samozadostna

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam
Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

So mačke sposobne čustev?
Skoraj vse mačke in predstavniki te živalske vrste imajo sloves samosvojih in rahlo arogantnih bitij. Nove študije pa so odkrile tisto, kar smo se vsi spraševali že nekaj časa. So mačke sposobne čustev oz. so se sposobne navezati na ljudi? Ugotovitve pravijo naslednje. Mačke so močno navezane na svojega lastnika, tega pa nikakor ne znajo ali nočejo pokazati.

V Murski Soboti ogrevanja z geotermalno vodo za zdaj ne bo, v Lendavi ga hvalijo
V Pomurju že dolgo načrtujejo ogrevanje stanovanj z vročo podzemno vodo, a novi sistem koncesij za geotermalno vodo je načrte za tako ogrevanje v Murski Soboti kljub novim vrtinam v ta namen povsem podrl. V Lendavi, kjer sistem deluje že več let, pa trdijo, da je izkoriščanje gospodarsko in okoljsko upravičeno.

Noro, si lahko predstavljate?!
Danski arhitekt Raimond de Hullu je razvil koncept hiše prihodnosti, ki je ’zelena’ v vseh pogledih, ima pa obliko številke 1. V bistvu je nekakšna kombinacija pasivne hiše in drevesa, vsekakor popolnoma nekaj drugega, česar smo bili vajeni do sedaj.

Osupljiva prenova zapuščenega hleva
V Španiji so arhitekti iz zapuščenega hleva ustvarili očarljivo podeželsko vilo. Dejstvo, da je odmaknjena od večjih mest in nima dostopa do električnih ali vodovodnih napeljav, ji služi kot prednost, saj je popolnoma samozadostna in zgrajena iz materialov, ki so jih našli v njeni neposredni bližini. Poglejte, v kaj so spremenili staro kmečko poslopje.

Kitajci znova podirajo vse meje!
V zapuščenem in z vodo napolnjenem kamnolomu so Kitajci začeli z neverjetno gradnjo, ki znova podira vse meje in postavlja rekorde. Za navdušence nad ekstremnimi športi gradijo hotel v skali, ki bo nekaj nadstropij skrival pod vodno gladino. To pa še ni vse. Z njegovega vrha se bo spuščal visok slap.

Hiša v Italiji, ki je ni mogoče spregledati!
V Italiji stoji samozadostna in izjemno sodobna hiša, ki je pritegnila pozornost arhitekturnih navdušencev po vsem svetu. Od podobnih hiš jo ločujeta predvsem pametno oblikovanje in njena monolitna oblika.

Italijanskih 7 kvadratov premika meje …
V zadnjih letih je mogoče zaslediti vse več tako imenovanih 'mikro' domov, ki naj bi na minimalni prostornini ponujali vse, kar človek potrebuje za bivanje. Takega projekta se je lotil tudi arhitekt Renzo Piano, ki se je od svetovno znanih in velikih projektov, kot je londonski Shard, usmeril v ustvarjanje hiške z le 7,5 kvadratnimi metri.

Rajski dom nad Pacifikom
Hiša, ki jo na eni strani obkrožajo mogočna hrastova drevesa, na drugi pa pogled na morje, s svojimi barvami in materiali spominja na mediteransko vilo. Pa vendar stoji ob bolj razburkanem morju, kot je mediteransko. Stoji namreč ob obali Pacifika v kalifornijskem Big Suru, v njej pa svoje dneve preživlja upokojenski par. Sprehodite se po fotogaleriji tega sanjskega doma!

Američanka je popolnoma samozadostna
Ameriška umetnica Andrea Zittel že veliko let ustvarja projekte, ki zabrišejo mejo med bivanjem in umetnostjo. Privlači jo ustvarjanje bivalnih prostorov, kjer je omogočena določena stopnja samozadostnosti in kjer ima glavno vrednoto čas za ustvarjanje in razmišljanje.

Nad jezerom
Hiša na klifu s pogledom na jezero je lahko več kot idealna rešitev za počitnice. Poglejte, kako sta si jo omislila kanadska arhitekta.

Genialna rešitev za ZDA!
V 21. stoletju se vse več ljudi zaveda pomembnosti uživanja sveže, lokalno pridelane hrane. A žal je za prebivalce velikih mest to misija nemogoče. Pa ne več dolgo.

Na mostu jim je prav lepo!
Za „velike otroke" z obilico domišljije je hiša na mostu uresničitev sanj, ki se lahko primerja samo z življenjem v hišici na drevesu.