Dominvrt.si

sadeži

Je to najbolj okusna sorta jagod?

Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Ta sadež se odlično obnese pri čiščenju doma

Z uporabo pravih sestavin je lahko domače čistilo prav tako učinkovito kot trgovinsko. Če pri tem uporabimo še sadež, po katerem bo dišalo celo stanovanje, izbira sploh ni težka. Njegova prednost, da ne vsebuje škodljivih in nevarnih kemikalij, pa bi nas morala dokončno prepričati v njegovo uporabo.

Znanstveniki razkrili, katera živila moramo jesti, če želimo rešiti Zemljo

Vsi vemo, da proizvodnja hrane povzroča sproščanje toplogrednih plinov, kar postaja vedno večja težava na globalni ravni. Emisije prihajajo iz najrazličnejših virov, vključno s traktorji in drugimi delovnimi stroji, proizvodnjo gnojil in bakterijami v črevesju krav. Na splošno proizvodnja hrane prispeva četrtino emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroči človek. Se rešitev skriva v pridelavi hrane, ki velja za brezogljično?

Eno samo peško potrebujemo za vzgojo tega dišečega drevesa

Limonovec je čudovito drevo s temno zelenimi, sijočimi listi, neverjetno dišečimi cvetovi in svetlo rumenimi zrelimi sadeži. Če želite vzgojiti čisto svojega iz ene same peške, v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov.

Grmovnica z okusnimi plodovi in še lepšimi cvetovi

Šmarna hrušica je manjše drevo ali grm, priljubljen zaradi množice zvezdastih spomladanskih cvetov in intenzivne jesenske barve. Njegova dodana vrednost so okusni užitni plodovi, uporabni v najrazličnejših jedeh – surovi, v palačinkah, tortah in kolačih. Ti sadeži, ki jih obožujejo tudi ptice, na pogled spominjajo na borovnice, prav tako pa bi jih zlahka zamenjali zanje tudi po okusu. Zaradi svoje velikosti in uporabnosti skozi večino leta je grm šmarne hrušice odlična izbira za manjše vrtove.

Zdravilna rastlina, za katero so nekoč verjeli, da daje sposobnost letenja

Rakitovec je vrbi podoben grm, ki nima le okrasne funkcije, ampak tvori tudi okusne plodove, ki so poleg vsega še izjemno zdravilni. Iz njih si lahko pripravimo sok ali sirup, ki še posebno pride prav v jesenskih in zimskih mesecih.

Najlepši trendi jesenske dekoracije terase ali balkona

Terasa je lahko eden najlepših kotičkov vašega doma, če jo boste opremili v slogu najnovejših trendov, ki kar kličejo po udobju, užitku in razvajanju – tudi v jesenskem času. In kaj je lepšega od preživljanja prostih trenutkov na svežem zraku, kjer si lahko uredite misli, uživate v svojem ritualu ob jutranji kavi, meditirate, se razgibate ali pa si privoščite malo romantike.

Tega drevesa raje ne sadite na svoj vrt

Preverite, zakaj je oreh strupen in zakaj ga nikoli ne sadite v bližini hiše in drugih rastlin.

Katera opravila nas na vrtu čakajo septembra?

S koncem avgusta se poletje poslavlja in nastopila bo jesen. Živahne barve na našem vrtu bodo nadomestili bolj umirjeni jesenski toni, a delo na vrtu še zdaleč ni končano. Zdaj lahko oberemo vse plodove, sadimo, presajamo in naredimo načrt za naslednje leto.

Ali paradižnikov res ne smemo shranjevati v hladilniku?

Ko pomislimo na poletne pridelke, je prva stvar, ki nam pride na misel, zagotovo paradižnik. Potem ko smo spomladi skrbno posadili semena ali sadike, jih negovali, zalivali, pleli, gnojili in še kaj – vse z namenom, da bi nam rastlina namenila kakšen sadež, ni večjega veselja kot utrgati plod in ga pojesti takoj, še rahlo toplega od sonca. A kam z vsemi doma pridelanimi paradižniki, ko je teh preveč, da bi jih pojedli naenkrat?

Jesensko sadje, ki je nekakšna mešanica jabolka in hruške

Azijska hruška z latinskim imenom Pyrus pyrifolia spada v družino rožnic tako kot slive in breskve. Gre za vrsto sadnega drevesa, ki v ugodnih pogojih ob koncu poletja obrodi okusne, hruškam podobne sadeže. Drevo obiramo v jeseni, sadeže pa lahko skladiščimo tudi do pol leta. Drevesa so odporna proti škodljivcem, preprosta za nego in obrodijo že nekaj let po sajenju.

Maline, ki so posebne zaradi svoje barve in še bolj zaradi sladkega okusa

Maline so precej pogoste rastline na naših vrtovih, ampak ali ste že kdaj poskusili rumeno različico tega sadeža? S svojim sladkim okusom bi vas zagotovo prepričale. Morda vas sedaj zanima tudi, ali obstaja razlika v negi grmov rdečih in rumenih malin? Vse to izveste v nadaljevanju.

Kako pripraviti ozimnico?

Čeprav so police v trgovskih centrih zelo dobro založene z vloženim ter tako ali drugače shranjenim sadjem in zelenjavo, ga ni čez ozimnico, ki jo pripravimo sami. Tako lahko pridelek z domačega vrta, ki sicer dozori poleti ali jeseni, uživamo tudi v zimskih mesecih. Če nimate vrta, nič hudega, v bližnji trgovini ali še bolje – na kmetiji boste našli vse kar potrebujete.

