Dominvrt.si

sadi

Atraktivna grmovnica s čudovitimi zdravilnimi cvetovi

Hibiskus je zagotovo ena izmed bolj atraktivnih grmovnic. Čudovita skozi celo leto, v poletnem in jesenskem času, ko nas razveseli s svojimi cvetovi različnih barv pa še toliko bolj. Njeni cvetovi pa tudi privabljajo čebele, ki so pomemben člen opraševanja in zato vzpodbudno delujejo tudi na rast ostalih rastlin na vrtu.

Redke, a osupljive črne cvetlice

Črni cvetovi so v kraljestvu rastlin precej redki, a ravno zato toliko bolj osupljivi. Razlog za to, da črno barvo v naravi srečamo le malokrat, je njena nestabilnost in dejstvo, da je ne glede na to, katere naravne pigmente zmešamo, popolnoma črn odtenek preprosto nemogoče dobiti. Nenazadnje, ko govorimo o črnih rastlinah, niti nikoli niso popolnoma črne. Vseeno poglejmo, katere cvetlice so tiste, ki že na prvi pogled navdušujejo s svojo elegantno temno barvo.

Britanski kraljevi vrtnar svetuje, kako se znebiti polžev

Prav vsak vrtnar, naj bo ljubiteljski ali profesionalni, ima v rokavu skrit kakšen koristen nasvet, ki mu pomaga do lepšega vrta. Jack Stooks, ki ima kar 20-letne izkušnje z vzdrževanjem vrtov britanske kraljeve družine, ima teh na pretek, nekaj pa jih je zdaj delil z javnostjo.

Prepoznate to čudovito čebulnico?

Ob besedi čebula najverjetneje v prvem trenutku ne pomislite na rožo. Toda čebula, ki je nepogrešljiva v kuhinji, ima bližnje sorodnice, ki lahko na vrtu, balkonu ali terasi delajo družbo okrasnim cvetlicam.

Če želite vzgojiti bolj pekoč čili, ga posadite na čim bolj sončno mesto

Če imate radi pekočo hrano, potem vas bi morda zanimalo, kako si ga pridelate sami? Lahko ga posadite na vrtu, a brez težav uspeva tudi v posodi na balkonu ali zunaj na okenski polici, včasih mu takšno okolje celo bolj ustreza.

Slovenska sorta krompirja, ki jo sadimo zdaj

Kar veliko sort krompirja je mogoče pri nas tako gojiti kot kupiti, ena od slovenskih pa se imenuje KIS slavnik ali samo slavnik. Je zelo zgodnja sorta, saj je mogoče pridelek v ugodnih pogojih pobrati že po 60 dneh, torej približno dveh mesecih. Slavnik se srednje dobro skladišči, tako da ga je mogoče uživati nekje do novega leta.

Najzgodnejše zelenjadnice, ki jih sadimo že zdaj

Če kdo, potem se pomladi in toplejših dni zagotovo veselijo navdušeni vrtičkarji, ki že komaj čakajo, da se zakopljejo v delo na vrtu. In prav zato te bo najbolj razveselilo dejstvo, da obstajajo nekatere vrste zelenjadnic, ki za kalitev ne potrebujejo visokih temperatur, kar pomeni, da jih lahko posadimo še pred zadnjo zmrzaljo.

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper

David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

To okrasno cvetje se sadi konec poletja

S koncem meseca se počasi poslavljamo od poletja in se začenjamo pripravljati na vse, kar s sabo prinaša jesen. Dolge dneve, pripekajočo vročino in tople poletne večere na terasi bodo počasi zamenjala sveža jutra in nekoliko hladnejše noči, kljub temu pa so temperature čez dan lahko še precej visoke. Kako se torej v tem času lotiti izbire cvetja ob upoštevanju, da mora biti odporno na še vedno vroče in suho vreme, preživeti zimo, hkrati pa želimo v cvetočem nasadu uživati kar se da dolgo?

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Lotite se gojenja slastnih jagod kar na svojem balkonu

Jagode vas lahko razveseljujejo tudi na lastnem balkonu, saj jih je mogoče brez težav posaditi v cvetlične lonce in korita. Zakaj ne bi bil vaš balkon še vrtiček?

Spoznajte manj znane vrste užitnih kobulnic

Kobulnice so ime dobile po značilnih cvetovih, imenovanih kobuli. V to botanično družino spadajo nekatere vrste zelenjave, predvsem pa rastline, ki jih poznamo kot začimbe. Nekatere radi uporabljamo tudi kot čaj – primer je komarčkov čaj, ki se tradicionalno svetuje pri težavah z vetrovi in napenjanjem.

