sorte sadja

Je to najbolj okusna sorta jagod?
Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

To se zgodi, če kakije pustimo na drevesu do prve slane
Kaki je izjemno priljubljeno jesensko sadje značilne oranžno-rdeče barve in sladkega okusa – vendar pa jih je za najboljši okus treba ujeti ravno pravi čas pobiranja. V nasprotnem primeru so plodovi trdi in enokusni ali pa, če čakamo predolgo, preveč zreli in mehki. Toda kako vemo, kdaj je zares pravi trenutek, da kakije poberemo z drevesa?

Kako zaščititi vrt pred neurjem?
Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

Kako pripraviti ozimnico?
Čeprav so police v trgovskih centrih zelo dobro založene z vloženim ter tako ali drugače shranjenim sadjem in zelenjavo, ga ni čez ozimnico, ki jo pripravimo sami. Tako lahko pridelek z domačega vrta, ki sicer dozori poleti ali jeseni, uživamo tudi v zimskih mesecih. Če nimate vrta, nič hudega, v bližnji trgovini ali še bolje – na kmetiji boste našli vse kar potrebujete.

Te zelenjave z domačega vrta ne zamrzujte
V večini primerov zamrzovanje podaljša rok trajanja zelenjavi, saj ustavi delovanje encimov, ki povzročajo izgubo barve, hranilnih snovi in spremembo okusa. A čeprav je zamrzovanje dober način za ohranitev pridelkov z domačega vrta, obstajajo izjeme. Katera zelenjava je tista, ki je ni priporočljivo shranjevati v zamrzovalniku?

Zaradi klimatskih sprememb visoka cena grozi najbolj priljubljenemu sadju pri nas
Podnebne spremembe, ki jim ne moremo več ubežati, vplivajo na vsa področja našega življenja. Kot poroča BBC, naj bi se zato precej podražile tudi banane, kar se bo poznalo tudi končnim potrošnikom po vsem svetu.

Skriva sestavina, ki bo vaše vrtnice spodbudila k cvetenju
Trikov, ki bodo pomagali našim rožam bujno in zdravo cveteti, ni nikoli preveč, še posebej pa imamo radi takšne, ki ne zahtevajo nevarnih kemikalij in dragih gnojil. Ko gre za nego vrtnic, pa moramo biti še posebej previdni – poskusite lahko s tem naravnim gnojilom, ki ga enostavno izdelate sami.

Limona, kot je še niste videli
Budina roka je agrum iz družine citronovk, ki je videti kot limona, iz katere rastejo nekakšni dolgi prsti. Čeprav v notranjosti ne vsebuje mesa, je sadež izjemno dišeč, lupina pa je uporabna na enak način kot limonina. Čeprav gre za drugo, sorodno rastlino, se včasih zgodi, da takšen sadež prav zares zraste na povsem običajnem limonovcu.

Ali veste, kaj je asimina?
Asimina je manjše listopadno drevo, ki izvira iz severne Amerike, kasneje pa se je razširila tudi na države jugovzhoda ZDA in v Kanado. V zadnjem času jo zasledimo tudi na naših vrtovih. Razlog za njegovo priljubljenost, ki je rastlino 'ponesla' po svetu, so najverjetneje njeni okusni in izjemno hranilni plodovi, vendar pa je kljub vsemu pri nas še dokaj nepoznana. Eden izmed pridelovalcev tega sadeža pri nas, Andrej Krašna, ocenjuje, da se je z njo že srečala ali zanjo vsaj slišala, približno ena petina prebivalcev. V nadaljevanju vam podamo nekaj napotkov, kako se vzgoje tega drevesa lotite na svojem vrtu.

Ali poznate mehiški paradižnik? Navdušil vas bo
Tomatilo ali mehiški paradižnik je botanično gledano res sorodnik rdečega paradižnika, vendar pa se po videzu in okusu ti dve vrsti kar precej razlikujeta. Njegova prednost pred rdečimi paradižniki je ta, da so, čeprav zahtevajo podobno nego, veliko bolj prizanesljivi glede suše ter manj dovzetni za pegavost in glive.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango
Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?

Stare sorte jabolk so odlične za predelavo
Tanja Postružnik Koren bo tokrat obiskala kmetijo Rebernik, kjer ji bo Janez Mirkac zaupal družinske skrivnosti pridelave naravnih sokov, penin, kisa in mošta iz domačih jabolk. Poučil pa jo bo tudi o stiskanju oz. prešanju sadja, pasterizaciji ter primernem shranjevanju tovrstnih izdelkov.

