sezona klopov

Je pametno, da pes spi v naši postelji?
Obstajajo ljudje, ki imajo psa z določenim namenom, največkrat za čuvanje hiše ali pa na primer lovci za sam lov. Priznali ali ne, psi so bili v preteklosti obravnavani predvsem kot nekakšno 'delovno orodje', s katerim so si ljudje pomagali pri vsakdanjih, zahtevnih in malo manj zahtevnih opravilih. Takšno dojemanje psov pa v današnjih časih izpodriva dejstvo, da smo ljudje začeli na psa gledati tudi in predvsem kot na družinskega člana. Nekateri gredo celo tako daleč, da s svojim kosmatincem spijo v isti postelji. Ali je to pretiravanje ali ne, kakšna so realna dejstva in kaj so zgolj miti, si bomo pogledali v nadaljevanju.

Najboljša doma narejena zaščita proti klopom
S toplejšimi temperaturami se je začela tudi sezona klopov. Stroka, poleg trenutnih ukrepov, ki so še vedno v veljavi, svetuje povečano previdnost, zaščitimo pa se tudi z naravnimi repelenti, ki jih izdelamo sami doma.

Poglejte, katera eterična olja so primerna za živali
'Če lahko pomagamo sebi, zakaj ne bi tudi svojim kosmatim in manj kosmatim,' mi je v pogovoru zaupala Petra ter pojasnila, da v želji, da jim ne bi škodovala, ampak jim varno pomagala, začela prebirati literaturo, preučevati klinične raziskave in prišla do zaključka, da marsikatero eterično olje, rastlinsko olje, po katerem ljudje pogosto posegamo, ni ravno primerno za uporabo na živalih.

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni
Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

V teh dneh pazljivo pri gibanju v naravi
Infektolog Franc Strle opozarja, da so se letos že pojavile okužbe, ki jih prinašajo klopi. Zaradi omejenega delovanja zdravstvenih ustanov, ki so trenutno usmerjene v zajezitev novega koronavirusa, je zato še posebej pomembno, da se v naravo, še posebej v gozd, odpravimo v primernih oblačilih in da se ob prihodu domov temeljito pregledamo.

Tako nad klope!
Z dvigom temperatur se je začela tudi sezona klopov, ki je zdaj že v velikem razmahu. Kako se zaščititi pred klopi? Kako ga pravilno odstraniti? Na kaj moramo biti še posebej pozorni?

Pozor, klopi na vas prežijo tudi na domačem vrtu!
Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Imate psa ali mačko? Pozor!
Zunanji zajedavci, predvsem bolhe in klopi, so zelo pogosta nadloga naših ljubljenčkov, žal pa se lastniki premalo zavedamo, kako zelo so te majhne živalice nevarne ne samo za zdravje psov in mačk, pač pa tudi za naše zdravje. Povzročajo namreč številne kožne nevšečnosti in prenašajo nevarne bolezni, zato je izrednega pomena, da za naše štirinožne prijatelje izberemo varno in učinkovito zaščito.

Zaščita pred klopi na vrtu
Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Kdaj je klop za psa najbolj nevaren?
Sezona klopov se začne zgodaj spomladi in traja vse do pozne jeseni. Prebivajo v grmičevju in visoki travi, v nevarnosti, da ga dobijo, so seveda tudi psi, ki se veliko gibljejo po gozdnih površinah. V Sloveniji živi 15 vrst klopov, pri naših psih pa najdemo predvsem klope vrst Ixodes ricinus in Rhipicephalus sanguineus, medtem ko so najpogostejše klopne bolezni, ki se pojavljajo pri psih v Sloveniji, borelioza, anaplazmoza in babezioza.

Zaščita psov in mačk pred klopi
Z lepšim vremenom se začenja tudi sezona klopov, ki lahko pasji popoldanski sprehod ali mačjo igro v travi zaznamujejo z dolgotrajnim okrevanjem zaradi zelo nevarnih klopno prenosljivih bolezni. Zato nikakor ni odveč priprava na nove gozdne in travniške izzive vaših ljubljenčkov.