Dominvrt.si

sezona 2

Smrekovi vršički so prava zakladnica zdravja

Sezona obiranja vršičkov je med aprilom in začetkom junija. Ko jih nabirate, naj bodo dolgi do približno 2 cm, pazite pa tudi, da niso prekratki. Najbolje je, če jih nabirate, ko se rosa že posuši.

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali

V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

Vrtno pohištvo pozimi: Kako podaljšati njegovo življenjsko dobo?

Sezona žara, kave na prostem in poležavanja pod jablano se je končala. Zunaj je hladno in deževno, dnevi so krajši in tema nas prehitro prežene v notranjost. Če imate pergolo, lahko sezono na prostem podaljšate še za nekaj časa. Toda kako bo zima vplivala na vaše vrtno pohištvo?

Posnetek, ki razkriva, kako hitro rastejo jurčki

Ste se kdaj vprašali, kako hitro rastejo gobe? Je res, da zrastejo 'čez noč'? Čeprav se zdi, da se gobe pojavijo nenadoma, njihova rast dejansko poteka postopoma, zgolj bolj intenzivno kot pri nekaterih drugih rastlinah.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu

Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

Poznate okro ali bamijo?

Ob pogledu na čudovite okrine cvetove marsikdo najprej pomisli na hibiskus, kar ni naključje, saj okra ali bamija, kot jo tudi imenujemo, spada prav v družino hibiskusa! Ta zanimiva rastlina z užitnimi plodovi, ki po obliki spominjajo na feferone, je pri nas še precej nepoznana. Pa veste, kako jo gojimo in zakaj se uporablja?

Toliko gob lahko naberete, da vas ne doleti kazen

Čeprav na družbenih omrežjih še ni poplave fotografij 'gobarskih ulovov', pa lahko v naših gozdovih, poleg goznih jagod, borovnic in pa dišečega bezga, najdete tudi prve poletne jurčke, lisičke in druge užitne gobe.

Naberite jih zdaj, da vam pozimi ne bo žal

Ste tudi vi med tistimi, ki ob prehladu prisegajo na domač sirup iz smrekovih vršičkov? Če si želite letošnjo jesen lajšati simptome prehlada ali okrepiti imunski sistem z domačim zvarkom, potem je zdaj zadnji čas, da se lotite priprave.

Prihaja nova sezona Kuhinje na kolesih, podali se bomo na Koroško

Na POP TV prihaja nova sezona kuharsko-etnološke oddaje s primesmi turizma, ki jo bo vodil Matevž Šalehar Hamo.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!

Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

Poznate vinsko bučo?

Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!

Raste v listnatih in mešanih gozdovih, našli pa jih boste tudi na travniku. Poleg jurčkov in lisičk jih v Sloveniji najraje nabiramo. Že veste o kateri gobi je govora?

Recept za bezgov liker: okrepil bo imunski sistem in dvignil raven železa v krvi

Bezgove jagode zorijo septembra, iz teh zdravih temno modrih sadežev pa lahko pripravimo marmelado, liker, vino in morda najbolj priljubljen pripravek - sirup, recept, za katerega vam v nadaljevanju razkrivamo recept.

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali

'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Veste, kakšna so pravila gobarjenja?

Glede na pokritost z gozdovi je Slovenija relativno bogata tudi z gobami, kar pomeni, da je med nami velik odstotek ljubiteljskih gobarjev, žal pa je vmes veliko takih, ki ne upoštevajo zlatih pravil gobarjenja. S tem pa škodijo ne le sebi, ampak tudi naravi. V nadaljevanju si zato preberite, kaj mora vedeti vsak gobar, preden se odpravi v gozd.

To gobo zagotovo poznate!

Jesenski goban, goba, ki največkrat sliši na ime jurček ali smrekovec, je pri nas izjemno cenjena. Nabiramo jo prav v tem času. Vreme je gobarjem in ljubiteljem gob več kot naklonjeno, zato so jurčki že pokukali na plano. Kaj moramo vedeti o njih?

Pozor, če živite v starejši stanovanjski hiši

Živite v starejši večstanovanjski zgradbi, ki je potrebna prenove? Potem lahko razmislite o prijavi na zanimiv razpis, kajti Eko sklad je objavil dva nova javna razpisa za pilotne projekte celovite prenove večstanovanjskih stavb. Poglejte, kdo se lahko prijavi.