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev
Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti
Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Vsega tega o bananah niste vedeli
V svetovnem merilu je banana najpriljubljenejši in najbolj prodajan sadež. Tudi v EU je med tropskimi sadeži na prvem mestu, med vsemi sadeži pa se uvršča kar na drugo mesto, takoj za jabolki. A kljub njeni priljubljenosti o njej zagotovo ne veste vsega.

Preprosti triki za vzgojo avokada
Namesto klasičnih rastlin, značilnih za naše kraje, lahko v večji posodi ali na vrtu vzgojite avokadovec. Čeprav se le redko zgodi, da v naših pogojih rodi, naj vas to ne odvrne. Ob ustrezni skrbi bo iz semena v nekaj letih zraslo drevo s čudovito krošnjo.

Tudi Slovenci imamo svojega
Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Leto 2021 bo mednarodno leto sadja in zelenjave
Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašajo za mednarodno leto sadja in zelenjave.

Kako lahko prezrelo sadje uporabite v kuhinji?
Ste pri zadnjem večjem nakupu vzeli veliko sadja ali je vaše sadno drevje nadvse dobro delalo? In zdaj, po nekaj dneh, opazite, da je to sadje skoraj gnilo? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako prezrelo sadje dobro izkoristiti.

Kaj delamo na vrtu septembra?
September že pridno trka na vrata. Počasi se zaključuje čas dopustov, za šolarje in dijake se začenja pouk, za vrtičkarje pa se prijetno delo, ki traja že vse od zgodnje spomladi, še ne končuje. Ni še čas, da damo vse štiri od sebe in pridno čakamo na novo sezono. September je mesec, ko je treba na vrtu še marsikaj postoriti.

Ministrstvo svetuje: poskrbite za zdrava semena in sadike
Zdravo seme in drug razmnoževalni material je pogoj za zdrav pridelek in je tudi ključnega pomena za kmetijsko proizvodnjo, kot tudi za okolje in gospodarstvo.

Ste pripravljeni na prihod prvega dobrega moža?
Svetleči in dišeči adventni venčki so že na naših mizah, tudi novoletne lučke ponekod že ustvarjajo praznično vzdušje. Sprehod po mestu dobiva pridih romantične zime in vse je že pripravljeno za praznovanje, druženje in uživanje. In dočakali smo tudi prihod prvega dobrega moža.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu
Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Drevesa, kakršnih še niste videli
V več ameriških mestih, vključno z mesti New Mexico, Short Hills, New Jersey, Louisville, Kentucky in New York, rastejo čarobna drevesa, ki obrodijo kar 40 različnih sadežev – od breskev in sliv, pa do marelic in češenj. Gre za projekt newyorškega umetnika Sama Van Akena, ki je čarobna drevesa oblikoval z enim samim ciljem: ljudi spomniti na to, da je hrana lahko proizvedena tudi na naraven način.

Čas je za ozimnico
Jesen je pravi čas, da svojo ozimnico do vrha napolnimo s kozarci vloženih in sušenih dobrot z domačega vrta in s polnimi zabojčki sadja in zelenjave. Le tako bomo v domači in zdravi hrani lahko uživali tudi pozimi. V članku preberite, česa pri pripravi ozimnice ne smemo pozabiti.

Ljubitelji vrtnarjenja boste navdušeni
Preprosti, simpatični in polni pozitivne energije, predvsem pa polni znanja o vrtnarjenju, ki ga z največjim veseljem delita z drugimi – to sta Metka in Tina, mati in hči, strokovno podkovani voditeljici, ki ju boste lahko od 20. septembra naprej spremljali v novi oddaji Vrtičkanje na POP TV.

Da bo prihodnje leto v vrtu boljše
Po letošnjem letu je marsikdo verjetno skoraj obupal nad vrtnarjenjem. Dež, mraz, bolezni in najrazličnejši škodljivci so nekatere vrtove skoraj v celoti opustošili. Edino, na kar smo bili letos lahko ponosni, je bila trava, ki je bila zaradi obilice padavin tudi poleti lepo zelena.

VIDEO: Izbira sadik in semen
V teh dneh marsikoga že premami neustavljiva želja po sejanju in sajenju prvih vrtnin. Vrtnarska strokovnjakinja Miša Pušenjak svetuje, na kaj moramo biti pri nakupu sadik in semen posebej pazljivi.

V sadovnjaku se pripravljamo na obiranje in sajenje
V sadovnjaku se pripravljamo na obiranje dozorelih sadežev in na sajenje jagod. Strokovnjak Kluba Gaia Davor Špehar svetuje, kako ugotoviti, da je sadje že dozorelo in kaj moramo vedeti, ko izbiramo sadike jagod.