Dominvrt.si

sonaravno

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove

Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. 

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu

Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!

Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Izbrani najbolj skrbni lastniki gozda za leto 2020

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je tudi v letu 2020 izbral najbolj skrbne lastnike gozdov. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od štirinajstih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva.

Preživimo čas tudi v jesensko obarvanem gozdu

Lepi jesenski dnevi vabijo na obisk gozdov, ki so obarvani v najrazličnejše odtenke jesenskih barv in so prava paša za oči.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne uspevajo po načrtih

Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah. Zaradi vandalizma v zadnjih letih pa ne uspevajo v skladu s pričakovanji.

Veste, kakšen je bonton v gozdu?

Verjetno bi se pomena gozdov zavedli šele, ko jih v našem okolju nenadoma ne bi bilo več. Kot obiskovalci moramo z gozdom ravnati spoštljivo. V njem se namreč prepletata gozdna in kmetijska krajina, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst, izjemnost posameznih dreves, gozd je vir obnovljivih virov energije in surovin ter blagodejno vpliva na celotno okolje.

Mednarodni teden gozdov

Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Pravilno skrbite za svoj vrt?

Ko je govor o lastnih pridelkih in vrtninah na našem vrtu, se veliko ljudi zaveda pomena domačih semen in sadik. Zakaj so ta pomembna in zakaj je pomembno ohranjevanje teh?

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije

AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Okolju prijazna hiša

Francoski arhitekturni studio St. André-Lang je oblikoval čisto posebno hišo. Postavljena je bila v enem samem mescu, stroški gradnje so bili zelo nizki, poleg tega pa je tudi okolju prijazna. Poglejte!

VIDEO: Sonaravno kmetovanje

Biodinamiki na vrt gledajo kot na organizem, kjer imajo vsa živa bitja pravico živeti na zemlji. Tu gre za sonaravno kmetovanje ljudi, živali in rastlin. Vse na njivi ima svoje poslanstvo. Več v video prispevku!

VIDEO: Dobri in slabi sosedje na vrtu

Biološko-dinamično kmetovanje je najstarejša ekološka metoda pridelovanja vrtnin, ki jo je leta 1924 utemeljil filozof in znanstvenik dr. Rudolf Steiner. Njena filozofija je enostavna: narava daje dovolj za vse. V našem videu pripevku si poglejte, katere vrtnine dobro sobivajo med seboj.

Leteči obiskovalci vrta

Ptice in netopirji so pogosti obiskovalci slovenskih vrtov, ki pomembno prispevajo k naravnemu ravnovesju. Ivan Esenko, pisatelj, fotograf, naravovarstvenik in čebelar odgovarja na vprašanja o (ne)povabljenih živalskih gostih v našem vrtu.

Čarobnost vrtne mlake

Živahno reganje žab, pisani metulji in skrivnostni kačji pastirji, vse to bo v naš vrt prinesla vrtna mlaka. Naravovarstvenik Ivan Esenko nam je razkril, kam jo postaviti in kako jo načrtovati, da bomo z njo več let imeli veliko veselja, pa ne preveč dela. Poglejte!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860