sodelovanju

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah
V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

'Oni slišijo tvoje petarde. A ti slišiš njihov strah?'
Strah, ki ga živali občutijo ob pokanju petard, jim povzroča velik stres, ki lahko poslabša bolezenska stanja, s katerimi se morebiti spopadajo, oziroma zmanjša njihovo odpornost. Žal pa je pokanja še vedno preveč. Preverite, kaj svetujejo veterinarji.

6 napak, ki se jim pri gradnji hiše lahko izognemo
Kdorkoli se je že soočil z gradnjo hiše, vam bo znal povedati, da pri tako velikem projektu neizogibno prihaja do napak. Trditev drži še toliko bolj, če v obzir vzamemo kompleksnost, ki jo prinašajo sodobne zahteve in vedno napredujoči trendi gradnje. Če pogledamo skozi oči investitorja, za katerega bomo predpostavili, da ni gradbeni inženir, določenih napak enostavno ne moremo predvideti. Sem večinoma spadajo izvedbene nepravilnosti. Spet drugim pa se lahko z nekaj previdnosti in truda izognemo ter si tako prihranimo kar nekaj časa, denarja in živcev. V tem članku se bomo v grobem posvetili slednjim.

Ekipa Delovne akcije se mora v 5 dneh soočiti z grozljivim problemom
Delovna akcija že 7. sezono prenavlja slovenske domove in tako stanovalcem po eni strani omogoča kakovostnejše bivanje, obenem pa vliva upanje v boljši jutri. Marljiva ekipa s simpatično Ano Praznik na čelu se vsakokrat znova znajde pred težko nalogo, saj imajo za prenovo na voljo le nekaj dni. Tako rekoč povsod je ena največjih težav vlaga, ki zna biti zelo trdovratna nadloga. Na srečo za prizadevnostjo Delovne akcije stoji veliko prijateljev projekta, ki imajo rešitev za vsak izziv - tudi vlažne in plesnive prostore!

Veste, kaj pomeni, če si pes liže tačke?
Psi ližejo svoje tačke iz več razlogov. Pogosto to počnejo zato, da bi jih očistili. Toda če vaš pes nenehno ali celo agresivno liže tace, je to lahko znak težav. Povsem mogoče je, da gre za okužbo z zajedalci ali pa poškodbo. Preberite, kako se v tem primeru ustrezno odzvati.

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite
Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

To je fasadni sistem, ki kljubuje ekstremnim vremenskim pojavom!
Vse večje število ekstremnih vremenskih pojavov, kot so neurja, močan veter, toča in visoka temperaturna nihanja, postavljajo stavbe in njihove fasade na preizkušnjo.

Delovna akcija: Tako danes živi družina Dolar
Delovna akcija že šest sezon riše nasmehe na obraze družin in jim s prenovo doma omogoča lepše in lažje življenje. Med tiste, ki jima v življenju nikakor ni bilo prizanešeno, sodita tudi zakonca Dolar, ki smo ju spoznali v drugi sezoni oddaje Delovna akcija. A ko je na njuna vrata potrkala Ana Praznik s svojimi mojstri, se je njihovo življenje za vedno spremenilo. Celo do te mere, da so se odločili za korak naprej.

Ekonomično ogrevanje in hlajenje s toplotno črpalko Mitsubishi Electric
Pozabite na visoke račune za ogrevanje in hlajenje! Odkrijte, kako lahko toplotna črpalka reši okolje in vaš proračun s svojo učinkovitostjo.

Najbolj napredne geotermalne toplotne črpalke prihajajo s Švedske
Od peči iz železne litine do najsodobnejših geotermalnih toplotnih črpalk, švedsko podjetje Thermia že od leta 1923 prehiteva čas in razvija visokokakovostne energetske rešitve. V svojih 100 letih obstoja so vedno bili pred svojim časom in še danes ostajajo korak pred konkurenco.

Kako se pripraviti na prihod čistilke?
Ko prvič najamete čistilni servis, je pomembno, da se ustrezno pripravite na čistilko, ki bo prišla čistit vaše stanovanje ali hišo. Postopek je preprost, po nekaj obiskih pa boste že dobro uigrani.

Tega Anini mojstri zagotovo niso pričakovali
V sobotni oddaji Delovna akcija smo spoznali simpatičnega Damirja, ki s svojo glasbo rad zabava ljudi, sam pa ima za sabo težko zgodbo. Biološkega očeta pozna le s fotografij, z mamo Cvetko sta bila dolgo ločena. Ko se je končno lahko vrnil domov, je svoj kotiček našel v majhni sobici na temnem podstrešju, kjer se je vsako zimo boril z ostrim mrazom. Ana in njeni mojstri so maksimalno izkoristili potencial, ki ga je nudil prostor, ter v sodelovanju z več kot fer prijatelji Delovne akcije Korošcu postavili temelje za dostojno, predvsem pa srečno življenje.

