelih s tropskim in subtropskim podnebjem, pri nas pa velja za izjemno priljubljeno sobno rastlino, ki se pogosto znajde v domovih, pisarnah in drugih notranjih prostorih. Njegovo priljubljenost bi lahko pripisali tudi njegovi dolgoživosti, v ustreznih pogojih se namreč lahko obdrži tudi do 70 let.

Triki, s katerimi bo božična zvezda cvetela celo zimo
V marsikaterem gospodinjstvu se bo v prihajajočih dneh na mizi ponovno bohotila božična zvezda, znana in priljubljena okrasna rastlina, ki s svojimi največkrat rdečimi listi polepša stanovanje v obdobju zime. Toda kaj storiti, če se listi ne obarvajo rdeče?

6 unikatnih idej iz makrameja za stanovanje v boho stilu
Starejše generacije bodo ob omembi makrameja zagotovo najprej pomislile na 70. leta prejšnjega stoletja. Takrat je bil ta okras namreč izjemno popularen in ljudje so ga vključevali v svoje domove na najrazličnejše načine in v vseh možnih oblikah. Nato je bil več desetletij povsem spregledan, če že ne povsem osovražen. A makrame je danes, ko se trendi vedno bolj nagibajo k nekonvencionalnemu dekorju, ki vključuje predvsem naravne materiale in minimalizem, ponovno v vzponu.

Pripravite marmelado iz teh izjemno zdravilnih plodov
Dren je rastlina, ki obsega večjo skupino sorodnih cvetočih grmovnic. Gre za hitro rastočo lesnato rastlino, ki pozimi običajno odmre do tal in ponovno zraste iz mladih brstov. Zaradi svojih zdravilnih plodov je izjemno cenjen že vrsto let.

To je najboljša poletna solata
Solata je zagotovo kraljica naših vrtov. Vse od zgodnje pomadi do pozne jeseni, se domača solata znajde na naših krožnikih. Za vas smo pripravili seznam sort, ki vas bodo razveseljevale poleti.

Ali veste, kaj je oka?
Poznate to majhno korenasto zelenjavo, ki izhaja iz Peruja in spominja na krompir? Gre za oko ali andski krompir, kot mu tudi pravimo pri nas. Najbolj pogosto ga zasledimo v Boliviji in Peruju, precej znan pa je tudi na Novi Zelandiji. Ker ima pred krompirjem resne prednosti – nima namreč znanih škodljivcev ali bolezni – pa postaja vedno bolj poznan tudi v drugih delih sveta.

To so najbolj tipične azijske začimbe
Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

Poznate razliko med žafranom in žafraniko?
Žafraniko in žafran med sabo pogosto mešamo, saj gre za začimbi, ki se pravzaprav uporabljata na podoben način. Seveda pa ne gre zanemariti dejstva, da gre za dve različni rastlini, med katerima obstaja nekaj ključnih razlik. Poglejmo, kje in kako raste žafran ter kako žafranika in po čem ju ločimo.

Antioksidant, ki mu ni para
Kurkuma (znanstveno ime Curcuma longa) je rastlina, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu. Se zavedate vseh njenih pozitivnih učinkov?

Poznate božično orhidejo?
Katleja je tipična predstavnica svoje družine, spada namreč med kukavičevke ali orhideje. Enkrat letno tvori lepe in bogate cvetove, ki poleg tega še čudovito dišijo. Časovni okvir cvetenja se sicer razlikuje glede na vrsto, a nekateri hibridi, zlasti tisti, ki so križani z orhidejo Laelia, lahko cvetijo tudi večkrat. Ime katleja ali v originalu 'cattleya' je dobila po Williamu Cattleyju, angleškem vrtnarju iz 19. stoletja, ena izmed njenih vrst pa je poznana pod imenom božična orhideja.

Velika sobna rastlina, ki lahko ob ustreznih pogojih uspeva tudi več let
Šeflera je ena bolj priljubljenih velikih sobnih rastlin, ki lahko ob ustrezni negi uspeva tudi več let. Spada v rod tropskih rastlin in vključuje dve najbolj pogosti sorti. Večja šeflera, včasih imenovana tudi 'dežnikarka' ali 'dežnikovo drevo', ima dolge, sijoče, ovalne zelene liste, ki elegantno padajo z osrednjega stebla in spominjajo na dežnik. Odrasla rastlina ima lahko na eni veji od 12 do 16 lističev na enem peclju. Pritlikava šeflera z latinskim imenom Schefflera arboricola ima manjše, bleščeče liste, pogosto v kombinaciji svetle in zelene barve. Razen velikosti se ti dve sorti ne razlikujeta niti po videzu niti po rastnih pogojih.

Izbor najlepših venčkov te jeseni
Jesen je brez dvoma eden lepših letnih časov, ki že sam po sebi ponuja obilo materialov za ustvarjanje naravne dekoracije. Med drugim lahko ustvarite čudovit in izviren venček, ki ga obesite na vhodna vrata ali postavite na mizo. Predstavljamo nekaj idej, ki bodo vaš dom to jesen in zimo naredile še bolj topel in prijeten.

