saditi

To je žuželka, ki jo nujno potrebujete na svojem vrtu
Ali ste vedeli, da na vašem vrtu domuje na stotine različnih žuželk? Morda boste presenečeni, ko vam povemo, da je le kakšna desetina od teh uničujočih. Pravzaprav je večina povsem neškodljivih, veliko pa jih je celo koristnih. Med njimi zagotovo izstopajo čebele. Z izbiro pravih rastlin lahko poskrbite zanje, te pa vam bodo uslugo vrnile tako, da bodo pomagale vašemu vrtu do lepše rasti.

7 cvetočih trajnic, ki jih lahko na vrt posadite zdaj
Pomladno vreme je nepredvidljivo, zato mora biti tudi izbira spomladanskega cvetja temu primerna. Četudi so tla, ko rože posadimo, že precej topla, se kaj hitro zgodi, da nas znova preseneti mraz, morda celo sneg. Tukaj je sedem trajnic, ki bodo začele cveteti takoj, ko bodo posijali prvi spomladanski sončni žarki in s katerimi bo vrt poln barv praktično takoj, ko se tla odmrznejo ali še nekoliko prej.

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Vrtnice za svoje cvetenje potrebujejo družbo dobrih sosedov
Vrtnice so stalnica v mnogih vrtovih, ne glede na to, ali so posajene kot glavne rastline ali kot cvetoča cvetlična kulisa. Toda tako kot so čudovite, znajo biti včasih tudi muhaste. Eden od ključnih dejavnikov za njihovo uspevanje je med drugim tudi podpora okoliških rastlin.

Pazljivo pri sajenju pampaške trave
S svojim dramatičnim videzom in puhastimi cvetovi je pampaška trava pogosta izbira za okrasne vrtove, znajde pa se tudi v venčkih, šopkih in je nasploh priljubljena naravna dekoracija. Gre za okrasno travo visoke rasti z nezamenljivim svetlim perjem, ki so v resnici pravzaprav cvetovi. Preberite, kaj pampaška trava potrebuje za bujno rast, in na kaj morate biti pozorni, da vam ne povzroči preveč težav.

Vsestranska začimba, ki je pravzaprav strupena
Majaron (Origanum majorana) je trajnica, ki je tesno povezana z origanom. Ker spada v družino ustnatic, je tudi sorodnica bazilike, rožmarina, žajblja, timijana in origana. V toplejših območjih lahko majaron prezimi zunaj, na celinskem delu pa ga večinoma gojimo kot enoletnico ali pa kot lončnico, ki jo prestavimo v zaprt prostor, ko pride zima.

Kamelija: presajanje, svetloba in zalivanje
Kamelija je cvetoč zimzelen grm s temnimi, svetlečimi listi in velikimi, bujnimi cvetovi, ki se pojavljajo v obdobju od konca jeseni do zgodnje pomladi. Ker cveti pozimi, se jo je prijel vzdevek zimska čajna vrtnica. Po videzu nekoliko spominja na potonike, s katerimi si deli še eno lastnost, in sicer dolgoživost. Grm kamelije namreč raste zelo počasi, a ima ob ustreznih pogojih precej dolgo življenjsko dobo.

Vijolična deteljica: Osupljiva rastlina, ki se ponoči zapre kot dežnik
Vijolična detelja je osupljiva rastlina, ki izvira iz tropskih deževnih gozdov Brazilije, pri nas pa jo gojimo kot sobno rastlino. Spada v družino deteljičevk, priljubljena pa je predvsem zaradi zaradi svojih edinstvenih listov v obliki srca. Preberite, kakšne pogoje potrebuje, če jo posadite v lonček in postavite v svoj dom.