Nikoli ne boste verjeli, kaj počne polfinalist MasterChefa s paradižnikovimi listi

Splošno prepričanje je, da so listi paradižnika strupeni, zato se jim pogosto izogibamo in jih preprosto zavržemo. Toda ali je to res ali gre le za prepričanje, ki se ga tudi z znanstvenimi dokazi še vedno nismo mogli otresti? Ali morda zapravljamo popolnoma užitni del te rastline?

So mačke lahko vegetarijanke ali veganke?

Ljudje se za vegansko ali vegetarijansko prehrano odločajo iz različnih razlogov. A ob tem, ko jih vedno več iz svoje prehrane izloča živila živalskega izvora, se marsikdo sprašuje, če je takšna prehrana primerna tudi za domače mačke.

To je najbolj 'elitna' sorta paradižnika

Kumato paradižnik je eden tistih boljših, lahko bi rekli celo elitnih sadežev svoje vrste, za kar obstajata vsaj dva razloga. Prvi je njegov zanimiv, nekoliko nenavaden videz, drugi pa redkost semen in sadik na trgu. Seveda ne gre zanemariti niti njegovega sočnega in polnega okusa, zato ga, če boste imeli to možnost, le vzgojite in se prepričajte o tem, zakaj je tako cenjen.

Mehiška 'kumara', ki sploh ni kumara

Kaj dobiš, če združiš kumaro in lubenico? Odgovor se skriva na dlani – dobesedno, saj so ti, ravno dovolj, da jih ujamemo v dlan, veliki sadeži na las podobni svojim sorodnicam lubenicam. Kljub temu da v imenu namigujejo na kumaro, pa tehnično gledano to niso. Rod 'Cucumis' vsebuje veliko znanih poljščin, vključno z bučami, vendar le ena vrsta, to je 'Cucumis sativus', velja za pravo kumaro. Mehiška kisla kumarica pripada povsem drugemu rodu 'Melothria'.

Drevo, ki tvori užitne plodove, podobne jagodam

Jagodičnica (Arbutus menziesii) je širokolistno zimzeleno drevo, ki spada v družino vresovk. Njeno naravno okolje so mešani gozdovi severozahoda ZDA. Pogosto jih najdemo poleg duglazij, sekvoj in drugih iglavcev. Ker so odporne na sušo, ne prenašajo pa zmrzali, so pri nas bolj primerne za predele ob obali, kjer zime niso tako ostre.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli

Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Čas je za obiranje kivija

November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Pripravite balkon na jesen

September že predstavlja trenutek, ko bi lahko počasi začeli svoj balkon pripravljati na nov letni čas. Tako boste ta kotiček, kjer ste v svojem stanovanju lahko zunaj na zraku, uporabljali dlje in ga torej maksimalno izkoristili.

Pazljivo, nezreli jesenski plodovi so lahko smrtno nevarni

Rastlina je mogoče res videti zanimivo, njeni plodovi oziroma jagode pa še toliko bolj. Toda previdno, nezreli plodovi so strupeni.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?

Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Tega o jagodah zagotovo niste vedeli

Zdi se, da imajo jagode, za razliko od večine drugih plodov, semena razporejena po zunanji površini sadeža. Splošno prepričanje je tudi, da so jagode edino sadje s to lastnostjo. A resnica ni ne eno ne drugo, to, kar vidimo na površini, pa sploh niso semena.

Zato so pomaranče vedno pakirane v rdečo mrežico, limone pa v rumeno ali zeleno

Ste se kdaj vprašali, kaj je razlog, da se pomaranče in mandarine prodajajo v rdeči mrežasti vrečki? In zakaj na drugi strani limone najdemo v rumeni? Gre za marketinški trik, s katerim nas proizvajalec in trgovec poskušata prepričati v nakup.

Po čem ločimo ameriške borovnice od evropskih?

Za borovnice lahko z gotovostjo rečemo, da sodijo med bolj priljubljene gozdne sadeže. Za razliko od ameriških, ki izhajajo iz hibridnih sort, evropske ali gozdne borovnice bolj pogosto rastejo divje, vendar pa jih je kljub temu mogoče vzgojiti tudi na vrtu.

Ali poznate mehiški paradižnik? Navdušil vas bo

Tomatilo ali mehiški paradižnik je botanično gledano res sorodnik rdečega paradižnika, vendar pa se po videzu in okusu ti dve vrsti kar precej razlikujeta. Njegova prednost pred rdečimi paradižniki je ta, da so, čeprav zahtevajo podobno nego, veliko bolj prizanesljivi glede suše ter manj dovzetni za pegavost in glive.

Zato so 'heirloom' paradižniki tako posebni

Tako kot mnoge hibride je tudi 'heirloom' paradižnike enostavno gojiti. Če jih posadimo spomladi, bomo hitro dobili zeleno rastlino, nekaj več časa pa bo ta potrebovala, da obrodi in dozori plodove – navadno nekje med 60 in 80 dni ali več. Poglejmo, kaj dela 'heirloom' paradižnike tako posebne.

Slovenca ustvarila edinstven jabolčni sok

Jesenski dnevi so se z vračanjem ure nazaj še skrajšali, nizke temperature in krajši dnevi pa nas opominjajo, da moramo zaužiti več vitaminov in tako dodatno krepiti svoj imunski sistem. Jabolko na dan odžene zdravnika stran, je že zimzeleni rek, ki nikakor ni iz trte zvit. Jabolka so namreč prava zakladnica zdravja in energije, ki vam bo to jesen še kako prišla prav.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836