sajenje zelišč

S tem izdelkom sta osvojila srca Slovencev
Ines Confidenti in Tilen Pahor sta primer, kako lahko s trdim delom, vztrajnostjo in sanjami ustvariš nekaj izjemnega. S svojimi izdelki naravne kozmetike iz sivke, ki jih zdaj predstavljata v oddaji Štartaj Slovenija, sta osvojila srca mnogih Slovencev. A pot do tja ni bila vedno lahka. To je zgodba o tem, kako sta zapustila življenje v mestu in se preselila na demografsko ogroženo območje, kjer sta ustvarila svojo ekološko kmetijo in blagovno znamko O'kras.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti
Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem
Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Ste že slišali za 'pica' vrt?
Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika
Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

To morate v februarju postoriti na vrtu
Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper
David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi
Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Znate izbrati pravi lonec za svoje rastline?
Na trgu najdemo toliko ljubkih lončkov in posod za lončnice, da se je včasih kar težko odločiti za eno samo. Večina izmed njih je primerna za uporabo v zaprtih prostorih, na terasah, verandah in celo na vrtu. Toda kako izbrati pravega, ne da bi gledali samo na zunanjost in videz?

Rastline, ki z vrta pomagajo pregnati škodljivce
Sajenje 'obrobnih rastlin' je tehnika oz. način, ki se zlasti za gojenje zelenjave uporablja že dolga leta. To starodavno vrtnarsko načelo temelji na dejstvu, da nekaterim živalim določene rastline 'dišijo' in drugim ne, kar lahko izkoristimo tako, da ob robu vrta ali na prazne gredice posadimo le tiste, ki bodo odganjale škodljivce in privabljale koristne žuželke. Katere so torej živalice, ki jih na svojem vrtu želimo in katere bomo poskušali pregnati na naraven način, z obrobnim sajenjem zelišč, cvetlic in drugih rastlin?

Rastline, ki jih je priporočljivo posaditi zraven paradižnika
Ustvarjanje popolnega rastnega okolja za vaše vrtnine ne vključuje le ustrezne zemlje, zadostne vlage in ravno prave količine sončnih žarkov, ampak tudi iskanje dobrih in slabih sosedov ter ustrezne razporeditve na vrtu. Poglejmo si, katere so tiste vrste, ki jih je priporočljivo posaditi poleg paradižnika.

Zdravilna zelišča, ki jih lahko posadite na balkon
V mestu je malo takih, ki imajo vrt, kjer bi si lahko uredili vrt. Kljub temu je balkon dovolj za sajenje zdravilnih zelišč. Izbrali smo štiri začimbe, ki ne bodo samo obogatile vaših jedi z intenzivnimi okusi, ampak bodo koristile tudi vašemu zdravju.

Kaj narediti, če kumare napade bolezen?
Kumare so ena najbolj priljubljenih vrtnih rastlin, tik za paradižnikom in papriko. So enostavne za sajenje in zelo okusne. Toda včasih ne rastejo tako, kot bi si želeli.

Kako začeti s samooskrbo?
"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Lepota majhnih vrtov: nasveti za gojenje cvetja na oknu
Za lep, dišeč in barvit vrtiček, v katerem boste uživali vsak dan, ne potrebujete veliko prostora. Poglejte, kako se organizirati in uživati v čudovitem vrtičku, tudi če imate na voljo res majhen prostor, na primer okensko polico.

Skrivnosti čudovitega vrta
Vrt, dvorišče in travnik pred in okoli naše hiše so naš stik z naravo in kotiček, kjer se odpočijemo. Poglejte, kako z nasveti arhitektov, krajinarjev, oblikovalcev in ostalih strokovnjakov lahko ustvarite pomirjujoč raj okoli hiše.

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček
Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Najpogostejši razlogi, da vam zelišča ne uspevajo
Veliko ljudi ob prvem neuspehu pri rastlinah reče, da te preprosto niso za njih. Verjamejo, da imajo tako imenovano nesrečno roko. Ko je govora o zeliščih, pa še posebej, saj zanje mnogi radi verjamemo, da so zelo enostavne za vzgojo. Poglejmo si, zakaj ni tako in kateri dejavniki so tisti, ki pripomorejo, da zelišča ne uspevajo tako, kot bi lahko.

10 zelišč, ki jih morate imeti v svojem gospodinjstvu
Vrtičkarji vedo, da ni občutka, ki bi bil bolj prijeten kot ljubezen do lastnega vrta. Medtem ko se moramo za vrtnine močno truditi, pa so zelišča vsestranski kompozit. Lončke z zelišči lahko damo celo na okensko polico. Še ne poznate lastnosti in uporabe vseh zelišč? Zdaj je tukaj brezplačna knjižica, v kateri si lahko preberete, kako posamezna zelišča vzgajati, negovati in uporabiti v kuhinji. Dodatno v njej najdete tudi 10 odličnih receptov, ki vam bodo olajšali uporabo le-teh!

12 zelišč, ki jih morate posaditi na zelenjavnem vrtu
Navadno se ob gojenju zelenjave posadi še nekaj zelišč. Vsem dobro poznane so koristi, manj pa so poznane razmere, ki jih zelišča potrebujejo za svoje uspevanje. Prednost zelišč je predvsem v tem, da se na vrtu ujamejo enako dobro kot v kuhinji.

Lepe in užitne balkonske zasaditve
Tudi če imamo vsaj majhen balkon, življenje v stanovanju ni razlog, da si ne bi ustvarili vrtička. A če hočemo uživati v plodovih in dišavnicah v posodah, moramo upoštevati nekaj osnovnih vodil, pravi Loreta Vlahovič, strokovnjakinja in direktorica Kluba Gaia.