Jih tudi vi uporabljate? Nikar
Če doma ločujete odpadke, ste zagotovo opazili, da se najhitreje napolni koš z odpadno embalažo. Veliko je embalaže za enkratno uporabo, plastičnih vrečk in plastenk. V prazničnem času se bo količina teh odpadkov še izdatno povečala, zato smo v nadaljevanju pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko uporabite že pri naslednjem prazničnem nakupovanju.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?
Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

STILLES – predstavitev na sejmu v Milanu
Naša letošnja, osemnajsta zaporedna predstavitev na mednarodnem pohištvenem sejmu I Saloni v Milanu, je bila tokrat prvič pripravljena v sodelovanju s priznano francosko oblikovalko prostorov Anne-Marie Sabatier iz studia HAT Design Lab (https://hat-design.com/), s katero smo že sodelovali pri izvedbi prestižnejših hotelskih dizajnov v okviru franšize Marriott.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse
»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Popolno živilo, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu
Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Na ta način ne bo potrebe, da bi si belili glavo s številnimi miti, ki krožijo o tem skoraj popolnem živilu za naš organizem.

Kako se lotiti menjave oken?
Ko pride pomlad, je pravi čas za menjavo oken, še posebej, če imamo težave z okni že dlje časa. Kadar je v prostoru pozimi prehladno, ker piha od okna, poleti je prevroče, okna se težko odpirajo in zapirajo, težko se dviguje roleta, se zatika in je pretežka, vse to pove, da je čas za menjavo oken. A imamo občutek, da je to zahteven poseg.

Te tri barve so hit leta 2022
Pomlad je kot nalašč za razmislek o barvni preobleki našega doma. Dokazano je namreč, da nas lahko barve spravijo v dobro voljo in hkrati pomirjajo, kar je v teh časih še posebej dobrodošlo. Pri izbiri primernih odtenkov bodite pozorni na več dejavnikov, predvsem pa se odločite za barve, ki se jih ne boste naveličali in se bodo ujemale s preostalimi elementi v domu, za piko na i pa bodo naj bodo tudi zdravju in okolju prijazne.

Zaradi prekomernega hranjenja v Velenju poginili labodi
V zadnjih dneh je na Velenjskem jezeru zaradi zaužitja prevelike količine hrane poginilo nekaj labodov, so sporočili iz občine Velenje.

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

V Mariboru odprli kotiček ponovne uporabe
Maribor je postal bogatejši za zanimiv kotiček, ki se nahaja v prostorih Male tržnice med Dominkuševo in Kersnikovo ulico. Tja boste lahko odnesli uporabne predmete, ki jih ne potrebujete več, med predmeti pa boste lahko izbrali stvari, ki vam pridejo prav.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine
Odbor za svetovno dediščino Unesca je na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine vpisal izbrana dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani. Nominacijo Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani – urbano oblikovanje po meri človeka je pod vodstvom ministrstva za kulturo koordiniral Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO).

Kako začeti s samooskrbo?
"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale
Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Z odvečno vetrno energijo bodo ogrevali dunajska gospodinjstva
Na Dunaju poleg sežigalnice odpadkov Spittelau, ki jo je zasnoval umetnik Hundertwasser, gradijo novo elektrarno "Power-to-Heat". V ogromnem grelniku vode bodo od prihodnje pomladi dalje odvečno vetrno energijo pretvarjali v toploto ter z njo ogrevali gospodinjstva. Stavba bo zgrajena v Hundertwasserjevem stilu, njena streha pa bo namenjena urbanemu vrtnarjenju.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Mojstri, ga že imate?
Kdaj izbrati profesionalna orodja in kdaj orodja za domačo rabo? Je razlika med enimi in drugimi samo v ceni ali tudi v zmogljivosti? Če si zastavljate podobna vprašanja, dodatno pa se ravnokar lotevate prenove, ustvarjanja doma ali pa kakšnega domačega projekta, vam predstavljamo vse informacije na enem mestu.

To je trenutno najbolj priljubljen kos vrtnega pohištva
Poletje se hitro približuje, mi pa še nimamo vrtnega ali balkonskega pohištva. Zakaj tega ne bi izdelali kar sami?

Najbolj priljubljen dodatek interjerja ta hip
Stenske nalepke različnih barv in oblik so v zadnjem času izjemno priljubljen dodatek interierju. Zakaj ne bi unikatne in edinstvene nalepke izdelali kar sami z minimalno materiala?