Okrasne rastline, ki v hladni sezoni lepo uspevajo
Okrasni aranžmaji, ki jih postavimo na zunanje okenske police, lepo polepšajo naš dom in v depresivnih jesenskih in zimskih dneh prinašajo v našo bližino nekaj življenja. Katere balkonske rože, trajnice izbrati?

To okrasno cvetje se sadi konec poletja
S koncem meseca se počasi poslavljamo od poletja in se začenjamo pripravljati na vse, kar s sabo prinaša jesen. Dolge dneve, pripekajočo vročino in tople poletne večere na terasi bodo počasi zamenjala sveža jutra in nekoliko hladnejše noči, kljub temu pa so temperature čez dan lahko še precej visoke. Kako se torej v tem času lotiti izbire cvetja ob upoštevanju, da mora biti odporno na še vedno vroče in suho vreme, preživeti zimo, hkrati pa želimo v cvetočem nasadu uživati kar se da dolgo?

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom
Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?
Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Kako se znebiti uši na stročjem fižolu?
So tudi vaš stročji fižol napadle uši? Znebite se jih lahko z razpršilom, ki ga izdelate doma, zanj pa potrebujete le nekaj preprostih sestavin.

Tako morate skrbeti za palmo
Lahko bi rekli, da je palma sinonim za tople kraje in počitnice. Zakaj nekaj takšnega sproščujočega pridiha ne bi pripeljali kar v svoj dom? Omislite si takšno lončnico.

Ruj: sredozemsko drevo z impresivnimi roza cvetovi
Ruj, drevo z latinskim imenom Cotinus coggygria, je zaradi svojih čudovitih vpadljivih vijolično rožnatih cvetov pogosta izbira na vrtovih in dvoriščih. V angleščini ga poimenujejo kar 'smoke tree', kar v prevodu pomeni 'dimljeno drevo' ali 'drevo dima'. Kako in zakaj si je prislužil takšno poimenovanje, kakšne pogoje potrebuje za rast in uspevanje ter nenazadnje, zakaj bi ga sploh posadili na svoj vrt, izveste v nadaljevanju.

To je razlog, da sobna rastlina postaja rumena
Kaj pomeni, če listi sobnih rastlin naenkrat postanejo svetlejši, navadno bolj svetlo zeleni? To je znak, ki ga moramo opaziti in se nanj odzvati, saj nam tako naše sostanovalke sporočajo, s kakšno težavo se soočajo oziroma kaj potrebujejo.

Kako ukrepati, če rastlino napadejo pršice prelke?
Pršice prelke so zelo majhne pajkovke, sorodnice pajkov in klopov, ki se zadržujejo na spodnji strani listov in povzročajo škodo s sesanjem tkiva rastline. Okužba je najpogosteje vidna na listih, ki postanejo rumeni in suhi, ter sami rastlini, ki postane šibka in lahko sčasoma odmre. Na srečo obstaja več načinov, kako se znebiti pršic prelk.

Zamija: zalivanje, svetloba in presajanje
Zamija ni zahtevna rastlina, zaradi svoje prilagodljivosti pa se uvršča med najbolj priljubljene lončnice. Za povrh v domovanju vsekakor ne bo neopažena, saj gre za rastlino višje rasti, ki pozornost vzbuja s svojo podobo skulpture, bleščeče smaragdno zelene barve.

Sobna rastlina, na kateri najprej opazimo mogočne zelene liste
Difenbahija je tropska trajnica, ki jo običajno gojimo kot sobno rastlino. Prepoznamo jo po koničastih, ovalnih listih v različnih kombinacijah zelene in nežno bele barve. V dobrih pogojih lahko v višino zraste tudi do tri metre, njeni listi pa v dolžino merijo celo do 40 centimetrov. Če jo gojimo kot sobno rastlino, seveda ne doseže te velikosti, vseeno pa je s svojimi mogočnimi listi dobrodošla popestritev vsakega doma.

Sobna rastlina, ki je znana po svojih žametnih vijoličnih listih
Ginuro prepoznamo po temnozelenih, nazobčanih listih, ki so v celoti prekriti z gostimi vijoličnimi dlakami. Zaradi svoje edinstvene barve je ta sobna rastlina priljubljen dodatek v zaprtih prostorih in na terasah. Kljub njenemu eksotičnemu videzu je zanjo dokaj enostavno skrbeti, zaradi česar je odlična izbira za začetnike v svetu sobnih rastlin.

Kaj vam poskuša povedati vaš potos s svojimi rumenimi listi?
Potos oziroma mavrina je zelo trpežno sobno zelenje, zato je odlična rastlina za začetnike. Toda malo vzdrževanja ne pomeni, da lahko nanj pozabimo.

Sobne rastline v prekrasnih jesenskih odtenkih
Jesen nam vsako leto postreže s čudovitimi odtenki rjave, oranžne in rdeče barve, a če ste mislili, da je takšnih barv samo zunanje rastlinje, ste se zmotili. Obstajajo namreč tudi sobne rastline, ki so odete v najrazličnejših oranžne, rumene in rdeče odtenke ne glede na letni čas in skozi celo leto. Te barvite lončnice so odličen način, da v svoj dom vnesete nekaj jesenske čarobnosti. A naj vas datum na koledarju ne omejuje, odlično se bodo vklopile tudi v kateremkoli drugem letnem času.