semena avtohtonih sort

Zakaj na vrtu posaditi bob?
Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije
AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

DOMAČA PAPRIKA IN PARADIŽNIK NAJBOLJ DIŠITA
Izberite stare slovenske sorte in uživajte v okusnem in aromatičnem pridelku – kot nekoč.

Izkoristite priložnost in si zagotovite sadike avtohtonih slovenskih sort
Če niste uspeli vzgojiti svojih sadik avtohtonih slovenskih in udomačenih sort, jih lahko od 29. marca dalje dobite v izbranih trgovinah Spar in Interspar po vsej Sloveniji. Izberete lahko sadike solate leda, ptujske rdeče čebule, belokranjke ter ljubljanskega in varaždinskega zelja 2 (op.), nekoliko kasneje pa bodo na voljo še sadike izbranih sort paprike in paradižnika.

Dragocene stare sorte se vračajo
Ptujska rdeča čebula, belokranjka, ljubljanska ledenka, posavka in ljubljansko rumeno korenje, žličar, češnjevec, maslenec, maslena koleraba ... Naše stare sorte zelenjave spet osvajajo slovenske vrtove.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu
Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Kako ohraniti slovenska semena?
Vse kaže, da je prišel čas, ko se tudi v naši državi prebuja zavest o pomenu ohranjanja in varovanja avtohtonih slovenskih vrst vrtnin in drugih rastlin, namenjenih prehrani. Z Matejo Koler iz programa Urbane brazde smo se pogovarjali o prvi Semenski knjižnici pri nas.

Kje je slovenski česen?
V naših trgovinah danes praktično skoraj ni več slovenskega česna, čeprav je tega na domačih kmetijah še veliko.