sanacija

Sanacija fasade ob pojavu plesni
Gotovo ste že kdaj med dolgotrajno vožnjo opazovali raznolike stavbe, ki so drvele mimo vas. Raznolike v obliki in dizajnu, nekatere barvne, druge sivo ali črno-bele, nekatere obložene z lesom, spet druge s kamnom. Ljudje znajo vedno znova presenetiti z novimi idejami in te vedno z veseljem opazujem. Ste pa verjetno na marsikateri hiši tudi opazili vzorce na fasadi, ki nekako ne sodijo tja. Pri nekaterih so bili ti videti kot temne lise, pri drugih pa kot izraziti črni madeži. Zelo verjetno ste pomislili na plesen. Pa poglejmo, če to drži in ali lahko kaj ukrenemo glede tega.

Plesen lahko odstranite z destiliranim belim kisom
Spore plesni, ki se zaradi neustrezne izolacije ali puščanja napeljave naselijo v dom, so lahko zelo nevarne za zdravje. Ko enkrat prekrijejo stene, se jih je tudi zelo težko znebiti. Dokler gre za manjše težave, vam pri tem lahko pomaga kis, ki ima to dodatno prednost, da ni strupen in je hkrati nenevaren za okolje.

Kako izbrati barvo fasade?
Izbira barve fasade je pomemben korak pri prenovi ali gradnji vašega doma. Barva fasade vpliva na videz hiše, njeno vzdržljivost in skladnost z okolico. V tem članku bomo na kratko pregledali prednosti in slabosti različnih barv fasade ter podali nasvete za njihovo izbiro.

S to sestavino odstranite praske na steklokeramični plošči
Steklokeramična plošča je tako kot vse steklene površine precej dovzetna za praske in odrgnine. Po določenem času uporabe se na njej, četudi smo še tako zelo previdni, zagotovo znajdejo sledi obrabe. Na srečo pa je kuhalni plošči z doma pripravljeno pasto mogoče ponovno povrniti sijaj in ji tako podaljšati življenjsko dobo.

Zato je kakovostna hidroizolacija temeljne plošče tako pomembna
Voda je v naravi nujno potrebna komponenta za življenje. No, pri gradnji pa nam lahko povzroči veliko preglavic, še posebno pri elementih stavbe, ki jih je težko naknadno sanirati oziroma popravljati.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen
Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?
Kdaj se odločimo le za sanacijo ostrešja in kdaj za rekonstrukcijo? Kaj potrebujemo in na kaj moramo biti pozorni?

Kako se znebiti plesni v kopalnici?
Plesen se lahko pojavi v vseh prostorih in skozi vse leto, a ker je za njen razvoj idealno vlažno okolje, nam največ težav povzroča v zimskih mesecih in predvsem v 'mokrih' prostorih, kot je kopalnica. Preverite, kako se uspešno spopasti s plesnijo na kopalniških površinah!

Kako preprečiti nastanek plesni in kako jo sanirati?
Zima ne prinese samo zimskih radosti, ampak tudi skrbi. Čeprav pazite na svoj dom, se lahko kaj hitro zgodi, da v dom vdre vlaga, z njo pa hitro lahko pride plesen. Poglejte, kaj lahko storite, da preprečite nastanek plesni oziroma kako jo lahko sanirate.

Montažne hiše – prednosti in slabosti
Ko se odločamo za gradnjo hiše, imamo navadno v glavi veliko vprašanj. Seveda najprej razmišljamo o lokaciji, vseh potrebnih dokumentih, naših zmožnostih, navsezadnje pa je za skoraj vsakega človeka ključno vprašanje, kakšno hišo si želimo.

Neverjetni recepti za odstranjevanje plesni
Če se je tudi pri vas doma pojavila plesen, imamo nekaj zanimivih receptov, kako se je znebiti!

