spodbude

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Ta orhideja je najbolj enostavna za gojenje
Eksotične in pogosto drage orhideje lahko za razliko od drugih sobnih rastlin zahtevajo nekoliko več pozornosti, znanja in spretnosti. Toda dobra novica je, da je orhideja rodu phalaenopsis relativno enostavna za gojenje, celo za začetnike, ki v svetu sobnih rastlin šele pridobivajo prve izkušnje.

Zakaj je mestno e-kolo boljša izbira kot avtomobil?
Električno mestno kolo bo popolnoma spremenilo vaš način premikanja po mestu. Predstavljamo nekaj dobrih razlogov, zakaj je čas za spremembo.Poleg okoljske ozaveščenosti je eden pomembnejših razlogov zagotovo tudi možnost subvencije, ki je na voljo od 31. maja. A pozor, sredstva so omejena, zato velja pohiteti!

Znana slovenka nam je zaupala, kam se najraje odpravi s kolesom
Zeleni prehod, okoli katerega v tem času potekajo številne razprave, vključuje tudi premagovanje izzivov na področju trajnostne mobilnosti. In le katero vozilo je bolj trajnostni kot kolo? Nizozemska nam je v tem oziru lahko vzgled, saj je ena izmed redkih držav, ki ima več koles kot prebivalcev. Kot poroča BBC v mestih kot so Utrecht,Amsterdam in Haag opravijo več kot 70 % vseh premikov s kolesi. Poglejmo, kako jim je v praksi uspelo uresničiti to, kar si želi večina mest in držav – ter kako daleč je Slovenija. O slednjem smo se pogovarjali tudi z znanim parom, ki vekrat kot v avtomobil, sede na kolo.

Miti in resnice o toplotni črpalki
Toplotne črpalke postajajo vse bolj priljubljene zaradi svoje energetske učinkovitosti in prijaznosti do okolja. Kljub temu še vedno obstaja veliko napačnih prepričanj, ki lahko odvrnejo od razmisleka o nakupu.

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?
Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Ekonomično ogrevanje in hlajenje s toplotno črpalko Mitsubishi Electric
Pozabite na visoke račune za ogrevanje in hlajenje! Odkrijte, kako lahko toplotna črpalka reši okolje in vaš proračun s svojo učinkovitostjo.

Prenavljate dom? Preverite, če vam pripada subvencija.
Prenova stanovanjske hiše je za večino nas, smrtnikov, velik finančni zalogaj. Še posebno če se prenove lotimo temeljito. Na srečo si lahko zadevo finančno olajšamo z nekaj nujno potrebne administracije in prilagajanja pri načrtovanju prenove.

Ponovno na voljo nepovratna sredstva za skoraj ničenergijske stavbe
Občani jih lahko pridobijo za gradnjo ali nakup novih skoraj ničenergijskih stavb ali celovito skoraj ničenergijsko prenovo stavb, občine in podjetja pa za gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb.

Z novim letom zaradi višjih omrežnin dražja oskrba z elektriko
Odjemalce elektrike čaka januarja podražitev oskrbe.

Jeseni nepovratna sredstva za gradnjo ničenergijskih stavb
Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu).

Kako odstraniti madeže od trde vode?
Madeži od trde vode so lahko v breme, vendar niso trajni – obstaja veliko različnih načinov odstranjevanja madežev, nastalih zaradi trde vode, ki zares delujejo. Ne glede na to, ali je madež na vaših steklenih vratih tuš kabine ali na ogledalih, vam bodo ti nasveti pomagali, da se jih znebite.

Evropska komisija se je zavezala k ukinitvi kletk za rejne živali
Evropska komisija se je odločila, da se bo pozitivno odzvala na evropsko državljansko pobudo (End the Cage Age), ki jo je podprlo več kot milijon državljanov po vsej EU. V svojem odgovoru tako komisija predstavlja načrte za zakonodajni predlog do leta 2023 o prepovedi kletk za številne rejne živali.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale
Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Trendi za bolj prijeten in osvežen dom
Ker zaradi koronavirusa veliko časa preživljamo doma, se nam lahko utrnejo ideje, kako bi svoj bivalni prostor izboljšali ali čim bolj izkoristili. Kakšni so trendi in kaj lahko kljub trenutni nedostopnosti številnih gradbenih storitev sami naredimo za osvežitev svojega doma?

Kmetijsko ministrstvo izpostavlja pomen poklicev s svojega področja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob začetku novega šolskega leta izpostavilo pomen poklicev s področja, ki ga pokriva. Ob tem si želijo, da bi bilo mladih, ki se odločajo za poklice, povezane s kmetijstvom, podeželjem, proizvodnjo hrane, hortikulturo, naravovarstvom, gozdarstvom in živinorejo, še več.

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?
Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

To so novi ukrepi ministrstva za zagotavljanje nemotene oskrbe s hrano
Vlada RS je na ponedeljkovi večerni seji obravnavala prvi paket ukrepov za blaženje posledic ukrepov za boj proti širjenju okužbe z novim koronavirusom covid-19, ki bo prebivalstvu in gospodarstvu omogočil lažje poslovanje, s čimer pa se bo povečala tudi socialna varnost državljanov.

