sončna energija

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko
Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Od tega je odvisna barva severnega sija
Severni sij je poseben pojav v atmosferi, ki pri nas ni prav pogost. A zgodi se, da imamo vsake toliko časa vseeno priložnost na nebu opazovati čudovite barve aurore borealis. Preberite več o tem nenavadnem in redkem pojavu – med drugim tudi, od česa je odvisna barva svetlobnih valov.

Na to morate biti pozorni preden, se odločite za sončne celice
Namestitev sončnih celic na streho lastnega doma predstavlja investicijo, ki pa naj bi se zaradi nižjih stroškov elektrike slej ko prej povrnila - a ker gre za večji vložek je potreben temeljit premislek. Tukaj je nekaj ključnih stvari, ki jih morate upoštevati, preden na svojo streho namestite sončne celice.

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah
V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?
Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še splača?
V letu 2024 je zaradi ukinitve sheme neto meritev prišlo do pričakovanega upada zanimanja za sončne elektrarne. Številni so namreč prepričani, da se tovrstna investicija več ne izplača. A strokovnjaki pravijo, da to ne drži in ponujajo 5 razlogov, zakaj bi morali razmisliti o energetski samooskrbi.

Se sončna elektrarna sploh še splača?
Sončna energija je postala ključni element v prehodu na trajnostno energetsko prihodnost. Z nenehnim napredkom tehnologije in spreminjanjem energetskih potreb družbe se sončne elektrarne uveljavljajo kot ključno orodje za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Z njimi posamezniki in podjetja ne le zmanjšajo svoj vpliv na okolje, temveč tudi dolgoročno zmanjšujejo stroške energije ter povečujejo energetsko neodvisnost. V tem članku bomo raziskali, zakaj je prav zdaj optimalen trenutek za vložek v sončno elektrarno.

Takšno vreme je napovedal ljudski vremenar
Na vprašanje, kakšno vreme nas čaka, ne poznamo vedno pravega odgovora, še posebej v zadnjih letih, ko nas je že ničkolikokrat presenetilo. Preden so bile razvite sodobne meteorološke naprave in raznorazne tehnologije, so se ljudje večinoma nanašali na ljudska verovanja in vraže, po katerih so se lažje orientirali. In verjetno ste tudi sami že slišali za ledene može in Zofko?

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne
Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

Kako zelena je zelena energija?
Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Ste vedeli, da lahko sončno elektrarno namestite na balkon?
Sonce vsak dan na zemljo odda veliko energije in k sreči le-to danes znamo izkoristiti in pretvoriti v elektriko, ki jo potrebujemo za življenje. O prednostih sončne elektrarne, kakšne imate možnosti namestitve na vaš dom ter cenovnih investicijah si preberite v nadaljevanju.

Kako si je družina uspela stroške energentov znižati za več kot tretjino
Cene ogrevanja so se v zadnjih mesecih občutno povišale. Poznavalci pa opozarjajo, da cen energentov, kot smo jih poznali doslej, v prihodnje zagotovo ne bo več. Na višje cene ogrevanja, elektrike in pogonskih goriv se bomo očitno prisiljeni navaditi. Kljub temu pa lahko marsikaj naredimo, da privarčujemo pri porabi energentov. Preverili smo, kako.

S toplino na ti do celovitega ogrevanja
Tiki je kot sestavni del skupine NIBE na celjskem Mednarodnem obrtnem sejmu predstavil najbolj celovito ponudbo ogrevalnih sistemov doslej.

Ste vedeli? Sonce, zrak, voda in zemlja vam lahko pomagajo prihraniti!
Pri ogrevanju doma vam na pomoč lahko priskoči moč sonca in drugih naravnih virov, ki vas obdajajo.

Sanjska kombinacija za denarnico in okolje
Danes imamo na trgu na voljo številne kakovostne ogrevalne sisteme, a kvaliteta ni edino, kar navadno odtehta, ko se odločamo za nov energent. Vsak od nas si v hladnejših mesecih želi nižjih stroškov, topel dom, v poletnem času pa hladno zavetje pred vročino. Bi verjeli, da dejansko lahko dobite vse?