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro
Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?
Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Prenovljeni dom Zajfridovim polepšal življenje
Družina Zajfrid ni imela lahkega življenja. Ko je Dušan zaradi delovne nesreče pristal na invalidskem vozičku, pa je bilo še huje, saj so s tem izgubili del dohodka in prenovljena hiša je bila samo še velika želja. Toda ekipa Delovne akcije je poskrbela, da se jim je ta želja uresničila. Poglejte, kako.

Ana je tokrat potrkala na vrata šestčlanski družini
Da življenjske zgodbe niso vedno lahke, še manj pa srečne, smo se ob gledanju oddaje Delovna akcija že navadili. A vseeno nas tragične in žalostne zgodbe vedno zadenejo naravnost v srce. Nič drugače ni bilo tokrat, ko se je Delovna akcija odločila pomagati družini Zajfrid.

Delovno akcijo čaka največja obnova do sedaj
Ekipa Delovne akcije bo zagrizla v velik izziv, kajti obnovili bodo hišo 6-članske družine. Oče Dušan je izredno priden, marljiv in delaven človek, vsi ga poznajo kot človeka velikega srca, ki vedno priskoči na pomoč. Pred dvema letoma pa se je med delom tragično poškodoval in zaradi zloma hrbtenice ostal hrom. Z ženo Suzano in štirimi sinovi živi v stari dotrajani hiši, ki jo je pred nesrečo nameraval prenoviti. Največji problem sta prostorska stiska in vlaga. Ana in mojstri bodo tako družini Zajfrid poskušali najti rešitev za boljše življenje.

2,55 milijona evrov za sanacijo gozdov, ki so jih poškodovale naravne ujme
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo 5. javni razpis za aktivnost Dela za odpravo škode in obnovo gozda iz Programa razvoja podeželja. Za ta namen je razpisanih 2,55 milijona evrov nepovratnih sredstev.

Ne pozabite na ključno stvar pri gradnji hiše
Tisti, ki se podajate v gradnjo družinske hiše, veste, kako zelo pomembna je izbira vrste materiala, konstrukcije, strehe, navsezadnje tudi izbira načina izvedbe in tipa hiše. V zadnjem času se bistven pomen predpisuje tudi energijski učinkovitosti hiše, izbiri oken, primerni izolaciji in izbiri primernega načina ogrevanja. Želja vseh je na koncu hiša, ki bo na dolgi rok varčna in nizkoenergetska. Prevečkrat pa, zaradi vseh stroškov, ki nastanejo pri gradnji hiše, pozabljamo na ključno in osnovno stvar, ki bi se je morali lotiti že v začetni fazi gradnje.

Nevaren plin, ki ga imamo doma!
Kar vsak deseti rak na pljučih je posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, ocenjujejo strokovnjaki. Tega sicer naravnega, a radioaktivnega plina brez barve in vonja je na številnih območjih v Sloveniji preveč. Tudi pri vas?

Končno dobra novica za kmete na Vipavskem
Kmetje na območju spodnje Vipavske doline, ki že leta čakajo sanacijo zadrževalnika vode Vogršček, saj namakalni sistem ne deluje, kot bi moral, so le dočakali dobro novico - sanacija bo končno stekla.

Katastrofalno stanje na Jelovici
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec si je na povabilo Gozdnega gospodarstva Bled ogledala sanacijo gozdov na Gorenjskem, ki so jih prizadeli podlubniki. Na Jelovici je videla velike razsežnosti posledic ujm in zagotovila, da bo ministrstvo skušalo ustvarjati pogoje za čim bolj nemoteno sanacijo.

Sedaj je pravi čas!
Ko govorimo o fasadi določene stavbe, bi lahko rekli, da na nek način govorimo o njenem obrazu. Ta združuje tako estetski kot funkcionalni vidik, in bolj kot se ta dopolnjujeta, bolj kakovosten je naš dom. Da pa bi to sinergijo skozi desetletja vzdrževali, moramo kdaj pa kdaj na fasadnem pasu opraviti tudi določene posege. In kdaj je za to najbolj primeren čas?

