Dominvrt.si

samooskrba

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko

Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Zanimiv trend, ki ga po slavnih prevzema vedno več ljudi tudi pri nas

Zdi se, da so samooskrba, doma pridelana hrana ter življenje na kmetiji vedno večji trend, tako po svetu kot pri nas. Naj bo razlog v drastičnih podražitvah živil, želji po tem, da se umaknemo na samo in zaživimo stran od mestnega hrupa ali pa karkoli drugega, trend prevzema vedno več povsem običajnih ljudi. A če je samooskrba še do nedavnega v prvi vrsti pomenila vrt in gojenje zelenjave, je danes praktično nujno imeti vsaj eno ali dve kokoši, ki nam bosta nesli jajca.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?

Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

10 ukrepov za manjši račun elektrike

Da elektrika ni nekaj samoumevnega, ker je vedno na voljo, ugotovite, ko obiščete državo, ki ne zagotavlja preskrbe ves čas. Električno energijo bi se morali naučiti porabljati odgovorno. Preverite, ali jo v svojem vsakdanu kdaj po nepotrebnem tratite. Marsikdo ugotovi, da nekatere spremembe ne zmanjšajo ravno življenjskega udobja, zato pa lahko znižajo številke na položnicah. Za povrh odgovorna raba energije pomeni skrb za okolje.

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice

Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah

V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?

Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Za investicije v sončne elektrarne so razpisane najvišje subvencije doslej

Nenehni razvoj sodobne tehnologija omogoča vedno nove pametne rešitve na vseh področjih življenja. Pametne postajajo elektronske naprave, avtomobili, celo domovi. Nekatere tovrstni napredek morda skrbi, a dejstvo je, da nam pametne tehnologije ob optimalnem izkoristku lahko dolgoročno zagotovijo kakovostnejše in lepše življenje, pa tudi občutne prihranke. Preverili smo, kako v čim večji meri izkoristiti vse možnosti, ki vam jih ponuja pametni dom.

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?

V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

Takšna je idealna temperatura doma

Jesen je tu, in to je idealen čas, da razmislimo o ogrevanju. Če sodite med tiste, ki pravijo, da sploh ni težava, če je doma hladno, saj se vedno lahko oblečemo, vam predstavljamo nekaj razlogov, zakaj ta odločitev ni najboljša.

Pazljivo, če na ta način grejete stanovanje, da ne pride do požara

Električni grelci ali kaloriferji so nadvse uporabna stvar. Z njimi lahko v zelo kratkem času ogrejemo prostor ter znižamo raven vlage. Čeprav so preprosti za uporabo, so po drugi strani lahko tudi nevarni, zato jih nikoli ne puščamo priklopljene brez nadzora. Tveganje za požar je še toliko večje, če je grelec priklopljen na električni podaljšek.

Tako lahko ogrejete dom, ne da bi sploh prižgali gretje

Stroški ogrevanja se dražijo, zima pa je vedno hujša. Če ne želite povečevati računa za ogrevanje, hkrati pa seveda želite, da vaš dom ostane prijetno topel, preizkusite katero izmed spodnjih zamisli.

To postavite v hladilnik, da bo ta bolje deloval

Kuhinja je eden največjih porabnikov energije v našem domu zahvaljujoč množici naprav, ki ostanejo vključene tudi, ko niso v aktivni uporabi. Preberite, kako lahko zmanjšate porabo hladilnika in zamrzovalnika.

Na ta način se izgublja največ energije v vašem domu

Ugašanje luči v prazni sobi ali varčevanje s tekočo vodo sta načina, s katerima lahko prihranite denar pri stroških bivanja in pozitivno vplivate na okolje. Vendar pa je v vašem domu še veliko drugih skritih virov, ki so krivi za izgubljanje energije in se jih najverjetneje sploh ne zavedate.

Se sončna elektrarna sploh še splača?

Sončna energija je postala ključni element v prehodu na trajnostno energetsko prihodnost. Z nenehnim napredkom tehnologije in spreminjanjem energetskih potreb družbe se sončne elektrarne uveljavljajo kot ključno orodje za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Z njimi posamezniki in podjetja ne le zmanjšajo svoj vpliv na okolje, temveč tudi dolgoročno zmanjšujejo stroške energije ter povečujejo energetsko neodvisnost. V tem članku bomo raziskali, zakaj je prav zdaj optimalen trenutek za vložek v sončno elektrarno.

Te naprave morate izklopiti, preden greste na dopust

Pameten dom ne pomeni nujno varnega doma. Z naraščajočim številom elektronskih pripomočkov se namreč veča število možnih groženj, saj več naprav in predmetov pomeni več porabljene energije in več možnih točk pregrevanja. Da vas v vaši odsotnosti ne bo skrbelo, jih zato pred odhodom na dopust raje odstranite iz vtičnice.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?

Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne

Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?

Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?

Mnogi od nas niso nikoli prepričani, ali je najbolje zagnati ogrevanje, ko ga potrebujemo, ali pa moramo termostat ves čas pustiti vklopljen na veliko nižji ravni.

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?

Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta

Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Priznani etnolog: 'Slovenci smo lahko popolnoma samooskrbni!'

Čeprav Slovenija v kriznih časih postaja vse manj odvisna od uvoza, so številni strokovnjaki prepričani, da v celoti samooskrbni ne bomo nikoli. Več kot dve tretjini našega ozemlja imata namreč omejene možnosti za pridelavo, prav tako določenih živil ni mogoče pridelovati zaradi neustreznih podnebnih pogojev. Manjka nam semen za širšo pridelavo ter živali za nadaljnjo rejo, pojavljajo se težave z repromaterialom. Povsem nasprotno je priznani slovenski etnolog prepričan, da Slovenci lahko ponovno postanemo samooskrbni – pod tremi pogoji.

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev

Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Zlata pravila vrtnarjenja

Pridelki na vrtu ne zrastejo sami po sebi, drevesa, ki jih gojimo za lastne sadeže, ne rastejo sama od sebe, brez naše pomoči, prav tako pa cvetje in rastlinje ne zacveti v vsej svoji lepoti, če ni zraven tudi človeške roke. In ta roka mora biti prava. Kakšna so zlata pravila vrtnarjenja?

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca

V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

Tega o uvoženi hrani še niste vedeli

Če ste že kdaj imeli priložnost poskusiti paradižnik z domačega vrta, se boste najbrž strinjali, da je ta neprimerljivo boljšega okusa od tistega uvoženega, ki kraljuje na večini trgovskih polic. Tudi pri drugih pridelkih in predelanih izdelkih je slika precej podobna, a se kljub temu na koncu še vedno večina odloča za nakup surovin in izdelkov, ki ne izvirajo iz lokalnega okolja. Zakaj je temu tako in kako lahko to spremenimo?

Vas Zavrate – prva samooskrbna vas v Sloveniji

Vas v občini Radeče bo uradno postala prva samooskrbna in podnebno nevtralna vas v Sloveniji, kajti s pomočjo sončne energije bodo proizvajali dovolj elektrike za potrebe celotne vasi. Pridelali pa naj bi celo trikrat več elektrike, kot je bodo porabili.

Trendi, ki bodo oblikovali naše domove v prihodnjem desetletju

Dom je naše kraljestvo in v zadnjem letu se je naša pozornost preusmerila v to, kako se počutimo v njem. Pokukali smo v "prihodnost" in preverili, kakšni trendi pri urejanju in gradnji domov se obetajo v naslednjem desetletju.

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu

Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854