setveni koledar

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Dobri in slabi sosedje na vrtu
Mislite, da je pravilo sajenja vrtnin po principu dobrega in slabega soseda brezpredmetno? Če se z vrtnarjenjem ukvarjate že dlje časa, potem veste, da temu ni tako. Poglejte, zakaj je za vrtnine pomembno, da imajo zraven sebe tisto, kar potrebujejo.

Kako začeti z delom na vrtu?
Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Kdaj začeti s sajenjem?
Čeprav je na koledarju še zima, smo z mislimi že v pomladi (tudi zaradi toplejšega vremena) in razmišljamo, kaj bomo sejali in sadili na vrtu. Vrtičkarji, ki imajo vrtove že več let, natančno vedo, kdaj začeti z delom, če ste svež lastnik ali najemnik vrta, pa zna biti začetek poln vprašanj in zmede.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu
Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.

Muhasto vreme se nadaljuje
Očitno bodo dela na vrtu morala znova počakati, saj prihaja nova ohladitev, ki bo spet prinesla dež. Če ste na vrt že posadili sadike, ki ne prenašajo dobro hladnih obdobij, potem jih le dobro zavarujte pred nizkimi temperaturami.

Vrtičkarji, zavihajte rokave!
Marec je za vrtičkarje izredno pomemben. Preberite si, katera opravila vas čakajo v tem mesecu in kaj vse morate v tem mesecu postoriti!

Preden se lotite dela na vrtu, morate vedeti ...
Topli sončni žarki, ki smo se jih razveselili po mrzli zimi, nas opominjajo, da v deželo prihaja pomlad, kar pomeni, da nas čaka tudi ogromno dela na vrtu. Za začetek je potrebno vrt pripraviti, si narediti načrt zasaditve, nekatere zeljenjadnice pa že lahko zasejemo v posode, da vzgojimo lepe in zdrave sadike. Zavihajte rokave in veselo na delo!

Kako vzgojiti zdrave sadike?
Pomlad je že skoraj tu in s tem tudi čas za delo na naših vrtičkih. Včasih je na naši zemlji raslo veliko zelja, ohrovta, cvetače, kolerabe, v zadnjih letih pa smo postali nekakšen 'solatni' narod.

Tako bo vrt lep, hkrati pa funkcionalen
Vrt marsikomu prinaša dodatno sprostitev, gibanje, pridelovanje lastne hrane in občutek, da imamo nekaj, kar je samo naše. V današnjem času se vedno bolj zavedamo pomena lokalno pridelane hrane, včasih pa pri vrtu potrebujemo le nekoliko pomoči, kako in kje začeti.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!
Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Kaj sadimo marca?
Nekateri menijo, da je dobro, da s presajanjem, s samo setvijo in s sajenjem začnemo čim bolj zgodaj, ker mislijo, da bodo tako prej prišli do vrtnin. To ni samo mit, temveč s tem vrtninam dejansko škodijo. Prehitro presajanje v hladno, še ne dovolj ogreto zemljo, ne bo pospešilo zgodnosti pridelka, temveč bomo s tem povzročili le to, da se bodo vrtnine v hladni zemlji dlje časa mučile. Pridelka pa na koncu ne bo, vsaj ne v takšni meri, kot si želimo.

Paprika
Paprika izvira iz Srednje oz. Južne Amerike, v Evropo so jo prinesli v 16. stoletju.

Fižol nizki
V naše kraje je, danes najbolj poznana stročnica, prišla razmeroma pozno, šele po odkritju Južne Amerike.

Koleraba
Koleraba izvira iz severnoevropskih in sredozemskih obmorskih krajev.

Kolerabica
Kolerabica je ena najmlajših članic iz družine kapusnic.

Sladka koruza
Koruza izvira iz Mehike, kjer so jo pridelovali že 4000 let pred Kristusovim rojstvom.

Peteršilj
Peteršilj izvira iz Sredozemlja, prvotno je služil celo kot okrasna rastlina.

Grah
Grah je že zelo stara vrtnina.

Cvetača
Izvor cvetače ni znan, znano je le, da so pred več kot 300 let v Angliji gojili neko slabšo vrsto cvetače.

Čebula
Čebulo so poznali v Egiptu že 3000 let pred našim štetjem.

Bučke
Bučke izvirajo iz orjaških buč, ki so doma v Južni Ameriki, Mehiki in Zahodni Indiji.

Brokoli
Brokoli je zelena različica cvetače, ki ima izrazitejši okus in vsebuje tudi več vitaminov kot cvetača. S pridelavo brokolija so začeli v Italiji.

Prijavite se in si zagotovite bogat pridelek
Na srečo se vedno več ljudi zaveda pomena uživanja zdrave in ekološko pridelane hrane, predvsem svežega sadja in zelenjave. Navkljub široki izbiri ekološko pridelane zelenjave se pravi vrtnarji strinjajo, da je edina prava, neoporečna in energetsko polna le tista hrana, ki jo uporabnik pridela sam. Če bi tudi vi radi gojili lastno zelenjavo, a nimate vrta, še ni vse izgubljeno. Zelenjavo pa tudi sadje in zelišča namreč lahko gojite na balkonu v koritih ali modularnih vrtovih, lahko pa vrt tudi najamete. Preverite, kaj vse morate vedeti, preden naredite svoje prve vrtnarske korake.

Naredivrt.si - brezplačna aplikacija za izris zelenjavnega vrta
Vrtnarjenje je vse bolj popularno, bodisi zaradi večje ekološke zavesti ali pa gospodarskih razmer. Najtežji in najpomembnejši korak za uspešno vzgojo zdrave, domače in okusne zelenjave pa je dober načrt vrta, ki upošteva število potrebnih rastlin, sadilne razdalje, kolobar, dobre sosede in mešane posevke. Zdaj ni več potrebno, da je tako naporen.

Bogastvo sveže zelenjave
Doma pridelana zelenjava je najboljša, saj vemo katero seme smo uporabili, kako smo jo gnojili in da v njej nismo uporabljali škropiv.

Rdeča pesa
Rdeča pesa izvira iz Azije in vzhodnega Sredozemlja.