Razmišljate o novi fasadi?
Zbledela ali od smoga obarvana ter dotrajana fasada brez ali z minimalno izolacijo ne kazi le zunanjega izgleda hiše, ampak negativno vpliva tudi na samo udobje bivanja. Poleg tega je eden največjih krivcev za astronomske stroške predvsem v zimskih mesecih. Vgradnja kakovostnega in stavbi prilagojenega toplotnoizolacijskega fasadnega sistema je zato ključni korak do bivalnega udobja in prihrankov.

Pozor!
Za doseganje čim večje energetske učinkovitosti stavbe je toplotna izolacija ključnega pomena, predvsem toplotna izolacija zunanjega ovoja. Če ste torej v zaključni fazi gradnje hiše ali pa bi radi bodisi zaradi estetskega vidika bodisi zaradi toplotne zaščite obnovili fasado, si v nadaljevanju preberite, katere ključne dejavnike morate upoštevati pred končno odločitvijo.

Montažna ali zidana hiša?
Pri odločitvi za gradnjo hiše se pojavi kar nekaj vprašanj. Prvo je lokacija (če nismo parcele podedovali ali kako drugače dobili), potem razmišljamo o tem, ali naj bo hiša enodružinska, koliko sob naj ima, ali bo pritlična ali večnadstropna, takoj za tem pa se pojavi vprašanje, ali želimo živeti v montažni ali zidani hiši.

V slovenskih gozdovih lani posekali pet milijonov kubičnih metrov lesa
Posek v slovenskih gozdovih je lani znašal nekaj manj kot pet milijonov kubičnih metrov, kar je manj kot leto prej in manj od možnega poseka, je danes v Slovenj Gradcu ob robu licitacije lesa povedal direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. Ob tem je napovedal, da bo do konca tedna pripravljen načrt sanacije po decembrskem vetrolomu.

Preverite, kako privarčevati pozimi
Načinov, kako zmanjšati toplotne izgube v stanovanju in posledično tudi stroške ogrevanja, je veliko. Za doseganje najvišje energetske učinkovitosti bi bilo sicer potrebno sanirati celoten objekt, a ker gre za investicijo, ki si jo mnogi težko privoščijo, bo dovolj že, če boste z energijo ravnali premišljeno in investirali v nov ogrevalni sistem ali zamenjali ponudnika.

Do 31. oktobra izkoristite akcijo in še dodatno prihranite
Zemeljski plin ima v primerjavi z ostalimi energenti kar nekaj prednosti, med drugim je cenovno med najugodnejšimi in tudi najbolj okolju prijaznimi energenti. Nič čudnega, da se za preklop na zemeljski plin odloča vedno več gospodinjstev. Če tudi vas skrbijo astronomski računi za ogrevanje v prihajajočih mesecih, razmislite o zamenjavi sistema ogrevanja ali zamenjavi dobavitelja.

Začenja se slovenski teden gozdov
Slovenski teden gozdov že več kot 40 let obeležujemo zadnji teden v maju. Letošnji, ki se bo odvil med 22. in 28. majem, bo potekal na temo Znanje za gozd. Po državi se bodo odvili številni dogodki, osrednje prireditve pa bodo posvečene 70. obletnici ustanovitve Gozdarskega inštituta Slovenije. Uradna slovesnost bo v četrtek.

Tako lahko preženete tigraste komarje
Pred Prirodoslovnim muzejem so predstavili aktivnosti projekta Rokavice gor!, v okviru katerega letos meščane pozivajo, naj odstranijo lončnice s stoječo vodo ter očistijo vrtove in tako omejijo širjenje tigrastih komarjev, ki se že pojavljajo. V ta namen so meščanom podarili tudi kompost in dišavnice, ki odganjajo omenjene živali.