Spoznajte elemente trajnostnega oblikovanja

Postalo je jasno, da je edina pot v prihodnost takšna, ki poskuša čim bolj varovati okolje. Tega se vse bolj zavedajo tudi oblikovalci in trajnostni razvoj niti slučajno ni več le trend. Ne zajema pa le skrbi za zdravje okolja, ampak tudi ljudi.

Poznate vse vrste kakijev?

Tanja Postružnik Koren se je v oddaji Zelena dežela odpravila v slovensko Istro, kjer se je sprehodila po nasadih kakija in bolje spoznala tako imenovani zdravilni sadež Daljnega vzhoda. Poklepetala je s kraljem kakijev, Frankom Giassijem, ki jo je poučil o različnih sortah kakijev in njihovih blagodejnih učinkih na naše telo.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Posadite ta tri zelišča. Ne bo vam žal!

Bazilika, lovor in koper, obogatijo jedi z edinstveno aromo in svojevrstnim okusom. Vsa tri zelišča so primerna za gojenje v posodah, če so le te dobro odcedne.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse

»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Tanja Žagar: sinček je nor na domač balkonski paradižnik

Tudi na majhnem prostoru se da gojiti zelenjavo, le začeti je treba. Samo poglejte, kako si je simpatična pevka Tanja Žagar uredila svoj vrtiček kar na balkonu. Vanj daje veliko ljubezni in kot pravi, so nad vrtičkom navdušeni vsi, še posebno mali sinček.

Strokovnjakinja vrtičkarjem začetnikom svetuje: Upoštevajte pravila kolobarjenja

Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete opozarja na pomembnost pravila sledenja. Kaj to pravilo sploh je in kaj z njim dosežemo?

DOMAČA PAPRIKA IN PARADIŽNIK NAJBOLJ DIŠITA

Izberite stare slovenske sorte in uživajte v okusnem in aromatičnem pridelku – kot nekoč.

Osvežilen napitek, ki ga morate poskusiti

V 10. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako se pripravlja priljubljen osvežilen napitek, ki mu pravijo boza. V nadaljevanju najdete recept, in ko boste bozo enkrat pripravili in poskusili, to zagotovo ne bo zadnjič.

Izkoristite priložnost in si zagotovite sadike avtohtonih slovenskih sort

Če niste uspeli vzgojiti svojih sadik avtohtonih slovenskih in udomačenih sort, jih lahko od 29. marca dalje dobite v izbranih trgovinah Spar in Interspar po vsej Sloveniji. Izberete lahko sadike solate leda, ptujske rdeče čebule, belokranjke ter ljubljanskega in varaždinskega zelja 2 (op.), nekoliko kasneje pa bodo na voljo še sadike izbranih sort paprike in paradižnika.

Razcvet urbanega čebelarjenja

V Mestni občini Ljubljana (Mol) deluje okoli 330 čebelarjev oziroma trije odstotki vseh čebelarjev v Sloveniji. Združujejo se v pet društev, čebelarji pa imajo v povprečju med 30 in 50 čebeljih družin. Vedno več je urbanih čebelarjev, katerih prednost je po besedah Maruške Markovčič z Mola predvsem kvalitetno okolje z manj pesticidi in insekticidi.

Discorea Batatas in Ipomea Batatas

Malo poznani pa vendar zaradi bogate vsebnosti vitaminov in mineralov vse bolj priljubljeni in za željeni rastlini, ki postajata stalnici vsakoletne zasaditve naših zelenjavnih vrtov.

Dan domačega česna

Samooskrba je postala trend, zato vse bolj cenimo hrano, ki jo pridelamo doma. Semenarna Ljubljana je leta 2010 uvedla žlahtniteljski program, s katerim želijo izboljšati kakovost obstoječih sort česna, hkrati pa razširiti izbiro. Slovenskim proizvajalcem bi tako pomagali do večje konkurenčnosti v primerjavi s tujci.

Iz Fukušime, z ljubeznijo!

Verjetno ga ni, ki ne bi imel v svežem spominu posnetkov letošnje katastrofe na Japonskem, ko je uničujoči potres stresel severovzhod države, sledil pa mu je še cunami.

Bin Ladnov dom že atrakcija!

Čeprav so se ZDA želele izogniti, da bi usmrčeni vodja Al Kaide Osama bin Laden imel grob, ki bi lahko postal svetišče za množice njegovih simpatizerjev - ravno zato naj bi njegovo telo odvrgli v morje - pa po bin Ladnovi smrti spomenik postaja njegovo poslednje skrivališče.

VIDEO: Prenavljamo! Zdaj gre zares!

Po več „pripravljalnih“ obiskih pri zmagovalcih naše nagradne akcije, družini Klun iz Hrovače, gre zdaj zares. V prvih jesenskih dneh so priropotali tovornjaki, zapela je motorna žaga, družinski vrt pa je začel dobivati novo podobo ...

Tropski vrt naše babi

Želimo si barvno usklajen in urejen vrtiček

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860