Dominvrt.si

solarni paneli

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?

Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Takšne težave imate lahko zaradi sončnih celic na strehi

Naložba v sončne celice je ena najboljših, ki jih lahko naredimo na poti do večje trajnosti. Poleg varovanja okolja imajo pozitiven vpliv tudi na našo denarnico, saj lahko z njimi prihranimo kar nekaj denarja. A kljub številnim prednostim solarnih panelov vse le ni tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne

Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?

Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

Začenja se gradnja največje sončne elektrarne v Sloveniji

Holding slovenske elektrarne (HSE) je pridobil pravnomočno gradbeno dovoljenje za elektrarno z močjo 3,036 megavata, ki jo bodo gradili na rekultiviranem in zaprtem delu odlagališča nenevarnih odpadkov Prapretno pri Hrastniku. Temeljni kamen bodo položili 3. julija.

Kako bo videti pameten in okolju prijazen dom v prihodnosti?

Solarne strehe, okna in fasade, 3D-natisnjene hiše in jedi, pohištvo, ki spreminja barvo in obliko, pametna ogledala in domovi. To je nekaj, kar se je morda še pred desetletjem zdelo kot znanstvena fantastika, danes pa je vse bližje realnosti. Kako bo torej lahko videti dom leta 2030?

Dovolj je že 15 minut sonca

Če bi le pol odstotka površine Slovenije prekrile sončne lektrarne, bi bili vsi Slovenci preskrbljeni z elektriko, ugotavlja Greenpeace Slovenija. K sreči je vedno več ljudi, ki prisegajo na tovrstne vire energije. Tone Čižman je na primer z večletnim raziskovanjem spoznal, da že 15 minut sončnih žarkov dnevno zadosti njegove potrebe.

Francija s prvo solarno avtocesto na svetu

Francija je konec lanskega leta odprla prvo solarno avtocesto na svetu. Gre za cesto, "tlakovano" s sončnimi paneli, ki zagotavljajo dovolj električne energije za ulično razsvetlitev manjšega mesta v Normandiji, Tourouvre.

Noro, si lahko predstavljate?!

32-letni oblikovalec iz Londona je predstavil koncept futurističnega hotela, kakršnega do sedaj še ni bilo. Gre za nekakšno plavajočo strukturo v obliki hrbtenice, znotraj katere naj bi se nahajale sobe za goste, restavracije, kino dvorana, bazeni in vse ostalo, kar gostje potrebujejo na dopustu.

V štirih minutah do hiše

V kolikor nimate dodatne sobe, imate pa dodatne evre, lahko svojim gostom na hitro postavite kar hiško. Prav to je ob jezeru storil Švicar. Poglejte!

Paneli in vplivi vremena

Glede na to, da so sončni paneli običajno postavljeni na streho objekta, je razumljivo, da niso izpostavljeni le soncu, temveč vsem vremenskim razmeram. Zato smo strokovnjaka iz podjetja Hidria, Matijo Puša, prosili za pojasnila glede vpliva vremenskih razmer na delovanje termosolarnega in fotovoltaičnega sistema.

Spodbude Eko sklada

Pri prizadevanjih Evropske unije za zmanjšanje emisije v zraku in povečanja deleža alternativnih virov energije sodeluje tudi naša država. Tako so za postavitev sončnih elektrarn na voljo tudi ugodni krediti Eko sklada za posameznike in podjetja, včasih tudi nepovratna sredstva.

Sončna celica

Osnovni gradnik fotovoltaičnega sistema je sončna celica, saj je osnovni polprevodniški sistem za pretvarjanje sončne energije v električno energijo. Najbolj znane so monokristalne, polikristalne in amorfne sončne celice.

Slovenski vrtci kot zgled

Morda niste nikoli pomislili, toda slovenski vrtci so po zaslugi arhitektov Jureta in Andreja Kotnika vse bolj prepoznavni tudi v tujini. Njuni inovativni vrtci, ki so zrasli na slovenskih tleh, so prava osvežitev na področju arhitekture za najmlajše. Več v intervjuju z Juretom Kotnikom.

Italijani šokirali z izumom

Italijanski oblikovalci so s prototipom, imenovanim MercuryHouseOne, precej vznemirili - tako navdušili kot zgrozili - svetovno oblikovalsko javnost.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860