Prenova doma nas je pustila brez besed
Končala se je že druga sezona Delovne akcije. V 14 oddajah smo lahko spremljali neverjetne prenove Aninih mojstrov, ki so se iz tedna v teden borili, da bi družinam omogočili korak v lepše življenje. Videli smo lahko težke, včasih celo krute življenjske zgodbe, kontrast samega življenja, ki smo mu včasih priča, predvsem pa nezavidljive finančne okoliščine in težo življenja, ki jo imajo včasih posamezniki in družine, in takšnih ni malo, nad seboj. Spremljali smo 14 oddaj, 11 družin, 11 različnih zgodb, ob katerih smo nemalokrat jokali. V zadnji, 14. oddaji se je odvil razplet za družino Dolar, ki ima za seboj težke življenjske preizkušnje, danes pa končno tudi novo ustvarjen, topel in domač dom – vse po zaslugi pridnih mojstrov! Poglejte si, kakšen raj je še zadnjič v tej sezoni ustvarila Delovna akcija, kako je bilo videti stanovanje pred prenovo in kako čudovito je videti danes.

Dom Luke in Jerice pred in po prihodu Delovne akcije
V Delovni akciji smo v 12 oddajah lahko videli že vse odtenke življenja. Težke in krute življenjske zgodbe, dvojnost usode, nezavidljive finančne okoliščine, predvsem pa težo življenja, ki jo imajo nekateri posamezniki, in ni jih malo, nad seboj. Spremljali smo 12 oddaj, 10 družin, 10 drugačnih zgodb, ob katerih smo skoraj vedno jokali. Tokrat toliko bolj, ko smo spremljali zgodbo zdaj že odraslega Luke, ki so ga starši zapustili. Ana je vedela, da si prenovo res zaslužita on in njegova babica Jerica, ki je zadolžena, da je Luka danes, kljub vsem preizkušnjam, takšen srčen fant. Poglejmo si, kakšen raj so jima ustvarili mojstri, kako je bilo stanovanje videti pred prenovo in kako je videti danes.

Delovna akcija: Pravo bogastvo se skriva v odnosih
Kaj si imel, se zaveš šele, ko to izgubiš. Znameniti stavek, ki ga poznamo vsi, vendar se ga resnično prepozno zavemo. Starejši ljudje radi povejo, da si očitajo naprezanja za službo in kariero, za nepomembnimi zadevami, kot je denar, predvsem pa za situacijami, ki resnično niso bile tako pomembne, kot so mislili. Da je družina na prvem mestu, se zaveda tudi Simonka Karlovini, mati dvojčkov, ki je še do nedavnega živela v človeku nevrednih razmerah. To zgodbo smo imeli priložnost spremljati v že sedmi oddaji Delovne akcije. Oddaji, ki je znova izzvala solze v naših očeh.

Slovenska družina prejela ta izračun
Mesečni stroški električne energije za marsikoga predstavljajo veliko breme, sploh če je v gospodinjstvu veliko porabnikov elektrike. Ravno zato je investicija v sončno elektrarno pametna naložba tako s finančnega kot ekološkega vidika, kar potrjuje tudi primer družine Janc.

Priložnost, ki je ne smete zamuditi
V zadnjih letih tudi pri nas strmo narašča povpraševanje po sončnih elektrarnah. Kako tudi ne, ko pa je sončna energija skoraj brezplačna, s pokrivanjem lastne porabe električne energije pa občutno privarčujemo, hkrati pa smo neodvisni od nihanja cen energentov na trgu ter od gospodarskih in političnih dogajanj, ki lahko vplivajo na dobavo energentov.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom
Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Fasada kot naložba
Ali ste vedeli, da kar 78% vse porabljene energije v gospodinjstvu porabimo za ogrevanje? In da največ toplote (kar 35%) »uide« skozi zidove? Varčevanje z energenti je vse bolj pomembna tema še posebej zato, ker je to pomembna postavka vsakega družinskega proračuna.

Ganljiva reševalna akcija v Istanbulu
Reševalci v Istanbulu so po desetih dneh iz 70 metrov globokega jaška davi rešili pasjega mladička. Podvig jim je uspel zahvaljujoč posebni napravi, ki so jo izdelali sami. Z njeno pomočjo so nato iz luknje s premerom zgolj 30 centimetrov potegnili kužka. Ta je živ in zdrav.

Ste v fazi odločanja za gradnjo vaše hiše prihodnosti?
Izbirate materiale in načine financiranja vašega bodočega doma pa ne veste, kako bi se tega lotili?

Zelo malo ljudi pozna ta ukrep, a prinaša velike prihranke pri ogrevanju
V večstanovanjskih stavbah so šele dobro začeli kurilno sezono, pa je že slišati pritožbe stanovalcev zaradi težav pri ogrevanju, naj bodo to premrzli ali pretopli radiatorji, šumenje v radiatorjih ali skrb zaradi previsokih zneskov na položnicah. Rešitev je več, od celovite energetske prenove do delnih sanacij, ena cenejših in izjemno učinkovitih rešitev omenjenih težav pa je sicer mnogim nepoznano hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema, ki prinaša ne le udobje za štirimi stenami lastnega doma, temveč tudi velike prihranke.

Do subvencije bodo letos prvič upravičeni tudi lastniki stanovanj
Eko sklad bo v kratkem objavil javni poziv za nepovratne finančne spodbude za nove skupne naložbe večje energijske učinkovitosti starejših večstanovanjskih stavb, tj. stavb s tremi ali več stanovanji. Za energetsko sanacijo bo na voljo 10 milijonov evrov, prvič pa bodo na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove teh stavb.