Dominvrt.si

slovenskih

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?

Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji

Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Slovenska igralka doživela že tretjo izgubo v zadnjem letu

Slovenska igralka Tanja Ribič že leta navdušuje tako v številnih slovenskih filmih kot tudi na gledaliških odrih. Toda kadar ne blesti na rdeči preprogi, je v zasebnem življenju precej preprosta oseba, ki med drugim obožuje živali. Ravno eden izmed njenih ljubljenčkov pa je razlog, da te dni ni najbolj nasmejana.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?

Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah

V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Zdaj lahko ujamete še zadnji vlak za sejanje te rastline

Vrtnarji smo s sajenjem lahko aktivni tudi jeseni, ne le v spomladanskem času. Tako lahko jeseni posejemo določene rastline, ki nas bodo razveselile spomladi.

To je kruta realnost slovenskih zavetišč

Prostorska stiska, pomanjkanje finančnih sredstev in preobremenjeno osebje, na drugi strani pa vedno več zavrženih živali – to je kruta realnost slovenskih zavetišč. Kljub grozljivemu stanju se oskrbniki, od katerih je velik del tudi prostovoljcev, ki za svoje delo v zavetišču ne prejemajo nobenega plačila, vsak dan trudijo, da bi tem živali priskrbeli vsaj osnovno oskrbo in jim nenazadnje poiskali tudi nov topel dom.

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne

Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Iz mesta se je preselil na podeželje in ustvaril veliko zgodbo

Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

Kava – čarobni ali pogubni napoj?

Kava je v Evropo prišla iz Azije, natančneje iz arabskega sveta. Kavo naj bi za poživitev pil že Mohamed, kot zdravilo se jo omenja v arabskih medicinskih knjigah že v 10. stoletju. V 15. stoletju je v islamskem svetu kava postala splošno razširjena in priljubljena. Imenovali so jo vino islamskega sveta. V arabskem svetu so kaj kmalu ugotovili, da kava prinaša veliko dobička in so na vse načine preprečevali širjenje kave po svetu. To so počeli zelo prefinjeno. Nobeno zrno ni prečkalo meje, če ni bilo namočeno v vodi ali pa ožgano. Taka zrna namreč ne obrodijo.

Zato morate stara okna čimprej zamenjati

Okna so izjemno pomemben člen vsakega doma. Omogočajo stalen dotok svetobe v prostor, ga razsvetlijo in nudijo občutek stika z zunanjim svetom. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejšo zgradbo, so okna dolgoročna investicija, zato je pri izbiri potrebno upoštevati nekaj ključnih dejavnikov, ki vam bodo zagotovili izjemne prihranke ter kakovostno bivanje.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

To v resnici pomeni ime naše evrovizijske predstavnice

Nekateri se odločijo za posvojitev mačke ali psa, drugi izberejo nekoliko bolj eksotičnega domačega ljubljenčka, kot je kača ali kuščar, morda celo papagaj. A nič od naštetega se po nenavadnosti ne more primerjati z dejstvom, da pri nas živi okoli 40 ljudi, ki sobivajo s sokolom. V nadaljevanju preberite, kdo sploh so sokolarji, razkrivamo pa tudi, katera pevka je z njimi celo odraščala.

Ana Praznik razkrila, kako spretna je v resnici pri popravilih hiše

S priljubljeno voditeljico Ano Praznik smo se v ekskluzivnem intervjuju pogovarjali o letošnji sezoni oddaje Delovna akcija, ki se počasi zaključuje, Ana pa nam je vmes zaupala tudi, kaj njej pomeni dom in kako spretna je sama pri opravljanju hišnih popravil.

To pa je res neverjeten prizor iz slovenskih gozdov

Prizor, ki mu je bil priča zaposleni v družbi Slovenski državni gozdovi, ki gospodari z gozdovi v lasti države, je prava redkost. Med delom in čakanjem na tovornjak za prevoz lesa je namreč imel neverjetno priložnost opazovati kar tri rise, kako so brezskrbno raziskovali teren in ga označevali.

Bojana je na mestu vodje prenove zamenjal Jure

Pretekli dve oddaji se je ekipa Delovne akcije mudila v Hrvatinih, kjer so Ana, Bojan in pridni mojstri priskočili na pomoč Lii in Janu, ki sta po nenadni izgubi očeta ostala povsem sama v plesnivem in mrzlem stanovanju. Izzivov pri prenovi je bilo tudi tokrat veliko, dodatno se je zapletlo še, ko je Bojan sporočil, da je zbolel. Ana je zato vedela, da je treba stopiti v akcijo, saj ni mogla dovoliti, da ne bi izpolnili obljube, ki jo je dala mladima Primorcema. Le kaj je imela v mislih?

