sorte

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

Je to najbolj okusna sorta jagod?
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Čudovita cvetoča grmovnica, ki se odlično obnese kot živa meja
Rododendron je cvetoča grmovnica, ki razcvet doživi v spomladanskih mesecih. Njegovi cvetovi različnih barv so v tem času prava paša za oči, listi pa poskrbijo za privlačen videz skozi vse leto. Čeprav bi glede na njegove nežne in krhke cvetove lahko sklepali, da je precej zahteven za vzgojo, pa temu sploh ni tako. Preberite vse, kar morate vedeti o tej čudoviti zunanji rastlini.

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Čili najbolje uspeva na sončnem in svetlem balkonu
Obstaja na tisoče vrst čilijev v široki paleti barv, oblik, velikosti in stopenj pekočnosti, od blagih do izjemno pekočih. Dobra novica za vse ljubitelje je, da jih je mogoče zelo enostavno vzgojiti tudi na balkonu. Poleg tega, da jih boste tako imeli vedno pri roki, so namreč že rastline čilija same po sebi čudovita zelena dekoracija.

Za dobro energijo v svoj dom postavite to rastlino
Čopasta zelenčica ali pajkova rastlina je več kot le preprosta sobna rastlina. Zagovorniki feng šuja verjamejo, da predstavlja močan simbol ravnovesja, prenove in pozitivne energije. S premišljeno postavitvijo v svoj dom lahko povečamo njene pozitivne učinke in izkoristimo vse njene prednosti.

Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat
Navadni Lapuh ali podbel je cvetlica iz družine nebinovk, ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti cenjena že stoletja. Uporablja se v najrazličnejše medicinske namene, priljubljena pa je celo v kulinariki. Preberite več o tej zanimivi roži, ki je ena prvih, ki zgodaj spomladi pokaže svoje živo rumene cvetove.

7 cvetočih trajnic, ki jih lahko na vrt posadite zdaj
Pomladno vreme je nepredvidljivo, zato mora biti tudi izbira spomladanskega cvetja temu primerna. Četudi so tla, ko rože posadimo, že precej topla, se kaj hitro zgodi, da nas znova preseneti mraz, morda celo sneg. Tukaj je sedem trajnic, ki bodo začele cveteti takoj, ko bodo posijali prvi spomladanski sončni žarki in s katerimi bo vrt poln barv praktično takoj, ko se tla odmrznejo ali še nekoliko prej.

5 dejstev o hijacintah, zaradi katerih jih boste želeli na svojem vrtu
Hijacinte so rože nenavadnega videza – močne, toge, težke in tako svetleče, da bi lahko skoraj rekli, da so umetne. Ravno to je najverjetneje razlog, da so v primerjavi s preteklostjo danes veliko manj popularne, saj je njihov videz vse prej kot minimalističen.

Čudoviti trendi cvetličnih zasaditev v 2025
Začetek leta s seboj prinaša nove trende, bližajoča se pomlad pa pomeni, da bomo lahko kmalu začeli urejati svoje vrtove, balkone in okenske police. To je torej odličen čas za razmislek o tem, katere cvetlice bodo to sezono krasile zunanjost našega doma.

Vsestranska začimba, ki je pravzaprav strupena
Majaron (Origanum majorana) je trajnica, ki je tesno povezana z origanom. Ker spada v družino ustnatic, je tudi sorodnica bazilike, rožmarina, žajblja, timijana in origana. V toplejših območjih lahko majaron prezimi zunaj, na celinskem delu pa ga večinoma gojimo kot enoletnico ali pa kot lončnico, ki jo prestavimo v zaprt prostor, ko pride zima.

Kako na vrtu vzgojiti teloh?
Pri načrtovanju okrasnega vrta se pogosto zdi, da pozabljamo, kako se podoba vrta skozi leto spreminja, in zato nehote spregledamo rastline, ki cvetijo tudi v hladnejšem delu leta. Že res, da se zunaj več časa zadržujemo poleti in si zato želimo, da uspevajo in nas razveseljujejo predvsem takrat, a obstajajo tudi rastline, ki so cvetoče in polne življenja ravno pozimi.

Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?
Lepoplodka ali kalikarpa spada med bisere rastlinskega sveta. Na listopadnem grmu, ki zraste okrog dva metra, se poleti odprejo drobni zvezdasti škrlatno vijolični cvetovi, ki v jeseni dozorijo v škrlatne plodove. Jeseni in pozimi lahko tako na njej občudujemo čudovite okrogle jagode vijolične barve. Čeprav plodovi niso užitni, so sami po sebi lahko čudovita dekoracija.

Puntarelle: sorta radiča, ki je še posebej priljubljena v Italiji
Puntarelle so poganjki posebne sorte katalonskega radiča. Na pogled so videti kot šop majhnih kalčkov, ki jih obdaja skupina dolgih, koničastih listov in spominjajo na šparglje ali beluše. Mnogi to vrsto obožujejo zaradi hrustljavosti in nezamenljivega okusa. Če je še niste poskusili, vas prepričamo v nadaljevanju – morda celo do te mere, da jo posadite na svoj vrt.

Priljubljena sobna rastlina, ki spada v družino figovcev
Benjamin ali Fikus benjamin, kot je njegovo polno ime, raste kot veliko širokolistno zimzeleno drevo. V naravi ga najdemo na predelih s tropskim in subtropskim podnebjem, pri nas pa velja za izjemno priljubljeno sobno rastlino, ki se pogosto znajde v domovih, pisarnah in drugih notranjih prostorih. Njegovo priljubljenost bi lahko pripisali tudi njegovi dolgoživosti, v ustreznih pogojih se namreč lahko obdrži tudi do 70 let.

