sadjarstvo

Hladnega vremena še ni konec: Kako zaščititi vrt pred pozebo?
Rekordne temperature in nenadni preobrati, od nizkih temperatur do snega, vse to ima lahko uničujoče posledice tudi za pridelke. In ker so pozebe vse pogostejše, jih po novem opredeljujemo kot pričakovan dogodek. To pa tudi pomeni, da moramo sami poskrbeti za zaščito. Ampak kako?

Javni Razpis za odpravo posledic pozebe v sadjarstvu in vinogradništvu
Namen javnega razpisa je dodeljevanje ugodnih posojil s subvencionirano obrestno mero sadjarjem in vinogradnikom, ki so zaradi škode na kulturah po pozebi med 5. in 9. aprilom 2021 utrpeli izpad prihodka.

Podnebne spremembe pomembno vplivajo na pridelavo hrane
Vsako leto 15. maja, na svetovni dan podnebnih sprememb, se spomnimo na pomen podnebja in vremenskih razmer na pridelavo hrane, zlasti v sadjarstvu, zelenjadarstvu, poljedelstvu in vinogradništvu. Vsakoletne spomladanske pozebe, suše, poplave, toča in neurja za pridelovalce hrane predstavljajo velik izziv in zahtevajo resne prilagoditve pridelave, so opozorili pri Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS.

Temperature drugo noč zapored pod lediščem
Drugo noč zapored so se temperature zraka v večjem delu države spustile pod ledišče, kar v tem letnem času velike skrbi povzroča predvsem sadjarjem. Ti so že v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, ki je na jugovzhodu Slovenije prizadela vse vrste sadja. Najhuje je bilo na Dolenjskem, v Beli krajini in zgornjem delu Posavja. Zelo nizke temperature so bile spet na Bizeljskem, kjer so sicer po oceni stroke najboljše sadjarske lege, je dejala specialistka za sadjarstvo Andreja Brence.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da bo po podatkih Urada za meteorološko napoved Agencije RS za okolje jutri in v četrtek zjutraj zelo mrzlo za ta čas, povsod po državi bo možna pozeba. Petkovo jutro bo manj mrzlo, predvsem v notranjosti bo še možna pozeba.

Cena kmetijskih pridelkov nižja, cena okroglega lesa višja
Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile v novembru 2020 povprečno za 7,6 % nižje kot v novembru 2019. Medtem ko je bila vrednost odkupa okroglega lesa v novembru 2020 za približno 56 % višja kot v novembru 2019.

Cene krompirja precej nižje kot v oktobru 2019
Cene kmetijskih pridelkov so bile v oktobru 2020 v povprečju za 5,9 % nižje kot v oktobru 2019. Tako so bili cenejši krompir, sadje, cvetje in žito.

Na Dunaju odkrili 4000 let staro jabolko
Arheobotaniki so med izkopavanjem naselbine iz časov mlajše kamene dobe odkrili najstarejše jabolko na Dunaju, staro približno 4000 let. Znanstveniki domnevajo, da so ga tedanji prebivalci nabrali v gozdu, ga posušili in shranili za zimo.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne uspevajo po načrtih
Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah. Zaradi vandalizma v zadnjih letih pa ne uspevajo v skladu s pričakovanji.

Današnje nizke temperature znova prizadele sadjarje
Velik del Slovenije, razen Primorske, so to noč zajele temperature pod ničlo in dodatno prizadele predvsem sadjarje. Še tisto, kar je ostalo po minulih treh tednih spopadanja s pozebo, je današnje jutro najverjetneje vzelo, je dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Pozeba sadjarjem ponovno uničila skoraj ves pridelek
V Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, so nizke jutranje temperature povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petih cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem
Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da je po navedbah Agencije RS za okolje za začetek prihodnjega tedna napovedana možnost jutranjih pozebnih temperatur, kar lahko prinese pozebo cvetov oz. rodnega nastavka.

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?
Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Začelo se je zbiranje vlog za kmetijske subvencije
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja je včeraj začela kampanjo zbiranja vlog za kmetijske subvencije, ki jih morajo kmetje oddati do 6. maja. Kmetom svetujejo, naj vloge oddajo pravočasno in pred tem uredijo vse podatke, ki so za to potrebni. Pri tem se lahko tudi letos po pomoč obrnejo na kmetijske svetovalce.

Februar v Ljubljani mineva v znamenju lokalne samooskrbe
Ljubljana je drugi mesec leta, v katerem se mesto ponaša z nazivom Zelena prestolnica Evrope, posvetila lokalni samooskrbi. V ta namen so za meščane pripravili vrsto delavnic, na katerih bodo predstavili pot od pridelave do nakupa lokalno pridelanih izdelkov. Eden izmed večjih projektov občine na področju samooskrbe so sicer ljubljanski vrtički.

Kako se znebiti polžev?
Bralka ima težavo: Vljudno prosim za nasvet, kako se rešiti rdečih polžev, ki so letos ponoreli in jih je ogromno in so zelo majhni?

Jagode gnijejo? Kako ukrepati?
Bralka ima težavo: ’Na vrtu imam veliko gredo jagod, sedaj že četrto leto in vsako leto so bile prekrasne, rodile so tudi do jeseni, letos pa sem v celem mesecu nabrala mogoče dva kilograma zdravih jagod. Težava je, da plodovi gnijejo. Ko je od peclja navzdol jagoda zrela in lepa, ima konico še želeno oziroma belkasto, ampak ta konica se izkaže za gnilo in ko jagodo prerežem, je v notranjosti po sredini tudi že gnila; ko jo povoham, smrdi po kislem. Kasneje so bile rjavkaste tudi že zelene jagode, nekatere so bile celo plesnive. Sedaj so zdravi samo še listi, plodovi so vsi popolnoma uničeni, gnili ali rjavkasti in mehki, če jih poskušam stisniti. Kaj je to, oziroma zaradi česa so jagode take? Kaj lahko naredim, kako jim lahko pomagam?'

Cene kmetijskih pridelkov vse višje
Cene kmetijskih pridelkov pri pridelovalcih so bile lani povprečno za 7,5 odstotka višje kot v letu 2012, kažejo danes objavljeni podatki državnega statističnega urada. Cene rastlinskih pridelkov so bile višje za 14,8 odstotka, cene zelenjave pa so se zvišale za 23,6 odstotka. Cene živali in živalskih proizvodov so bile lani višje za 3,9 odstotka.

Leteči obiskovalci vrta
Ptice in netopirji so pogosti obiskovalci slovenskih vrtov, ki pomembno prispevajo k naravnemu ravnovesju. Ivan Esenko, pisatelj, fotograf, naravovarstvenik in čebelar odgovarja na vprašanja o (ne)povabljenih živalskih gostih v našem vrtu.