Dominvrt.si

solatnice

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu

Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Solato lahko na balkonu gojite skozi vse leto

Gojenje solate na balkonu? In to skozi vse leto? Solatnice veljajo za manj zahtevno vrtnino. Poleg tega ne potrebujejo veliko prostora, zato dobro uspevajo tudi, če jih posadimo v lonec na terasi ali balkonu. Le nekaj napotkov se je dobro držati in skozi vse leto boste lahko jedli domačo solato z lastnega urbanega vrtička.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Kako se znebiti polžev na vrtu?

Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

Čas za sajenje priljubljene vrtnine je tu!

V marcu sadimo in sejemo vrtnine, ki jih bomo pobirali ob koncu pomladi oz. na začetku poletja. Dela na vrtu ni priporočljivo hiteti, vsaj dokler zemlja še ni dovolj topla. A čas za solato je vsekakor že tu!

Tako se na vrtu znebimo polžev!

Prihaja čas, ko se boste morali spopasti z invazijami polžev, da bi rešili svoj pridelek, v katerega ste vložili ogromno truda in ljubezni.

Novembrska opravila na vrtu

November, ki mu slovensko pravimo tudi listopad, je mesec, ko drevje počasi odmetava svoje listje, vrt je že osiromašen in se pripravlja na zimski spanec in čas je za še zadnja jesenska opravila. Kaj še postoriti na zelenjavnem, okrasnem vrtu in v sadovnjakih, preden jih pobeli prvi sneg?

Kako se lahko vrtnarji borimo s točo?

Vreme vrtičkarjem poleti večkrat zagode, največ pridelka pa nam uniči toča. Žal se je posledicam toče v celoti nemogoče izogniti, lahko pa zelenjadnice in okrasno cvetje do neke mere zaščitimo. In kaj lahko storimo, če ostanemo brez pridelka?

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Je po toči zvoniti prepozno?

V poletnih dneh obstaja tudi velika nevarnost toče. Za vse, ki imate vrt ali pa rože na balkonu ali terasi, bodo še kako prav prišli nasveti o ustrezni zaščiti vašega vrtnega ali balkonskega ponosa pred to poletno nadlogo.

Bogastvo sveže zelenjave

Doma pridelana zelenjava je najboljša, saj vemo katero seme smo uporabili, kako smo jo gnojili in da v njej nismo uporabljali škropiv.

Katero solato imamo Slovenci najraje?

Slovenskega kosila si skorajda ne gre predstavljati brez velike sklede listnate solate. Če je ta zrasla na domačem vrtu, jo imamo še raje. Solata je zelenjadnica, ki ni zahtevna za pridelavo in jo lahko goji vsak, tudi tisti, ki nima vrta ali njive. Preberite, kako se lotiti domače pridelave solate in katere sorte so pri nas najbolj priljubljene.

VIDEO: Setev solate

Solatnice so po priljubljenosti zagotovo na vrhu lestvice priljubljene zelenjave Slovencev in Slovenk. Njeno priljubljenost je pripisati predvsem dejstvu, da jo je preprosto pridelovati, ker hitro raste in daje pridelek od pozne pomladi do pozne jeseni.

Ekološko vrtnarjenje v vseh letnih časih

Zagotavljanje ugodne mikroklime in s tem zdravo in uspešno rast svojih rastlin je zagotovo želja vsakega vrtnarja, pa če se s tem ukvarja profesionalno ali le za dušo.

Nega plodovk v posodah

Zelenjavni vrt na balkonu ali terasi? Zakaj pa ne! Da boste pri vzgoji plodovk v posodah uspešni, vam ponujamo nekaj nasvetov Lorete Vlahović, strokovnjakinje in direktorice Kluba Gaia, ki ljubiteljem vrtnarjenja že vrsto let z nasveti pomaga do uspeha v vrtu.

Do vrta v štirih korakih

Ste že kdaj razmišljali, da bi si ustvarili lastno zeleno oazo? Preberite, kaj potrebujete, da bi lahko že letos uživali v okusni zelenjavi, aromatičnih dišavnicah in svežih cvetlicah z lastnega vrta!

Vzgojimo lastne eko sadike

Strokovnjaki Kluba Gaia nam svetujejo, kako lahko vzgojimo svojo lastno, povsem eko sadiko, ki se bo z nekaj sreče razvila v zdravo domačo zelenjavo, polno okusa. Najprej preverimo zalogo semen in skrbno izberemo najbolj primerna.

Mali kuhinjski vrt

Pri nas znan kot 'gartlc', v Franciji kot 'potager', v angleščini kot 'kitchen garden'. Gre za manjši vrt v neposredni bližini hiše, kjer vzgojimo vse najnujnejše za kuho in tudi okrasitev doma. Zakaj ne bi to sezono poskusili tudi vi ter z njim predvsem prihranili? Preberite!

VIDEO: Sajenje solatnic

Med solatnice sodijo solata, endivija, motovilec, radič ter rukola. Če si želite obogatitev vsakdanjega jedilnika s to zdravo, osvežujočo zelenjavo, se odločite za vrsto, ki je po vašem okusu. Vrtnarka Anica Bratuš nam je pokazala, kako jih saditi.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860