Druga najbolj iskana sobna rastlina v letu 2024 prihaja iz Mehike
Sobne rastline so čudovit dodatek in poživitev vsakega doma. Na vrhu lestvice najbolj priljubljenih že nekaj let prednjači monstera in tudi v letu 2024 ni bilo nič drugače. Toda tik za petami ji je juka, še ena zanimiva rastlina, ki je prava kombinacija lepote, edinstvenega izgleda in nezahtevnosti. Poglejmo, katera je to.

Solata, ki jo obožujemo pozimi
Radič je sredozemska rastlina, ki spada v družino cikorij. Največkrat ga pripravljamo kot solato, vendar se njegovi listi odlično obnesejo tudi v rižotah, testeninah, zavitkih in drugih prilogah. Prilagojen je na rast v različnih pogojih, zlahka ga vzgojimo tudi sami doma, saj je razmeroma nezahtevna rastlina, vajena tudi trših vremenskih pogojev. Čeprav je trajnica, ga gojimo kot enoletnico.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom
Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kamelija: presajanje, svetloba in zalivanje
Kamelija je cvetoč zimzelen grm s temnimi, svetlečimi listi in velikimi, bujnimi cvetovi, ki se pojavljajo v obdobju od konca jeseni do zgodnje pomladi. Ker cveti pozimi, se jo je prijel vzdevek zimska čajna vrtnica. Po videzu nekoliko spominja na potonike, s katerimi si deli še eno lastnost, in sicer dolgoživost. Grm kamelije namreč raste zelo počasi, a ima ob ustreznih pogojih precej dolgo življenjsko dobo.

Vrsta jelke, ki je letos med najbolj priljubljenimi
Le kakšen je praznični dom brez božičnega drevesa? Ne glede na to, ali imate raje klasičen videz smreke ali edinstven šarm jelke, naj bo iskanje, postavljanje in okraševanje popolnega božičnega drevesa prijetno predpraznično opravilo – in ne samo še ena naloga na vašem seznamu, ki jo morate obkljukati. V ta namen imamo za vas nekaj nasvetov.

Zato se nogavice po pranju pogosto izgubijo
Gotovo vam je znan scenarij, ko se s polnim košem sveže opranih nogavic namenite, da boste poiskali pare in jih lepo zložili, a na koncu vedno ostane zajeten kupček tistih, ki naenkrat nimajo svoje polovice. Čeprav ste prepričani, da ste v pralni stroj dali vse, se jih na poti med umazanim in čistim perilom vedno nekaj 'čudežno' izgubi. Z malo sreče in nekaj pametnimi nasveti pa bodo vaši dnevi iskanja pogrešane nogavice kmalu prav zares končani.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic
Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Zakaj cvetača postane vijoličasta?
Vijoličasta cvetača se, razen po barvi, od nam bolj poznane in priljubljene bele različice pravzaprav ne razlikuje. Vendar pa mnoge njena živa barva prestraši in se ji raje izognejo. Ko se glavice cvetače na vašem vrtu po zunanjem robu obarvajo vijoličasto, vam ni treba skrbeti. Četudi ne gre za sorto, ki je že v osnovi take barve, obarvanje ni posledica plesni, škodljivcev ali drugih bolezni, takšna cvetača pa je še vedno povsem varna za uživanje.

Mehiška kuhinja je več kot samo čili
Sveže sestavine in pristni okusi ter seveda aromatične začimbe so razlog za priljubljenost tradicionalnih mehiških jedi tudi zunaj meja Latinske Amerike. Če je mehiška hrana po čem znana, so to zagotovo močne arome, ki jih pričarajo najrazličnejše začimbe. Za avtentično izkušnjo mehiške kuhinje boste seveda morali obiskati državo, kjer znajo jedi tudi najbolje pripraviti, gotovo pa lahko s pravimi začimbami tudi doma ustvarimo pridih Mehike. Nekaj najpogostejših, ki jih uporabljajo na tem delu sveta, smo opisali spodaj.

Čudovite grmovnice z zimskimi okrasnimi plodovi
Grmovnice, ki tvorijo okrogle okrasne plodove, so lahko čudovita popestritev poznojesenskega vrta. Njihova dodana vrednost je ta, da so najlepše ravno takrat, ko se narava umiri in večina drugih okrasnih rastlin svoje liste, cvetove in plodove že zdavnaj odvrže.

Jesenska cvetlica, ki jo najdemo tudi v čaju in kozmetičnih izdelkih
Krizanteme so priljubljene cvetlice, ki krasijo vrtove in jesenske terase s svojo bogato paleto barv, ki vključuje rdečo, rumeno, oranžno, vijoličasto in belo. Še posebej cenjene so v pozni jeseni, ko večina drugih rastlin že usahne. Kdaj cvetijo in kakšne pogoje potrebujejo za uspešno rast?

7 najboljših sort jabolk za peko in prigrizek
Nad katerimi sortami jabolk bomo najbolj očarani pri peki in katere nas bodo najbolj prepričale kot prigrizek?

Atraktivna grmovnica s čudovitimi zdravilnimi cvetovi
Hibiskus je zagotovo ena izmed bolj atraktivnih grmovnic. Čudovita skozi celo leto, v poletnem in jesenskem času, ko nas razveseli s svojimi cvetovi različnih barv pa še toliko bolj. Njeni cvetovi pa tudi privabljajo čebele, ki so pomemben člen opraševanja in zato vzpodbudno delujejo tudi na rast ostalih rastlin na vrtu.

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule
Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.