Tako pirhe barva Karim Merdjadi

Karim Merdjadi, priljubljeni sodnik iz oddaje MasterChef, nam je v ekskluzivnem intervjuju zaupal, kako praznuje velikonočne praznike, na kakšen način pobarva pirhe, priložil pa je tudi slike, na katerih se jasno vidi, kako je videti njegova praznična miza.

Katere kače so v Sloveniji strupene?

V Sloveniji živi 11 vrst kač, med katerimi so tri strupene – modras, navadni gad in laški gad. Ugriz teh kač je lahko nevaren za zdravje ljudi, a da bi odrasel človek umrl zaradi ugriza strupene kače iz naših krajev, je zelo majhna verjetnost, poudarja Damjan Grenc, dr. medicine. Kaj storiti, ko srečate kačo ali v primeru, da vas ta ugrizne?

Slovenska sorta krompirja, ki jo sadimo zdaj

Kar veliko sort krompirja je mogoče pri nas tako gojiti kot kupiti, ena od slovenskih pa se imenuje KIS slavnik ali samo slavnik. Je zelo zgodnja sorta, saj je mogoče pridelek v ugodnih pogojih pobrati že po 60 dneh, torej približno dveh mesecih. Slavnik se srednje dobro skladišči, tako da ga je mogoče uživati nekje do novega leta.

V času ogrevanja morate biti previdni

Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga ... Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom so zato pomembni reden pregled, vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.

Na Pokljuki opažena dva risa

Ris, ta samotni lovec, je del našega gozdnega ekosistema, a smo ga v preteklosti iztrebili. Zdaj se spet sprehaja po slovenskih gozdovih, toda ostaja najbolj ogrožena vrsta sesalca pri nas. In prav zato zavzeti posamezniki skrbno spremljajo njegovo populacijo, preučujejo njegovo vedenje in mu skušajo slediti. Po poteh risa se je odpravila tudi ekipa oddaje Svet.

Kako božična drevesa krasijo po svetu: jabolka, grilanda iz pokovke in brusnic, piškoti

Morda ste bolj človek navade in svoje domovanje vsako leto okrasite z istimi okraski, ki jih postopoma dopolnjujete z novimi. Ali pa ste eden tistih, ki nenehno spremlja trende in vsako leto izbere novo barvno shemo za božično-novoletno okrasitev. Ne glede na to, kam spadate, so nove ideje za okraševanje vedno dobrodošle. Preverili smo, kaj v različnih državah krasi domove ljudi v tem času.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju

Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Večna dilema - naravna ali umetna smrečica?

Ste se tudi vi znašli v dilemi pred nakupom božičnega drevesca? Ne veste, ali bi se odločili za naravno ali umetno smrečico ali pa svoj dom popestrili z inovativnim in unikatnim drevescem? Preverite, katere so prednosti in slabosti vseh ter se šele nato odpravite v trgovino ali na tržnico.

Poznate pravila gobarjenja?

September je tukaj, dež je namočil zemljo, sonca je obilno in prvi gobarji so se že pohvalili z 'ulovom' - nekateri pravijo, da na rast vpliva polna luna, ki je ravnokar za nami, tako se le podajte v gozd - a še prej si preberite, kakšna so pravila.

Solata, ki je najboljša jeseni

Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Zakaj na vrtu posaditi bob?

Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Vse se draži, cene plina pa padajo - kako je to mogoče?

V zadnjih dveh letih smo bili priča izrednim razmeram na trgu energentov. Še posebej zaskrbljeno smo pred vsako zimo spremljali naraščanje cen zemeljskega plina, do katerih je prišlo zaradi istočasnega pojava več manjših dejavnikov, ki sami po sebi najbrž ne bi imeli večjega učinka, skupaj pa so Evropo pahnili v globoko draginjo. A te naj bi bilo sedaj konec!

Prenova doma kot v Delovni akciji

Prenavljanje doma je zagotovo ena lepših stvari, ki hkrati zahteva kar nekaj časa, veliko usklajevanja in tudi denarja. Ne glede na to, ali boste prenavljali le en prostor ali celotno stanovanje, je pomembno, da dobro premislite in se na projekt prenove pripravite, da bodo na koncu stvari funkcionalne in v stilu, ki ste si ga želeli.

Delovna akcija se vrača že ta teden

Zavihajte rokave in prezračite prostore, predvsem pa pripravite robčke. Nova sezona priljubljene oddaje Delovna akcija se začenja že prihodnji teden. Pridni mojstri bodo z Ano Praznik na čelu znova skrbeli za prenove domov številnih slovenskih družin, ki so se znašle v stiski in jim s tem vračali upanje v boljši jutri.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860