Podeželje je postalo njen dom

Natalija Bratkovič, vedno nasmejana, odločna voditeljica, je ponosna, da je del Kmetije, tudi zato, ker ji oddaja omogoča, da je takšna, kot je tudi v resnici – klepetava, radovedna, nasmejana, a hkrati tudi resna, stroga, zahtevna in skrivnostna.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Ganljivo: prenova hiše družine Ržen nas je pustila odprtih ust

Dom družine Ržen je bil potreben resnično temeljite prenove od tal do stropa, dodatnega nadstropja, celo fasade in izoliranja podstrešja. Mojstri so takoj vedeli, da jim prenova ne bo uspela v zadanih petih dneh, a vsa dela so jim vseeno uspela v neverjetnih devetih dneh. Srčna družina Ržen je končno dobila topel, hkrati pa varen dom, vreden življenja!

Triki, s katerimi lahko prihranite pri ogrevanju

Ne glede na to, kako ogrevate vaš dom – olje, plin, elektrika ali pa na drva, pred vami je nekaj odličnih načinov, s katerimi lahko prihranite pri ogrevanju.

Manjkati ne sme na nobenem pikniku!

Pa smo le dočakali težko pričakovano sezono piknikov! Če želite svoje goste, ki so že malce naveličani čevapčičev in klobasic, resnično navdušiti, potrebujete le dobro voljo, 'ornk' žar, kakšen nov recept in seveda kakovostne sestavine, ki jih začinite s ščepcem ljubezni.

Tako lahko tudi vi pomagate družinam iz Delovne akcije!

Ko spoznavamo žalostne zgodbe družin, ki jim Ana Praznik s svojo ekipo pridnih mojstrov v sklopu oddaje Delovna akcija prenavlja domove in na tak način vrača vero v boljši jutri, tudi Slovenci pokažemo, da znamo stopiti skupaj, ko je to zares treba. Pogosto nas sprašujete, kako jim lahko pomagate tudi vi in zdaj je to tudi mogoče.

Prijavi se na novo sezono Delovne akcije!

Težke življenjske zgodbe ob sobotnih večerih nemalokrat izzovejo solze v naših očeh. Marljiva in izredno predana ekipa Delovne akcije, z voditeljico Ano Praznik na čelu, iz tedna v teden premika meje nemogočega in s prenovami osrečuje ljudi. Tukaj je neverjetna priložnost, ki je ne gre zamuditi. Druga sezona je še v polnem teku, mi pa že zbiramo prijave za tretjo sezono te priljubljene oddaje, katere ekipa se enostavno ne misli ustaviti. Pomaga lahko tudi vam!

Ana Praznik: ’Moje življenje je bilo sanjsko!’

Ana Praznik tudi to soboto s svojimi pridnimi mojstri Delovne akcije nadaljuje karavano po Sloveniji, tokrat pa se bodo ustavili v sončni Novi Gorici. Tam jo čaka nova pretresljiva življenjska zgodba, ki se je začela kot pravljica, nato pa nenadoma sprevrgla v nočno moro.

Ana ujela fante med delom, kaj pa bo delal Bojan?

To soboto ob 21.00 se na POP TV vrača Delovna akcija, oddaja, ki ogreje srce in dokazuje, da ljudje radi pomagamo drug drugemu in da je vse lažje, če ti nekdo ponudi pomoč.

Prenove, o katerih zdaj govori vsa Slovenija

Zaključila se je prva sezona oddaje Delovna akcija, v sklopu katere je najbolj srčna ekipa v Sloveniji z Ano in Bojanom na čelu devetim družinam ne le prenovila domove, ampak jim je spremenila življenja na bolje in vrnila upanje v lepšo prihodnost.

V tujino z ljubljenčkom? To morate vedeti!

Če ste med tistimi, ki se radi odpravijo na dopust z ljubljenčkom, preverite, kaj glede tega določa zakonodaja. Katere dokumente morate imeti s seboj? Kako je, če potujete znotraj EU, kako če izven EU?

Tako nad klope!

Z dvigom temperatur se je začela tudi sezona klopov, ki je zdaj že v velikem razmahu. Kako se zaščititi pred klopi? Kako ga pravilno odstraniti? Na kaj moramo biti še posebej pozorni?

Morali bi jo pogosteje gojiti

V 8. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka podrobneje predstavili vrtno lobodo, rastlino, ki jo bomo težko našli v trgovinah. Lahko pa jo posejemo na vrtu, bodisi za okras bodisi za uživanje. Najbolj priljubljena je pripravljena kot špinača.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860