siva plesen

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Vam letos uspevajo?
O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

Tako se znebite kumarične plesni
Je tudi vaše kumare napadla pepelasta plesen? Prepoznate jo po belih madežih, ki se pojavijo na listih kumar.

Plesni v prostoru se znebimo z rednim beljenjem sten
Plesen je zagotovo nekaj, kar vzbuja strah in trepet vsakega lastnika ali najemnika stanovanja. Ne le, da je, milo rečeno, precej neprivlačna na pogled, povzroči lahko tudi hude zdravstvene težave in poškoduje stene vašega stanovanja. V veliki meri je ta pojav sicer povezan s slabim prezračevanjem, a za dom brez plesni je pomembno tudi redno beljenje sten. Poglejmo, kateri so še drugi razlogi, zaradi katerih bi morali svoje stanovanje prebeliti pogosteje.

Čas je za obiranje kivija
November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?
Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode
Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Vrt in pogoste poletne bolezni
V poletnem času se zelo veliko rastlin okuži s plesnijo, s katero se rastline okužijo zaradi različnih gliv, ki so v zraku in zemlji okoli nas. Na zunanjih rastlinah se najpogosteje pojavljajo proti koncu rastne dobe, predvsem ob toplih dnevih, hladnih nočeh in brezvetrju.

Mojstri so družini Ciglar ustvarili topel in varen dom
Delovna akcija s pridnimi, srčnimi in predanimi mojstri ter ljubeznivo Ano preprosto ne neha presenečati. V tokratni že 11. oddaji smo spoznali družino Ciglar. Suzana, mama samohranilka, je živela v hiši z zastarelim pohištvom, vlago in plesnijo ter popolnoma nefunkcionalnimi prostori. Ko smo videli prijazne ljudi z velikim srcem, a ne tako srečno življenjsko zgodbo, so se nam na obraz spet prikradle solze. Tokratna obnova ni bila tako zahtevna, a mojstri so spet opravili odlično delo. Poglejte si, kakšno je bilo domovanje družine Ciglar pred prenovo in kako je videti danes.

Mojstri poskrbeli za še eno osupljivo prenovo!
Vsako soboto lahko spremljamo ekipo Delovne akcije, ki iz oddaje v oddajo premika meje mogočega. Ob predanosti voditeljice Ane in mojstrov, ob zgodbah in izzivih, s katerimi se posamezniki in družine soočajo, nemalokrat potočimo kakšno solzo. V osmi oddaji smo imeli priložnost spoznati družino Pećaranin. Zakonca, katerima ljubezni in spoštovanja ne manjka, soočata pa se s hudo boleznijo. Tudi njima je ekipa ustvarila nov dom, kjer bosta lahko poleg ljubezni in predanosti čutila še varnost in preskrbljenost. Poglejte si delo mojstrov v tokratni že osmi oddaji in fotografije, ki vas bodo naravnost osupnile.

Prepoznajte simptome bolezni
Čeprav imajo ribe naravno sposobnost obrambe pred infekcijami, pa se tudi njim lahko zaradi različnih dejavnikov upočasni delovanje imunskega sistema in zbolijo. Če imate doma akvarij, bodite pozorni na to, kako se obnašajo vaše ’ljubljenke’ in čim prej ukrepajte.

Zaščita posodovk pred mrazom
Korenine rastlin, ki jih sadimo v posode, so večinoma bolj podvržene mrazu, saj jim cvetlični lonec ali korito pozimi ne zagotavlja dovolj toplote. Poleg tega posodovke potrebujejo tudi počitek, zato je pomembno, da jih z balkona ali terase pravočasno preselimo v notranje prostori, kjer tudi ustrezno poskrbimo za njih.

Pomoč oslabljeni trti
Avgusta nastopi čas zorenja, ko se rdeče sorte začnejo barvati, bele pa mehčati. Za boljši pridelek lahko zlasti avgusta še marsikaj postorimo, strokovnjak Kluba Gaia Davor Špehar pa nam svetuje še, kaj storiti, če našo trto oslabijo vremenske nezgode.

Varstvo pelargonij in surfinij
Pelargonije in surfinije so pri nas že dolgo ene najbolj priljubljenih balkonskih rastlin, ravno njihova razširjenost pa je vzrok, da jih napadajo številne bolezni in škodljivci. Preberite si nasvete strokovnjakov o tem, kako odstraniti nadlogo in uživati v zdravih cvetovih.

Nagelj - več kot roža!
Nežni, odporni in enostavno čudoviti. So ene najstarejših gojenih rastlin, njihovo lepoto pa naj bi občudovali že v antični Grčiji in Rimu. Oglejmo si pobliže te kapriciozne lepotce.