slovenski kmetje

Žiga Bonča: 'Bowie mi je polepšal življenje'
Posvojitev psa iz zavetišča je velika odgovornost, ki pa se je mlad, a že precej izkušen novinar informativne oddaje 24ur, Žiga Bonča ni ustrašil. Pred časom sta se namreč s partnerko odločila, da v svoj dom sprejmeta kužka, ki sta ga poimenovala Bowie. Preberite, kaj nam je zaupal o svojem ljubljenčku in zakaj svetuje, da se – tako kot priznava sam, v posvojitev živali ne zaletimo brezglavo in s preveč čustvi.

Se bomo predramili?
Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje
Tu je mesec junij, prvi poletni mesec. Koledarsko bomo sicer v poletje zakorakali 21. 6, no, meteorološko pa se to zgodi že prvega v šestem mesecu in vedno traja do zadnjega avgusta.

Privoščite si jo brez slabe vesti
Tudi v Sloveniji vse bolj posegamo bo ekološko pridelanih in bolj zdravih živilih, pri katerih ima pira pred navadno pšenico vsekakor prednost. Pridelava tega vse bolj priljubljenega žita je v porastu tudi zato, ker je odpornejša proti boleznim in škodljivcem ter vremensko manj občutljiva.

V Luciji brezplačna uporaba tržnice za kmete-prodajalce kmetijskih pridelkov ter proizvodov lastne pridelave
Vsi kmetje in lokalni pridelovalci, ki prodajajo svoje kmetijske pridelke in živila, bodo lahko brezplačno koristili tržnico v Luciji in Piranu.

Kmetijsko ministrstvo izpostavlja pomen poklicev s svojega področja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob začetku novega šolskega leta izpostavilo pomen poklicev s področja, ki ga pokriva. Ob tem si želijo, da bi bilo mladih, ki se odločajo za poklice, povezane s kmetijstvom, podeželjem, proizvodnjo hrane, hortikulturo, naravovarstvom, gozdarstvom in živinorejo, še več.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Maj: mesec slovenskega mleka
Največje slovenske mlekarne opozarjajo, da je pojav pandemije covid-19, ki je med drugim povzročil izvozno negotovost, zelo vplival na stabilnost slovenske mlekarske verige. Ta se odraža v viških mleka, ki negativno vplivajo na vse člene v mlekarski verigi, še posebej na slovenskega kmeta. Zato slovenske mlekarne in trgovci pod sloganom Slovensko mleko nas povezuje v maju organizirajo mesec slovenskega mleka.

Sezonski delavci bodo plačani najmanj 5,16 evra na uro
V soboto, potem ko je ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec pred kratkim pozvala na pomoč pridelovalcem hmelja, sadja in zelenjave, ki so ostali brez tujih sezonskih delavce, je začela veljati odredba, po kateri bruto urna postavka za začasno ali občasno delo v kmetijstvu ne sme biti nižja od 5,16 evra. Prav ta znesek pa je sprožil burne odzive.

Sindikat kmetov vlado poziva k dopolnitvam in spremembam
Sindikat kmetov je včeraj na vlado RS naslovilo poziv na tehten razmislek o predlaganih ukrepih. Ti so, čeprav na prvi pogled ne deluje tako, kot trdijo v sindikatu, nezadostni.

Spodbujanje lokalne samooskrbe je bistvenega pomena
V vedno hitrejšem tempu življenja se zdi, da imamo vse na dosegu rok. Samoumevno je, da imamo na policah v trgovini na razpolago svežo zelenjavo in sadje, še bolj samoumeven pa je tisti kos mesa, ki ga imamo tako radi na svojem krožniku. Če kdaj, smo sedaj, v času krize, vsi pomislili na tiste, ki za to skrbijo. Preproste kmete, ki vedno znova skrbijo, da vsa živila in vsi produkti dejansko lahko pristanejo na našem krožniku, in vse tiste, ki so v ta proces vključeni.

Za lastnike kmetijskih zemljišč ostaja meja odprta
Vlada je na včerajšnji 6. dopisni seji sprejela Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo iz Italijanske republike zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni, ki pa v nasprotju s poročanjem nekaterih domačih medijev, ne velja za dvolastnike, ki imajo svoja zemljišča na obeh straneh državne meje.

Kmetje se držijo za glave
Večja količina dežja letos ne greni počitnic le vsem tistim, ki so pričakovali sončne dni, da bi uživali ob morju. Negativne učinke prepogostega deževja čutijo predvsem slovenski kmetje.

Kmetijska suša na jugovzhodu že drsi v ekstremne razmere
Lokalne padavine so ponekod sicer popravile stanje vodne bilance površinskega sloja tal, a kmetijska suša se od aprila predvsem na jugovzhodu države močno zaostruje. Na Dolenjskem, delu Posavja (Krško-Brežiško območje) in v delu Bele Krajine stanje površinskega sloja tal tako že od sredine junija drsi v ekstremne sušne razmere, opozarjajo na Arsu.

Kmetom na voljo 12 milijonov evrov ugodnih posojil
Slovenski regionalno razvojni sklad je objavil tri razpise, ki kmetom namenjajo skupno 12 milijonov evrov ugodnih posojilnih sredstev. Gre za razpis za začetne investicije na področju kmetijstva in gozdarstva, za predfinanciranje projektov kmetijskih gospodarstev z že odobrenimi evropskimi sredstvi in za reprogramiranje posojil v prirejo mleka.

Istrski kmetje že čutijo posledice suše
Do zdaj precej sušno poletje v Slovenski Istri se že pozna tudi na kmetijskih pridelkih. Najbolj prizadete so plodovke, kot sta paradižnik in paprika, pa tudi jajčevec. Dež pa bi bil dobrodošel tudi za zimsko-jesensko proizvodnjo zelenjave, ocenjuje predsednica Kmetijske zadruge Agraria Jožica Bolčič. Nevšečnosti blažijo s kapljičnim namakanjem.

Ta teden so v ospredju čebele
V Evropskem parlamentu v Bruslju se je včeraj začel Evropski teden čebel, v okviru katerega se bo zvrstila vrsta strokovnih srečanj in razprav, ki se jih bodo udeležili tudi slovenski čebelarji. Med drugim bo posvečen pomenu čebel v povezavi z biotsko raznovrstnostjo. Dogodek bo tudi priložnost za promocijo slovenske pobude za Svetovni dan čebel.

Kje je slovenski česen?
V naših trgovinah danes praktično skoraj ni več slovenskega česna, čeprav je tega na domačih kmetijah še veliko.

Mali kuhinjski vrt
Pri nas znan kot 'gartlc', v Franciji kot 'potager', v angleščini kot 'kitchen garden'. Gre za manjši vrt v neposredni bližini hiše, kjer vzgojimo vse najnujnejše za kuho in tudi okrasitev doma. Zakaj ne bi to sezono poskusili tudi vi ter z njim predvsem prihranili? Preberite!