sečnja

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji
Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?
Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?
Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji
Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Na voljo kar 10 milijonov evrov nepovratnih sredstev
Objavljeni javni razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in proračuna RS za naložbe v nakup in dobavo nove mehanizacije oziroma opreme za sečnjo in spravilo lesa ter povečanje ekonomske vrednosti gozda.

Vaščani združili moči in pomagali: drva za invalida
Pred nami so hladnejši dnevi, jesen je s svojim dežjem že pokazala, da je konec poletja, tiho prihaja tudi zima, ko bo kurjava zelo potrebna. Iz Spodnje Drage pri Ivančni Gorici tako prihaja srčna zgodba – vaščani so poskrbeli, da bo zima topla za vse.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!
Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?
Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Javno naznanilo o nujnosti izvedbe sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih
Zavod za gozdove Slovenije je na podlagi 3. odstavka 8. člena Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (ZZUSUDJZ) (Uradni list RS, št. 36/2020) oznanil, da roki za izvedbo del po odločbah o izvedbi sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih, ki so bile izdane pred uveljavitvijo tega zakona, tečejo neprekinjeno naprej.

Katastrofalno stanje na Jelovici
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec si je na povabilo Gozdnega gospodarstva Bled ogledala sanacijo gozdov na Gorenjskem, ki so jih prizadeli podlubniki. Na Jelovici je videla velike razsežnosti posledic ujm in zagotovila, da bo ministrstvo skušalo ustvarjati pogoje za čim bolj nemoteno sanacijo.

Napadom podlubnikov ni videti konca
Napadi podlubnikov v gozdovih ne pojenjajo, saj se zaradi ugodnih temperatur za njihov razvoj še vedno pojavljajo nova žarišča. Gozdarji so letos posekali že 1,2 milijona kubičnih metrov napadenega lesa, pojasnjujejo na Zavodu za gozdove. Na kmetijskem ministrstvu pa opozarjajo, da gozdovom pretijo še bistveno večje nevarnosti, kot so podlubniki.

Vrtnarjenje malo drugače
Ravnovesje je vrednota, ki jo potrebujemo tako ljudje kot narava, nanj pa naj bi vplivale tudi lunine mene. Kako doseči, da bo ta na vrtu 'delala' nam v prid?

Ogrožena naj bi bila petina svetovnega rastlinstva
Botaniki iz londonskega Royal Kew Gardens so v prvem poročilu o stanju svetovnega rastlinstva opozorili na dejstva, ki grozijo rastlinam po svetu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izpostavili so, da petini svetovnega rastlinstva grozi izumrtje.

Obiskovalci Rožnika, previdno!
Obiskovalci ljubljanskega Rožnika bodo morali biti v prihodnjih dneh previdni. V gozdu na območju Ceste na Rožnik in poti na Drenikov vrh se bo namreč predvidoma do nedelje izvajala sečnja drevja. Ljubljanski zavod za gozdove obiskovalcem Rožnika svetuje, da upoštevajo navodila izvajalcev sečnje, pse pa imajo na vrvici.

Drevo je simbol!
Drevesa in gozdovi so pomembni spremljevalci človeka, vendar se pogosto ne zavedamo njihovega pomena. Preberite!

Kakšna je kazen za krajo smreke?
Marijana Tavčar z Zavoda za gozdove Slovenije nam je svetovala, kako si zagotoviti okrasno drevesce tako, da bomo pri tem čim manj škodovali našim gozdovom in obenem upoštevali Zakon o gozdovih.

Lov na popolno smrečico
Sodite med tiste, ki si decembrskih praznikov ne morejo predstavljati brez vonja po smoli in smrekovih iglicah? Poglejte, kako izbrati popolno drevesce za vaš praznični dom!