slabo vreme

Zimska zelenjadnica, ki jo morate imeti na svojem vrtu
Listnati ohrovt je priljubljena zimska zelenjava, uporabna na mnogo načinov – v solatah, zelenjavnih napitkih, juhah in še marsikje. Je sorodnica zelja, zato po okusu rahlo spominja nanj, vendar njegovi ohlapni, pokončni listi z valovitimi robovi za razliko od zelja ne tvorijo glave. Poglejmo, kakšne pogoje potrebuje za rast.

S temi nasveti boste zanesljivo ubežali turobni megli
Megleno in mrzlo jutro, vi pa hrepenite po sončku. Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako preveriti, do kam sega megla oziroma oblačnost, da boste lažje našli lokacijo, kjer se boste naužili toplega sonca.

Do teh težav lahko pride, če gradite pozimi
Med številnimi nasveti, ki jih boste prejeli, ko se pogovarjate o možnosti gradnje novega doma, je ta, da hiše ne smete graditi v zimskih mesecih. Kot velja za večino brezplačnih nasvetov, je tudi vrednost tega precej majhna. Čeprav lahko pride do določenih težav, to ne pomeni, da gradnja pozimi ne more biti izpeljana kakovostno.

Vam letos uspevajo?
O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

Element, ki je ključen za prijetno hladen dom
Energetsko učinkoviti domovi – tako novi kot obstoječi – za ohranjanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih potrebujejo učinkovito prezračevanje. Ker fizično prezračevanje ni dovolj, je v sodobnih bivanjskih okoljih nujen kakovostni prezračevalni sistem, ki skrbi za reden dotok svežega zraka in odstranjuje tisto, česar ne želimo: ogljikov monoksid, vonjave, prašne delce, vlago in podobno.

Ali veste, kaj je oka?
Poznate to majhno korenasto zelenjavo, ki izhaja iz Peruja in spominja na krompir? Gre za oko ali andski krompir, kot mu tudi pravimo pri nas. Najbolj pogosto ga zasledimo v Boliviji in Peruju, precej znan pa je tudi na Novi Zelandiji. Ker ima pred krompirjem resne prednosti – nima namreč znanih škodljivcev ali bolezni – pa postaja vedno bolj poznan tudi v drugih delih sveta.

Zato bi morali pozimi spati pri odprtem oknu
Ko vreme postaja vse hladnejše, je neizogibno, da si želimo v svojem domu čim več udobja in topline, tudi med spanjem. V zimskih mesecih tako pogosto hrepenimo po prijetnem občutku, ko zaviti v odejo ležimo v topli postelji. A čeprav je to prijetno, strokovnjaki razkrivajo, zakaj bi morali tudi pozimi spati pri odprtem oknu.

V prihodnjih dneh pričakujemo padec temperatur, zato zaščitite svoje rastline
Večjemu delu države v prihodnjih dneh grozi spomladanska pozeba. V preteklih 30 letih je sicer predvsem sadjarsko panogo v Sloveniji prizadelo več kot deset pozeb.

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah
Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Ciklama: Sobna rastlina, ki nas pozimi razveseli s cvetovi
Pozimi se hitro stemni, vreme je pogosto temačno in sivo. Sami moramo najti način, kako vključiti več barv v svoj vsakdan. Sobne rastline, ki cvetijo v tem času, so lahko ogromna popestritev, ki pripelje nasmeh na usta.

Kako preživeti lepe prvomajske praznike, kljub slabemu vremenu?
Prihajajo težko pričakovani prvomajski prazniki, v času katerih si želimo malce oddahniti, preživeti dneve v naravi s svojimi najbližjimi in se podružiti s prijatelji.

Megla ni vedno enaka oziroma niso povsod enaki vzroki zanjo
Ena od tem našega vsakdana je gotovo vreme. Konec koncev določa, kako se bomo oblekli, ali bomo na pot vzeli dežnik, celo ali bo gneča na cesti še večja kot običajno. V zimskem času za jutranjo rekreacijo poskrbi zapadli sneg, v hladnejšem delu leta pa svojo neprijazno sivo podobo pokaže tudi megla. Ta je kljub svoji sivini »privlačna« za marsikaterega fotografa.

Od pletenic do letečih zmajev in pisanih lobanj: različni običaji ob dnevu spomina na mrtve
Pred dnevom spomina na mrtve mnogi hitijo z urejanjem grobov, izbiranjem cvetja in sveč. Na tak način se pokojnih spominjajo v številnih državah. A v določenih kulturah imajo tudi svoje posebne običaje ob tem prazniku. Preverili smo, kakšne.

Kaj je permakultura?
Med vrtičkarji je vedno bolj pogosta beseda permakultura. Toda kaj pomeni ta beseda ter kako se sploh lotimo tega? Poklepetali smo z doktorico znanosti Ano Vovk Korže, ki nam je razložila, kako se tega lotiti.

Zakaj si je ne bi omislili na domačem vrtu?
Tokrat vam predstavljamo murvo, ki je pri nas precej neznana, a obrodi sočne sadeže, ki naj bi preprečevali staranje organizma in pomagali v boju s številnimi boleznimi. Razmislite, ali si je ne bi morda posadili na domačem vrtu ...