Pevka in igralka na svoj vrt posadila prav posebno rastlino
Medtem ko je večina izmed nas z mislimi že pri jesenski ali celo božični dekoraciji doma, se nekateri zvezdniki na drugi strani planeta še ne želijo odpovedati svojemu cvetočemu vrtu. Poglejte, kakšno čudovito zasaditev si je na svojem dvorišču ustvarila Christina Aguilera.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Jesensko sadje, ki je nekakšna mešanica jabolka in hruške
Azijska hruška z latinskim imenom Pyrus pyrifolia spada v družino rožnic tako kot slive in breskve. Gre za vrsto sadnega drevesa, ki v ugodnih pogojih ob koncu poletja obrodi okusne, hruškam podobne sadeže. Drevo obiramo v jeseni, sadeže pa lahko skladiščimo tudi do pol leta. Drevesa so odporna proti škodljivcem, preprosta za nego in obrodijo že nekaj let po sajenju.

Ste že slišali za netresk? Pomaga tudi proti pikom
Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu.

Ali veste, kaj je kivano?
Kivano je tropski sadež nenavadnega videza, ki ga pri nas imenujemo tudi afriška kumara ali rogata melona. Njegova domovina je Afrika, zlasti južni in osrednji del, vendar je danes precej priljubljen tudi na Novi Zelandiji. Spada v družino bučevk, kar pomeni, da so njegove sorodnice kumare, buče in melone. Zaradi neobičajnega videza je priljubljen tudi kot dekorativni element, vseeno pa vam priporočamo, da ga poskusite in se prepričate tudi o njegovem okusu.

Tako se znebite kumarične plesni
Je tudi vaše kumare napadla pepelasta plesen? Prepoznate jo po belih madežih, ki se pojavijo na listih kumar.

Skriva sestavina, ki bo vaše vrtnice spodbudila k cvetenju
Trikov, ki bodo pomagali našim rožam bujno in zdravo cveteti, ni nikoli preveč, še posebej pa imamo radi takšne, ki ne zahtevajo nevarnih kemikalij in dragih gnojil. Ko gre za nego vrtnic, pa moramo biti še posebej previdni – poskusite lahko s tem naravnim gnojilom, ki ga enostavno izdelate sami.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju
Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Žajbelj: zdravilna dišavnica, ki je ena najpreprostejših za vzgojo
Žajbelj, zelišče izjemne zgodovine in številnih koristnih lastnosti, je že stoletja prisoten v različnih kulturah in tradicionalni medicini. Zelo verjetno je tudi ena izmed dišavnic, ki jih lahko najlažje gojite doma. Preberite, zakaj je tako zelo cenjen in kako si lahko čudovit lonček ali gredico žajblja vzgojite sami doma.

Vrtičkarska opravila v maju
Maj predstavlja enega najlepših mesecev. Pomlad je v polnem razmahu, vedno bolj se približuje poletje z visokimi temperaturami, vendar te še niso dosegle svojega vrhunca. Prav zato imamo v maju idealno priložnost za vrtnarjenje. V članek smo strnili, kaj se v tem mesecu na vrtu dogaja in kakšna dela nas pravzaprav čakajo.

Česen posadite zraven teh rastlin
Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

7 prednosti rastlinjaka na lastnem vrtu
Postavitev rastlinjaka je pomembna pridobitev za vsakega vrtnarja. Ta namreč omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, s čimer vam, ali bolje rečeno vašim rastlinam, niti najhladnejši zimski dnevi ne pridejo do živega. To pa ni edini razlog, za vas jih imamo kar sedem.

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu
Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Čudovito spomladansko cvetje, ki je za hišne ljubljenčke izjemno strupeno
Zdi se, da nič ne popestri vrta ali doma tako kot šopek pisanih tulipanov. Njihove žive barve in elegantna oblika so sinonim za pomlad. Ker jih je v teh mesecih vse polno, pa je pomembno vedeti, da so lahko tulipani za hišne ljubljenčke lahko precej nevarni in se jih je – če imate psa ali mačko – na vrtu bolje izogniti.

10 prednosti gojenja zelenjave v visokih gredah
Visoke grede niso novost, a so vse bolj priljubljene, predvsem pri ljubiteljskih vrtičkarjih, ki se z gojenjem sadja in zelenjave šele spoznavajo. Z zdravo prstjo in ustrezno nego lahko dvignjene gredice obrodijo velik pridelek na majhnem prostoru. Preverite, katere so še prednosti visokih gred.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena
Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!
Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Zdaj je čas, da posejete rukolo
Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt
Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom
Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.