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?
Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Zato se nakup sončne elektrarne izplača!
Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je obrnil naš bralec. Zanima ga, če in zakaj se nakup toplotne in sončne elektrarne pravzaprav izplača.

Slovenska družina prejela ta izračun
Mesečni stroški električne energije za marsikoga predstavljajo veliko breme, sploh če je v gospodinjstvu veliko porabnikov elektrike. Ravno zato je investicija v sončno elektrarno pametna naložba tako s finančnega kot ekološkega vidika, kar potrjuje tudi primer družine Janc.

Priložnost, ki je ne smete zamuditi
V zadnjih letih tudi pri nas strmo narašča povpraševanje po sončnih elektrarnah. Kako tudi ne, ko pa je sončna energija skoraj brezplačna, s pokrivanjem lastne porabe električne energije pa občutno privarčujemo, hkrati pa smo neodvisni od nihanja cen energentov na trgu ter od gospodarskih in političnih dogajanj, ki lahko vplivajo na dobavo energentov.

Temna plat največje sončne elektrarne na svetu
Največja sončna elektrarna na svetu pokriva kar 13 kvadratnih kilometrov puščave Mojave v bližini meje med Nevado in Kalifornijo. Sestavlja jo kar 356.000 solarnih plošč, energija, ki jo proizvede, pa bi zadostovala z oskrbo kar 140.000 domov, pri maksimalni moči delovanja pa celo dvakrat toliko. A celotna slika tega obrata, ki je v lasti podjetij NRG Energy, Google, BrightSource Energy, je veliko manj lepa, kot se zdi.

Je energetska samozadostnost za gospodinjstva v Sloveniji res mogoča?
"V naslednjih treh letih se bodo gospodinjstva tudi v Sloveniji začela izklapljati iz elektro-distribucijskih omrežij." Drzna napoved predsednika uprave podjetja Bisol group Uroša Merca, le da ob pregledu dejstev niti ni tako drzna.

Scenarij prihodnosti postaja realnost
Si predstavljate hišo, ki se sama napaja, oskrbuje, kjer naenkrat ni več položnice za elektriko, za ogrevanje? Dom, ki električno energijo črpa iz sonca, geotermalno toploto iz globin zemlje, kjer električni avtomobil napaja sončna elektrarna na strehi?

Dovolj je že 15 minut sonca
Če bi le pol odstotka površine Slovenije prekrile sončne lektrarne, bi bili vsi Slovenci preskrbljeni z elektriko, ugotavlja Greenpeace Slovenija. K sreči je vedno več ljudi, ki prisegajo na tovrstne vire energije. Tone Čižman je na primer z večletnim raziskovanjem spoznal, da že 15 minut sončnih žarkov dnevno zadosti njegove potrebe.

Smo na pragu sprememb
V naslednjih treh letih bo Slovenija morala na pot energetske oskrbe iz obnovljivih virov. Zaveza, ki smo jo, kot tudi ostale države, dali Evropi, pravi, da bomo 25 odstotkov vse energije, ki jo porabimo, pridelali iz sonca, vetra, vode ...

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!
Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Dnevna svetloba se naj v prostoru kar najbolje izkoristi
Dnevna svetloba je za ljudi življenjsko potrebna, na kar želijo spomniti tudi Združeni narodi z »Mednarodnim letom svetlobe 2015«. Kako učinkuje svetloba na telo? Kje so razlike med dnevno in umetno svetlobo? In zakaj ne zadoščajo le velike okenske površine, da se dnevna svetloba tudi v notranjih prostorih kar najbolje izkoristi?

Tako lahko občutno privarčujete
Z uporabo nekaterih "pametnih" tehnologij lahko v gospodinjstvu občutno privarčujete. Pametne naprave in obnovljivi viri energije so prihodnost in ni razloga, da njihovih koristi ne bi uporabljali že danes.

Energetsko varčne hiše
Na področju ogrevanja in priprave tople sanitarne vode nam solarna tehnologija nudi vedno nove rešitve. Kako se obnesejo v nizkoenergijskih in pasivnih hišah, smo se pozanimali pri Hidriinem strokovnjaku Matiji Pušu.