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni
Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Svoj poklic je združil z rastlinami in ustvaril hudomušen 'rastlinski strip'
Marko Rop je ilustrator, sicer pa človek, ki ga zanima res veliko različnih področij in ima temu primerno veliko hobijev. Eden od njegovih konjičkov je povezan tudi z ljubeznijo do sobnih rastlin.

8 supermoči, ki jih imajo psi
Psi pred nami začutijo, da se bliža nevihta, včasih so boljši diagnostiki kot zdravniki, tukaj je še njihova empatija ... Vse to in še več si lahko preberete v članku, ki predstavlja, kako posebni so naši kosmati štirinožci.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?
Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

Tudi januarsko vzdušje naj bo veselo
Po tem, ko smo pospravili decembrske luči in okrasje, se lahko dom kar naenkrat zdi temačen in pust, saj so zimski dnevi kratki in vreme je pogosto mračno. Za povrh se slabše počutimo zaradi pandemije, ki nas je prizadela. Lahko vendarle kaj storimo, da bi se med štirimi stenami vzdušje vsaj malo izboljšalo?

Tu je navdih za toplo jesensko in zimsko dekoracijo
Dekoracijo doma je priporočljivo nekoliko prilagoditi letnemu času. Jesen in zima predstavljata hladnejši del leta. Zaradi tega je zdaj dobro domovanje narediti nekoliko toplejše in domačnejše. Tako se bomo prezebli z večjim veseljem zatekli med svoje štiri stene. Tu bomo lahko uživali in se res sprostili.

Zavržene živali v času epidemije - smo tudi pri nas opazili porast zaradi virusa?
V tujini, predvsem na Kitajskem in tudi v Italiji, so ljudje množično zapuščali svoje domače živali in jih tako rekoč puščali na cesti, saj so na začetku novonastalega koronavirusa mislili, da se ta prenaša prek njih. Glede tega v medijih še danes krožijo različne novice, ljudje pa ne vedo več, kaj je res in kaj ni. Hkrati lahko na tujih spletnih straneh beremo o vzpodbudnih in lepih vesti, o trendu posvojitev živali med karanteno, s katero se trenutno sooča prav cel svet. Za odgovore, kako je s trenutno situacijo in dogajanjem glede tega pri nas, smo se obrnili na tri slovenska zavetišča, nekaj odgovorov pa ponuja tudi Veterinarska fakulteta.

Pomembno spomladansko opravilo, na katerega ne pozabite
Ste vedeli, da je za čiščenje oken bolj primeren oblačen, a suh dan? Za čiščenje pa tudi ne potrebujete profesionalnega čistilca, držite se le nekaj spodnjih nasvetov.

Kako naravno pregnati neprijetne vonjave?
Najprej poskrbite, da je čim manjša možnost, da neprijetne vonjave nastanejo. Redno čistite in pospravljajte ter dom zračite. Poleg tega obstaja še nekaj načinov, kako lahko naravno in preprosto prostore, v katerih bivate, odišavite ali neprijetne vonjave vsaj nevtralizirate.

Čebelarji pričakujejo slabo letino
Slovenski čebelarji pričakujejo slabo letino medu. Po ocenah Čebelarske zveze Slovenije bo letos pridelava na panj dosegla le dobro tretjino dolgoletne povprečne pridelave, ki se upošteva pri izračunu pavšalne ocene dohodka na panj. Čebelarji zato od države pričakujejo pomoč za nastalo gospodarsko škodo.

Poskrbite, da bo tudi vaš vrt poleti obarvan rumeno
Bi želeli, da poleti vaš vrt krasijo čudovite sončnice? Kmalu bo čas za setev, zato si v nadaljevanju preberite nasvete vrtičkaric Tine in Metke, da bodo vaše sončnice lepe, zdrave in bogate s semeni.

Pri nas dokaj nepoznana, a izjemno okusna in zdravilna
Tina in Metka se težko upreta tradiciji, zato na njunem vrtu rasteta tudi lipa in murva, o katerih bo govora v 13. oddaji tretje sezone Vrtičkanje. Tokrat vam predstavljamo murvo, ki je pri nas precej neznana, a obrodi sočne sadeže, ki naj bi preprečevali staranje organizma in pomagali v boju s številnimi boleznimi. Razmislite, ali si je ne bi morda posadili na domačem vrtu ...

Previdno pri kurjenju!
Kakovost zraka v Sloveniji je bila lani slabša kot leto prej. Glavna težava poleti je ozon, pozimi pa prašni delci. Glavni vir slednjih so individualna kurišča, zato okoljsko ministrstvo poleg ukrepov Eko sklada prebivalcem med drugim priporoča, naj ne kurijo lesa, če imajo druge možnosti ogrevanja, in naj ne kurijo na prostem.

Sveče za 1. november- letos nam ni mar za slabo vreme!
Svečarstvo Jurkovič letos uvaja inovativno zaščito sveč proti dežju. Izdelali so namreč poseben sistem rain stop, ki nagrobne sveče ščiti pred meteorno vodo, ki je pogosto razlog, da te ne dogorijo do konca.